Obyvateľov pobrežných miest trápi vzostup hladiny morí!

-

Novinky

Vzostup hladiny morí

Štúdia zverejnená v časopise Nature Climate Change zistila, že obyvatelia žijúci na pobrežiach zažívajú extrémny vzostup hladiny morí.

Topiace sa ľadové platne Zeme zapríčiňujú globálne stúpanie hladiny morí. Táto skutočnosť môže v miestnom meradle pokles alebo potopenie pôdy dramaticky zhoršiť problém. Mestá ako New Orleans a Jakarta zažívajú veľmi rýchly nárast hladiny mora v porovnaní s ich pobrežím.

Vzostup hladiny morí
Zdroj: wwno.org

Nie je to len lokálny problém

Medzinárodný tím výskumníkov preukázal, že táto udalosť je viac ako lokálny problém. Pokles pôdy spôsobuje, že obyvatelia pobrežia po celom svete sú neúmerne zraniteľní voči stúpajúcim moriam. Typický obyvateľ pobrežia zažíva mieru stúpania morskej hladiny trikrát až štyrikrát vyššiu, ako je svetový priemer.

Hlavný autor štúdie Robert Nicholls z Tyndallského centra pre výskum zmeny podnebia hovorí, že pokles pôdy a zvyšovanie hladiny morí nie je nijaká predpoveď. „Hovoríme o aktuálnej skutočnosti, ktorá je veľmi významná.“

Zvyšovanie hladiny mora
Zdroj: guim.co.uk
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Poštová banka má vlastnú módnu značku: Dobro sa nosí!

Faktory spôsobujúce pokles pôdy

Niektoré z faktorov prispievajúcich k poklesu (alebo nárastu) pôdy Zeme sú mimo ľudskej kontroly. Časti Zeme sa stále prispôsobujú zmiznutiu ľadovcov, ktoré ju pokrývali počas poslednej doby ľadovej. Tieto ľadovce na niektorých miestach vyvierali a inde sa potápali. Okrem týchto prírodných procesov však môže dôjsť k poklesu pôdy aj ľudskou činnosťou, a to ťažbou podzemnej vody, ropy a plynu alebo ťažbou piesku. Pre mnohé mestá je zásadným problémom ťažba podzemnej vody, ktorá spôsobuje zhutnenie sedimentov vo vodonosných vrstvách a pokles pôdy nad ňou. V 20. rokoch 20. storočia bola situácia v Šanghaji, ktorá bola spojená so stúpajúcou hladinou mora veľmi akútna. Vtedy bol tento problém prvýkrát uznaný ako problém a v posledných desaťročiach sa výrazne zmiernil lepším hospodárením s podzemnými vodami.

Zvyšovanie hladiny
Zdroj: blog.ucsusa.org

Problém poklesu pôdy a následné zvýšenie hladiny mora je v niektorých mestách podrobne zdokumentované. Pred novou štúdiou však nebol účinok hodnotený v globálnom meradle. „Chceli sme skutočne pochopiť, aké sú ľudské skúsenosti s relatívnym nárastom hladiny mora,“ hovorí Nicholls.

Ako rýchlo stúpa hladina?

Aby bolo možné odhadnúť rýchlosť zvyšovania hladiny mora, zaznamenanú na tisícoch úsekov pobrežia po celom svete dáta. Nicholls a jeho kolegovia zhromaždili údaje zo štyroch kľúčových zdrojov. Satelitné pozorovania zvyšovania hladiny mora podnecované zmenou podnebia; modelové odhady úpravy pozemkov od poslednej doby ľadovej; údaje o prirodzenom poklese v 117 deltách riek a odhady poklesov v dôsledku ľudskej činnosti v 138 veľkých pobrežných mestách.

Zistenia boli dramatické. Nicholls a jeho kolegovia zaznamenali zemské pobrežia v rokoch 1993 až 2015 a zistili, že ročne sa hladina morí na pobrežiach, kde žijú ľudia zdvihne o 7,8 až 9 milimetrov.

Vzostup hladiny morí
Zdroj: therockymountaingoat.com

Ak sa bude hladina morí zvyšovať súčasným tempom, v nasledujúcich desaťročiach by mohlo byť ohrozených oveľa viac obyvateľov pobrežia. Pobrežné mestá na celom svete by preto mali podniknúť okamžité kroky na obmedzenie poklesu pôdy skôr, ako účinky poklesu pôdy a vzostup hladiny morí prinútia obyvateľov ustúpiť do vnútrozemia.

Zaujíma ťa ekológia? Viac článkov si môžeš prečítať TU!

Zdroj: nationalgeographic.com

Zdroj titulného obrázka: tampabay.com

Ďalšie novinky

Populárne