Rozhovor: Sestry Jančové a ich superhrdinské komiksy!

-

Novinky

Sestry Jančové a slovenské komiksy

Zuzka a Iva alebo sestry Jančové, ako ich môžete poznať z internetu, tvoria komiksy – slovenské, originálne a kreatívne! Zuzka kreslí a Iva píše – ako však so svojou prácou začali, čo ich priviedlo ku komiksom a ako ich práca vlastne vyzerá? Áno, všetky odpovede na tieto zvedavé otázky nájdete v rozhovore.

Kedy sa začala vaša vášeň do komiksov?

Odmalička sme mali radi fantasy a sci-fi svet. Zbožňovali sme filmy a seriály o superhrdinoch, aj keď v tom čase ich ešte toľko nebolo. Je tiež pravda, že v tých časoch sme boli pre viacerých divné, že tak frčíme na komiksovkách. Ale za posledné roky sa všetko zmenilo. Na strednej škole sa Zuzka začala venovať kresleniu a ja som začala písať. Začali sme mať svoje sny a svoj superhrdinský svet.

Ako vznikol nápad, že i vy sami budete komiksy tvoriť?

Nápad vytvárať komiks sme dostali až na vysokej škole. V tom čase zomrel Stan Lee, najväčší komiksový predstaviteľ, a preto sme sa rozhodli pokračovať v jeho šľapajach. Aj keď sa to začínalo amatérsky. Náš prvý komiks sme vytvorili v rámci projektu na jeden predmet v škole. Zadanie bolo vytvoriť niečo kreatívne a takto vznikol náš prvý komiks Čierny Peter.

Vo svojej tvorbe sa snažíte i vzdelávať, o čom teda sú vaše komiksy a čo nimi chcete ľuďom odkázať?

Áno, je to tak. V každom komikse, ktorý vytvoríme, chceme ľuďom niečo odkázať a naučiť napríklad deti priateľskou formou správať sa ekologicky v komikse Eco&Tank.

Myslíme, že každý z nás má v sebe niečo, čo niekedy potrebuje len nájsť. Preto sú všetky príbehy tvorené hlavne pre ľudí, ktorých chceme motivovať, inšpirovať a naučiť, ako byť lepšími. Každý z nás môže v sebe nájsť kus superhrdinu.

Obe máte široké spektrum záujmov, akú tvorbu okrem komiksov vytvárate?

Zuzka: Maľujem obrazy superhrdinov z Marvel aj DC a ilustrácie s mojimi obľúbenými superhrdinami. V lete som sa začala učiť podľa Youtube tutoriálov aj animovať, bohužiaľ, ale nemám toľko času na učenie a tvorbu animácií popri práci a našim komiksom, ktoré sú pre mňa najdôležitejšie.

Iva: Okrem komiksov ma baví učiť sa nové veci. Nielen čo sa týka písania. Keď sa sestra v lete začala učiť animovať, ja som sa začala učiť v programoch ako sú Adobe After Effects a Adobe Premiere Pro, aby som mohla robiť superhrdinské efekty. Taktiež sa v poslednej dobe venujem aj písaniu románu, kde hlavná hrdinka získa superschopnosti. No tento príbeh je temnejší a krvavejší ako moja komiksová tvorba.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Adam Mogyorosi - Režisér, producent, hudobník a milovník fotografie!

Aká bola reakcia okolia, keď ste sa rozhodli spolu pracovať v takejto kreatívnej sfére?

Pravdupovediac, pre niektorých to nebolo možno ani prekvapením. Vždy sme mali rady fantasy príbehy a superhrdinov. Preto je teraz pre nás úžasný pocit, keď si nás spájajú s komiksami. Neraz sa stane aj to, že ak sa s niekým rozprávame alebo si napíšeme, prvé otázky smerujú ku komiksom a k tomu, čo robíme. Je to skvelý pocit, že ich to baví a prajú nám, aby sme vytvorili raz vlastný Marvel Universe.

Iron Man
Zdroj: sestryjancove.sk

Čo alebo kto je vaša najväčšia inšpirácia, ktorá vás núti ísť vpred?

Pre nás je najväčšou inšpiráciou a hnacou silou ísť vpred naša maminka. Tiež je veľká fanúšička komiksoviek, chodí s nami do kina na všetky premiéry DC a Marvel filmov a podporuje nás pri našich rozhodnutiach. Verí v nás a my chceme, aby na nás bola hrdá.

Keby sa máte nakresliť a opísať ako komixové postavy, aké by boli vaše superschopnosti?

Máme podobné názory ako na život, tak aj na superhrdinov. Zhodneme sa v tom, že obe by sme chceli byť ako Batman alebo Iron Man, pretože sú to pre nás najlepšie superhrdinské postavy. Zachraňujú svet aj bez superschopností. Stačí im ich inteligencia a odhodlanie.

Čo považujete za svoj doteraz najväčší kariérny úspech alebo na čo ste zo svojej tvorby najviac hrdé?

Na náš komiks Eco & Tank: Zelená liga. Je to ekologický komiks pomocou, ktorého by sme chceli naučiť deti a vlastne všetkých, ako „chrániť našu planétu“ pred eko katastrofami. 🙂

Navyše na tomto komikse pracujeme najdlhšie a spoznali sme vďaka nemu ďalšieho ekosuperhrdinu Thomasa Puskailera, s ktorým sme tento projekt vymysleli.

Dievčatám ďakujem za príjemný rozhovor a zodpovedanie mojich zvedavých otázok. Vám všetkým odporúčam prečítať si ich komiksy, aby ste tak jednoznačne zhodnotili, že sestry Jančové sú naše slovenské komiksové superhrdinky.

Zdroj: sestryjancove.sk
Zdroj titulného obrázka: sestry Jančové

Ďalšie novinky

Populárne