Čo je uhlíková neutralita a čo s ňou má spoločné Google?

-

Novinky

Uhlíková neutralita

Pre niekoho môže byť toto slovné spojenie úplne cudzie. Takže čo to uhlíková neutralita vlastne je? Uhlíková neutralita predstavuje dosiahnutie rovnováhy medzi vyprodukovanými emisiami a ich pohlcovaním prostredníctvom atmosféry. Toto sa deje prostredníctvom tzv. zachytávačov. To sú všetky prírodné či umelo vytvorené systémy, ktoré dokážu pohlcovať emisie, teda napríklad pôda, lesy, oceány. Rozobrané tak trochu na drobné. Aké ambiciózne kroky teda plánuje podniknúť v súvislosti s touto problematikou Google?

Google

Spoločnosť Google hádam netreba predstavovať. Stala sa už bežnou súčasťou našich životov a takmer každý deň v tomto prehliadači „googlime“ trebárs i recept na plnenú papriku. Nielenže je Google známy tým, že je jedným z najlepších zamestnávateľov sveta a pre svojich zamestnancov sa snaží tvoriť stále lepšie a kreatívnejšie pracovné podmienky, ale takisto i ako firma sa snaží neustále napredovať. Dôkazom toho je i uvedomenie si spoločnosti, v akom vážnom stave sa naša Zem nachádza. Ako jedna z prvých firiem sa začala zaujímať o oblasť ekológie a vďaka tomu sa môže od roku 2007 pýšiť nálepkou „bez uhlíkovej stopy“. Svoju firmu však chcú posunúť ešte ďalej.

uhlíková neutralita google
Zdroj: reglobal.co

Ambiciózne ciele

Ako sama spoločnosť hovorí – ich prioritou je neustále sa zamýšľať nad tým, ako podnikať ešte udržateľnejším spôsobom. Už teraz patria medzi najväčšie podniky na svete, ktoré využívajú a kupujú obnoviteľnú energiu. Firma sa však rozhodla, že do roku 2030 chce využívať iba bezuhlíkovú energiu. Chcú tak podporiť výrobu veternej, solárnej a ďalších druhov čistej energie. Obdivuhodným činom je však to, že všetky dostupné technológie si nechcú nechať pre seba, ale chcú ich zdieľať s organizáciami po celom svete, aby aj oni mohli využívať bezuhlíkovú energiu, ktorá je ďalším krokom k uhlíkovej neutralite a zdravej planéte.

Ekologická súťaž

A teraz príde pre (možno) mnohých tá zaujímavá pasáž! Google zároveň plánuje venovať 10 miliónov eur (!) v boji proti klimatickým zmenám. Financovať tak chcú odvážne nápady, ktoré môžu zrýchliť napredovanie Európy k ekologickejšej a odolnejšej budúcnosti. Ide o nápady ako prístup k obnoviteľnej energii, jej využívanie, zlepšenie kvality ovzdušia či ochrana prírodných zdrojov. Odborníci prihlásené projekty posúdia, vyberú najlepšie projekty, ktoré môžu dostať až 2 milióny eur a tie dostanú pozvánku na účasť v programe Google for Startups.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Život mafiána Charles Lucky Luciano a ako zmenil mafiu.

Pre lepšiu budúcnosť

Uhlíková neutralita, klimatická kríza, globálne otepľovanie. To všetko sú pojmy, ktoré sa v našom svete rozoberajú čoraz častejšie a, bohužiaľ, tomu tak bude i v budúcnosti. Práve preto je na nás a ešte väčšmi na obrovských korporátnych spoločnostiach, aby zobrali zodpovednosť do rúk a snažili sa podniknúť všetky kroky, ktoré nás spoločne dovedú k lepšej budúcnosti bez obáv z klimatických hrozieb a následkov našich činov.

Čo myslíš, pripoja sa k spoločnosti Google i ďalšie? 

Zdroje: impactchallenge.withgoogle.com; europarl.europa.eu

Ďalšie novinky

Populárne