štvrtok, 6 mája, 2021

Netradičné fóbie, o ktorých ste možno nevedeli: Z čoho majú ľudia strach?

-

Poznáš nasledujúce netradičné fóbie?

Možno aj ty patríš medzi ľudí, ktorí trpia nejakou fóbiou. Fóbia predstavuje iracionálnu a prehnanú reakciu, ktorá sa prejavuje strachom a panikou. A prečo ide o iracionálnu reakciu? Strach je bežnou súčasťou nášho života, ide o prirodzenú reakciu na riziko alebo nebezpečenstvo. No fóbický strach hraničí s paranojou a dotyčná osoba sa bojí niečoho, čo sa nemusí stať alebo zanechať skutočné škody. Najčastejšie sa stretávam s tým, že ľudia majú strach z uzavretých priestorov, z pavúkov, výšok alebo ľudí. Toto sú pomerne najbežnejšie fóbie. Ale v tomto článku sa zameriam na netradičné fóbie, o ktorých si možno ani len netušil.

netradičné fóbie
Zdroj: pexels.com

Aritmofóbia

-REKLAMA-

Aj ty si neznášal matematiku podobne ako ja a na hodiny si chodil so žalúdočnou nervozitou? Tak vitaj v našej malej skupinke aritmofobikov! Aritmofóbia alebo numerofóbia predstavuje chorobný strach z čísel, matematiky a aritmetiky. Trpiaci sa za každú cenu snaží vyhnúť podnetom, ktoré v ňom vyvolávajú úzkostné stavy.

Somnifóbia

Predstav si, že sa unavený po celom dni netešíš do postele na spánok. Nuž áno, aj toto je možné. Niektorí ľudia majú panický strach z toho, že zaspia. Dôvodom je strach zo spánku alebo myšlienka, že budú mať desivé nočné mory alebo, že dokonca počas spánku stratia nad sebou kontrolu a zomrú. Pokiaľ máš problémy so spánkom, určite si prečítaj náš článok o nespavosti.

Ergofóbia

Ergofóbia je strach z práce. Ľudia s týmto typom fóbie prežívajú extrémnu úzkosť pri pocite, že majú vstať z postele a ísť do práce. Strach môže byť spojený buď s pracoviskom, spolupracovníkmi, alebo so samotnou manuálnou prácou. Táto fóbia môže byť natoľko obmedzujúca, že človek zažíva panické a úzkostné ataky. Ergofóbia často súvisí aj so sociálnou fóbiou a môže sa vyskytnúť u ľudí, ktorí sa desia vystupovania na verejnosti a obávajú sa kritiky, hanby či zosmiešnenia.

Geliofóbia

-REKLAMA-

Už si počul o strachu zo smiechu? Áno, je to neuveriteľné, ale existuje a nazýva sa geliofóbia. Často si ju ľudia zvyknú mýliť s gelotofóbiou, teda strachom zo zosmiešnenia. Pri geliofóbii jedinec nedokáže zniesť ľudský smiech alebo chichot.

netradičné fóbie
Zdroj: pexels.com

Chaetofóbia

Som si istá, že miernou formou tejto fóbie trpela moja spolubývajúca. Prečo? Nezniesla pohľad na vlasy, hlavne v odtoku. Trpiaci pociťujú odpor voči cudzím, ale aj vlastným vlasom. Neznesú žmolenie vlasov medzi prstami a z miery ich dokáže vyviesť aj chumáč, pohodený na zemi.

Nostofóbia

Domov pre väčšinou z nás predstavuje miesto plné lásky, pohody a istoty. Bohužiaľ, niektorí ľudia toto šťastie nemajú a prežívajú domáce násilie, podceňovanie a peklo. V dôsledku toho prežívajú abnormálny strach z návratu domov.

Fobofóbia

Fobofóbia je strach z fóbií alebo strach zo strachu. Predstaviť si to môžeme ako nevysvetliteľná úzkosť, ktorá sa točí v kruhu. Osoba je neustále v strehu, vyhýba sa socializácii a činnostiam, ktoré by mohli viesť k neznesiteľnej úzkosti. Niektorým tieto obavy narúšajú bežný život a obmedzujú ich v úplne normálnych činnostiach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Spánková paralýza: Desivý fenomén, ktorý vám naženie husiu kožu!

Nomofóbia

V súčasnosti je tento fenomén celkom bežný, hlavne u detí a mladistvých, ktorí sú obklopení telefónmi a technológiami. Nomofobik je človek, ktorý nedokáže vydržať bez používania alebo blízkosti telefónu. Pociťuje stres napríklad vtedy, keď sa mu vybíja batéria alebo si zabudne telefón doma.

netradičné fóbie
Zdroj: pexels.com

Decidofóbia

Rozhodovanie sa predstavuje pre mnohých obrovský problém. Decidofobici majú strach a problém rozhodnúť sa sami za seba. Zvyčajne táto vyplýva zo závislej poruchy osobnosti, pri ktorej sa osoba príliš spolieha na druhých a nedokáže si vytvoriť vlastný názor na rôzne situácie alebo skutočnosti a potrebuje si vypočuť názory a rady od druhých ľudí. V podstate nedokáže myslieť za seba a potrebuje pocit istoty.

Poznáš nejaké netradičné fóbie, ktorými možno trpia tvoji známi?  Ako vyzerá ich bežný život? Napíš nám do komentárov a nezabudni si prečítať aj naše ďalšie články!

Zdroje: therecoveryvillage.com, thehealthy.com
Zdroj titulného obrázku: pavbca.com

-REKLAMA-
Avatar
Zuzana Feriancováhttp://plotpoint.sk
Veci sa vôbec nezhoršujú, to iba pravda sa odhaľuje.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img