utorok, 30 novembra, 2021

Recenzia: Kristin Lash & Jakob Grey vydali svoj druhý album! Ako znie?

-

-REKLAMA-

Kristin Lash & Jakob Grey vydali nový album! Ako znie?

Kristin LashJakob Grey dnes o polnoci vydali nový album (o jeho vydaní sme vás informovali tu). Keďže sa však už v predstihu dala kúpiť ich vinylová platňa, tento album som mala možnosť si vypočuť o deň skôr. Prinášam vám preto recenziu albumu, ktorý som si napočúvala ešte pred oficiálnym dátumom vydania!

Nový album: Blossoms of Your World

Nový album nesúci názov Blossoms of Your World obsahuje, tak ako aj predošlý album, 8 skladieb. Tieto skladby sú na platni a na albume v online verzii trochu v inom poradí, v mojej recenzii pôjdem podľa poradia na platni. Okrem speváčky Kristin Lash a gitaristu Jakoba Greya na albume hosťovali aj ďalší hudobníci: Brandon Combs a David Hodek nahrali bicie, Bryan ‘B Dub’ a Jan Jakubec basgitaru, S.V.A. Trio sláčikové nástroje, Jan Ales a Roland Kanik hammond, Roman Vicha perkusie. Skladby sú v angličtine a zahŕňajú v sebe prvky rôznych hudobných žánrov, od soulu, jazzu, popu až po soft rock. Niektorými skladbami plynule nadväzujú na ich debutový album Sleepin’ with the Lights On, zatiaľ čo iné skladby svojím novým zvukom prekvapili. Poďme si teraz rozobrať skladbu po skladbe.

lash grey album
Zdroj: Instagram

Prvá polovica albumu

-REKLAMA-

Album začína skladbou After War, ktorú už poslucháči poznajú, keďže bola vydaná ako prvý singel z albumu. After War ma zaujala hneď niekoľkými prvkami: zaujímavé a zároveň zapamätateľné melódie, dlhé inštrumentálne časti a zvuk, ktorý pripomína britský soul. Celkovo skladbu hodnotím veľmi pozitívne a mám pri nej pocit, že každým ďalším počúvaním objavím niečo nové.

Ďalšou skladbou je Alone. Tá začína len v komornom zložení gitary a spevu, no približne v polovici nás prekvapí pridaním ostatných nástrojov, ktoré zrazu dodajú tracku jemne rockový nádych. Musím povedať, že takýto žáner som rozhodne na Kristíninom a Jakubovom albume nečakala, no treba uznať, že sa veľmi dobre hodí ku Kristíninmu pevnému hlbokému hlasu. Alone síce nepatrí medzi moje najobľúbenejšie skladby albumu, no dávam palec hore za experimentovanie so žánrami.

-REKLAMA-

Ďalšou skladbou, alebo možno lepšie povedané prechodom medzi skladbami, je Brother. Prečo hovorím o prechode medzi skladbami? V hudobnom počine Brother sa totiž dokola opakuje len jedno slovo (hádajte ktoré), ktoré je spievané acapella. Melódia aj hra s vokálmi sa mi veľmi páči, no trochu som dúfala, že sa jedná o intro ku skladbe, ktorá sa potom nejak ďalej rozvinie, čo sa však nestalo.

lash grey album
Zdroj: Instagram

Namiesto toho sa melódia z Brother párkrát objaví v ďalšej skladbe Blossoms of Your World. Je tam teda jasné prepojenie medzi skladbami, no každá má vlastný názov a sú na albume oddelené. Okrem tejto zaujímavosti sa mi na skladbe páči jej posledná časť, v ktorej sa krásne ukáže Kristínin hlboký hlas doplnený vokálmi opakujúcimi “Blossoms of Your World”. Prvok repetície, ktorý môže človeka dostať, keď to preženiem, až do stavu tranzu, je na albume celkovo využitý veľmi často.

Druhá polovica albumu

Prevrátila som platňu a tam na mňa čakala druhá polovica albumu. Otvára ju skladba, ktorá bola vydaná ako druhý singel: Cry. Ide o veľmi emocionálnu skladbu, po hudobnej aj textovej stránke. Ak som pri prvej skladbe hovorila o britskom soule, tak táto mi zas evokuje Ameriku. Špeciálne v refréne, keď sa pridajú vokály, som až trochu zacítila vôňu gospelu. Tak ako Jakub vtipne napísal na svojom instagrame: „Po jej vypočutí kolabuje systém dodávok hygienických vreckoviek.”

Cry začala trojicu komorných emotívnych balád. Druhou takou je skladba There We Are, ktorá je z tohto tria moja najobľúbenejšia. Príjemná harmónia, precízna citlivá hra Jakuba a hlboké ladné tóny Kristin vo mne vytvárajú neskutočný pocit úprimnosti, pokoja a domova. Páči sa mi tiež malé sólo v strede skladby a následná gradácia nástupom sláčikov. Pekné, pekné, pekné.

Ďalšou z baladového tria je Incurved in Love. Tá je svojou náladou veľmi podobná predošlej. Zase sa tu spája precízna hra Jakuba a citlivý spev Kristin. Najviac ma opäť, tak ako v Blossoms of Your World, zaujala posledná časť skladby, v ktorej sa dokola opakuje „But there was a chance to be incurved in love” a  tým nakoniec aj skladba skončí. Prvok repetície tu znova zafungoval.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Leave The Door Open už v predstihu kandidátom na song tohto roka?
lash grey album
Zdroj: Instagram

Poslednou skladbou albumu je I Am the One, ktorú hneď na začiatku otvárajú výrazné bicie. I Am the One je jednoznačne najviac chytľavou a popovo znejúcou skladbou albumu a najmä od predchádzajúcich troch sa veľmi líši. Ako jediná skladba z albumu ma prinútila vstať a zatancovať si. Záver tohto albumu teda hodnotím veľmi pozitívne.

Záverečné zhodnotenie albumu

Album ma prekvapil mnohými vecami. Oproti veľmi súrodému komornému prvému albumu je tento viac rôznorodý a inšpirovaný viacerými žánrami. Nepustím si ho preto vtedy, ak mám záujem zostať počas celého albumu v jednej nálade, no pokiaľ chcem zažiť mix rôznych emócií, tento album je na to ten pravý. Osobne sa mi veľmi páči, ako znejú Kristin a Jakob aj s celou kapelou, preto som zvedavá, či budú v tomto smere pokračovať. V každom prípade im držím palce a teším sa na ich ďalšie hudobné počiny.

Obľúbené skladby: After War, There We Are, I Am the One

Poznáte slovenské duo Kristin Lash & Jakob Grey? Čo hovoríte na ich nový album? Dajte nám vedieť v komentároch!

Zdroje: Instagram, Spotify, vlastné
Zdroj titulného obrázku: swinedaily.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img