Rozhovor: Laura Jašková alias Meowlau: „Som človek bez filtra!“

-

Novinky

Laura Jašková alias Meowlau: „Som človek bez filtra!“

Laura Jašková, ktorá tiež používa pseudonym Meowlau, je mladá slovenská hudobníčka, ktorá už dlho na hudobnej scéne všetkých prekvapuje svojou osobnosťou a talentom. V Plotpointe sme si pre vás pripravili špeciálny rozhovor, v ktorom Laura prezradí tajomstvo jej úspechu, najnovšie hudobné spolupráce, ale aj čosi zo svojho súkromia.

laura jašková
Zdroj: Instagram

Basgitaristka, gitaristka, klávesáčka, skladateľka, producentka… všetky tieto prívlastky sa skrývajú pod menom Laura Jašková, resp. Meowlau. V ktorej roli sa cítiš najlepšie a čo by si chcela, aby si na tebe verejnosť najviac zapamätala?

Ahoj Agi. Najoprávnenejšie sa cítim určite ako basgitaristka. Tam vzadu ale vždy svieti to malé svetielko, ktoré mi hlása, že musím „to a to“ povedať. Prostredníctvom vlastných skladieb. Preto som sa pred pár rokmi začala zaoberať vlastnou tvorbou a rada by som sa v tom naďalej zlepšovala. Želala by som si, aby ma ľudia vnímali ako muzikanta s názorom. Niekoho, kto má výhľad nad horizont a nehľadí iba jedným smerom. Nežije iba hudbou, žije celkovo.

Najväčšiu zreteľnú fanúšikovskú základňu máš na tvojom IG účte, kde pridávaš hudobné videá. Sleduje ťa tam momentálne už cez 15 tisíc followerov. Čo si myslíš, že ľudí ťahá práve k tvojmu profilu? Máš nejakú stratégiu, podľa ktorej vedieš a propaguješ svoj profil?

V prvom rade sa veľmi teším, že ich to stále baví. Stratégiu ohľadne propagácie alebo čísel nemám, prosto si len tak hrám a posielam tým lásku. Povedala by som, že mám viac šťastia ako rozumu a moje videá sa náhodne popodávali z dobrých do dobrých rúk. Veľmi mi pomohli hashtagy, ktoré videá zviditeľnili, a tiež basgitarové stránky, ktoré si moje videá vďaka hashtagom všimli… A s malou dušičkou verím, že ľudí baví moje obliekanie!! Lebo to najviac na svete zbožňujem. Baví ma, že sa môžem prezentovať hneď v dvoch rovinách, ktoré mám azda najradšej.

Teraz k tvojej vlastnej tvorbe. Pod svojím pseudonymom Meowlau si zatiaľ vydala dve skladby – Out of Mind a DYWMT. Taktiež si robila hudbu ku skladbám Valentíny Vlkovej – Shadow a Follow. Ako prebieha proces tvorby tvojich skladieb a čo chceš svojou hudbou odovzdať ľuďom?

Mám rada proces tvorby novej hudby. Žijete v momente, v ktorý máte pocit, že ste sa práve zamilovali. Je to také vychýlenie do „plusu“, až máte pocit, že to nie je správne a niekde za rohom vás už teraz čaká „drop“. Tvorím zakaždým v pokoji a v plnom zápale v izbičke, v mojom hudobnom kútiku. Všetko vzniká priamo v počítačovom programe na základe hudobnej myšlienky, ktorá mi neprestajne vŕta hlavou. A čo chcem hudbou odovzdať ľudom? V poslednej dobe som si povedala, že ak u nich dosiahnem nasledovné emócie, budem spokojná. Prvou je „paralýza poslucháča“ :D. Ale myslím to iba v dobrom. Vždy nebesám ďakujem, keď mi Spotify zošle pesničku, pri ktorej síce pri prvom počutí pozerám do palubnej dosky v aute, no vnútri duše zažívam zemetrasenie sily 11.stupňa Richterovej stupnice. Vyvolanie pocitu mám na prvom mieste. Druhou emóciou je radosť. Nech sa ľudia hudbou bavia!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Michal Šopor – "Občas mám pocit, že Američania nás vyzdvihujú viac než seba"

Keď tvoríš hudbu, máš nejaké limity v tom, čo si ochotná zdieľať s ľuďmi a čo už nie? Alebo si pri tvorbe absolútne otvorená a dokážeš skrz ňu zdieľať všetko?

Joj, ja som človek bez filtra. Niečo ma trápi? Bez ostychu to natlačím kľudne do jedného refrénu. Hudbu naozaj nepíšem a nerobím účelovo, je to potreba vypísať sa z problému. Ako by ste o tom niekomu povedali… odložíte si to v pesničke.

Počas svojej cesty si už stihla odohrať koncerty a nahrať basgitaru do pesničiek mnohým muzikantom. S ktorým interpretom/kapelou (okrem tvojich vlastných projektov) sa ti najlepšie spolupracovalo?

Je to síce najčerstvejšie, no najlepšie sa mi spolupracuje s kapelou Billy Barman. Okrem svojej profesionality sú totiž aj úžasní ľudia. Chémia funguje, a to sa naozaj vidí málokedy!

laura jašková
Kapela Billy Barman, zdroj: Instagram

Okrem iného máš tiež spoluprácu s nemeckým hudobným obchodom Thomannom. Ako k nej došlo a čo taká spolupráca obnáša?

Šťastná to etapa môjho života. K spolupráci došlo celkom náhodne vďaka cover videu v spolupráci s kanadskou bubeníčkou Domino, ktoré si všimla úžasná žena zamestnaná práve v Thomanne. Ozvala sa mi na e-mail a okamžite sme nadviazali spoluprácu obnášajúcu objednávanie a produkovanie nových videí.

Študuješ na VŠMU, tvoríš, koncertuješ, učíš v ZUŠ. Zdá sa, že všetky tvoje aktivity sa spájajú s hudbou. Čo zvykneš okrem hudby robiť vo voľnom čase?

Joj. No.. hoci sa zdá, že snáď nič iné nerobím, rovnako a ešte oveľa viac mi v živote záleží na šťastí. Šťastie nachádzam hlavne posledný rok, vďaka krásnemu vzťahu, ktorý s priateľkou máme.

laura jašková
Laura s priateľkou, zdroj: Instagram

Čo je tvojím cieľom v hudbe?

Mojim cieľom je hrať a tvoriť hudbu, pri ktorej som šťastná. Alebo tak dobre smutná. Lebo to je to krásne, čo vie hudba v človeku vyvolať.

A posledná otázka – čo hudobné pre nás chystá Laura Jašková v najbližšej dobe?

EP!!! Tento rok!! A strašne sa z toho teším. S Valentínou máme pripravených šesť fresh pesničiek, tak veríme, že sa budú ľuďom páčiť.

Ako sa ti páčil rozhovor s Laurou Jaškovou? Pustil si si už nejakú skladbu z jej tvorby? Daj nám vedieť! A pre viac noviniek z hudobného sveta, klikaj sem

Zdroje: vlastné, Facebook, Instagram
Zdroj titulného obrázka: Facebook

Ďalšie novinky

Populárne