Recenzia – 30: Čo hovoríme na nový album Adele?

-

Novinky

Recenzia: Adele a jej nový album!

Táto recenzia sa týka nového hudobného počinu, ktorým je album Adele. Vyšiel 19.11. 2021 a má názov 30. Adele o ňom hovorí ako o svojom najúprimnejšom albume (viac o tom, čo o ňom ešte pred vydaním Adele prezradila, sme napísali tu). So svojimi 12 skladbami a 58 minútami nás odnáša do krajiny myšlienok, ktorými Adele žila posledné tri roky. Čo si o ňom myslím, Vám prezradím v tomto článku!

recenzia album adele
Zdroj: genius.com

Vplyvy rôznych žánrov, 6-minútové skladby

Na začiatok sa musím priznať, že po úvodnom singli Easy on Me, ktorý je klasickou popovou baladou, som nečakala, že ma album prekvapí toľkým experimentovaním s inými žánrami. Hneď v prvej skladbe Strangers By Nature môžeme počuť vplyv jazzu, My Little Love a Woman Like Me sú podfarbené r’n’b, Cry Your Heart Out a Love is a Game sú pekné soulové skladby, ktoré mi veľmi pripomínajú Amy Winehouse. Prekvapivým trackom je aj pop-rockové Can I Get It a lo-fi beat All Night Parking. Rozmanitosť skladieb ma naozaj veľmi potešila, keďže to krásne ukázalo nové spevácke kvality Adele.

Zaujímavé je tiež, že viaceré skladby majú až 6 minút a prepletajú sa s prehovormi speváčky a jej syna. V tracku My Little Love dokonca počujeme Adele plakať, čo umocňuje atmosféru celej skladby. Zdá sa, že táto skladba, tak isto ako niektoré ďalšie, nebola určená na to, aby sa stala hitom. Avšak, na albume nájdeme aj také, čo tento potenciál majú – okrem prvého singlu Easy on Me, to sú podľa mňa ešte rytmické skladby Oh My God a Can I Get It.

Živá kapela, vyzretý hlasový prejav, jednoduché texty

Napriek tomu, že v niektorých skladbách môžeme počuť aj experimentovanie s elektronickými zvukmi, väčšina pesničiek má zvuk živej kapely. Tento aspekt veľmi oceňujem, keďže si myslím, že sa k Adele nekompromisnému, surovému speváckemu prejavu zvuk živej kapely hodí. Čo sa týka ešte speváckeho prejavu, mám pocit, že speváčka v ňom naozaj dozrela. Nikdy predtým som nepočula v jej hlase jej prežité životné skúsenosti tak silno ako teraz.

Životné skúsenosti sa odrazili aj v texte. Adele v skladbách píše o rozvode, materstve či téme sebaprijatia. Texty sú úprimné a silné, no na môj vkus niekedy až príliš priamočiare. Oproti niektorým viac symbolickým a metaforickým textom najmä z úplne prvého albumu (napríklad moje obľúbené Chasing Pavements alebo Daydreamer) sú texty z nového albumu jednoduchšie a frázovitejšie. Rozumiem tomu, že v žánri populárna hudba takéto texty diváci žiadajú, no verím, že Adele má na to ulahodiť aj náročnejšiemu divákovi. Každopádne, jednoduchšie texty sú asi mojou jedinou malou výhradou k albumu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Army of the Dead: Jak dopadla zombie rubanice Zacka Snydera?

Záverečné zhodnotenie

Nový album Adele hodnotím veľmi pozitívne. Po jej úplne prvom albume 19, ktorý je mojou srdcovkou, by som tento radila hneď na druhé miesto. Odvážny mix žánrov, silný hlas, živý zvuk – to všetko sú aspekty, ktoré polahodili môjmu hudobnému vkusu. Ak ste teda album ešte nepočuli, určite Vám ho odporúčam – na zasneženú cestu vlakom je ideálny!

Najobľúbenejšie skladby: Woman Like Me, I Drink Wine, My Little Love

Počuli ste už nový album Adele? Dajte nám vedieť v komentároch!

Zdroje: Wikipedia, Spotify
Zdroj titulného obrázku: parade.com

Ďalšie novinky

Populárne