streda, 20 januára, 2021

Tip na knihu: Autentické príbehy žien, ktoré liečili peklo!

-

Príbehy žien z koncentračných táborov

Každému sú aspoň trochu známe nemilé udalosti minulého storočia. Minulosť sa zmeniť nedá, ale môžeme sa z nej poučiť a uchovať ju pre mladšie generácie. Kníh s vojnovou tematikou je mnoho. Či už sa jedná o autentické výpovede preživších, alebo vymyslený príbeh situovaný do danej doby. Nie každý mal odvahu odhaliť pred svetom svoj osud. Aj fiktívny príbeh prináša pravdu, možno nie na reálnych postavách, ale na reálnych udalostiach. Ženy sú považované za slabšie pohlavie, príbehy žien z koncentračných táborov vás však presvedčia o opaku.

Autentické výpovede žien

Autentickosť spočíva v presných, ničím nezmenených, preukázateľných tvrdeniach udalostí jednotlivca alebo skupiny. Výber žien, ktoré spadajú do tejto skupiny predstavujú dej presne ako sa stal, bez akejkoľvek subjektívnej vsuvky autora, ktorý rozprávanie len eviduje. V prípade denníkov alebo hlavnej postavy v úlohe autora sa už jedná  o autobiografiu.

Osvienčimská uspávanka – Mario Escobar

-REKLAMA-

Krutosť tej doby nemala hranice rovnako ako láska matky, ktorá sa obetovala pre svoje deti. Autor osudy hlavných predstaviteľov trochu idealizuje, čo pridáva knihe na zaujímavosti, a zároveň zjemňuje drastické časti výpovede.

Príbeh začína v roku 1943. Pre Helene Hannemannovú, jej manžela Johanna a päť detí to bolo obyčajné ráno až do momentu, keď k nim nevtrhla nemecká polícia. Helene je síce Nemka, ale jej manžel je rómskeho pôvodu. Jej rodina je poslaná do väzby a následne deportovaná do Osvienčimu. Helene sa dobrovoľne rozhodne ísť s nimi. Hneď po príchode vedenie tábora zistí, že je zdravotná sestra a prikážu jej pracovať v nemocnici pod dohľadom Dr. Mengeleho. Za úlohu má starostlivosť o rómske deti, ktoré sa zo všetkých síl snaží chrániť aj pod rizikom straty vlastného života.

osviencimska uspavanka
Zdroj: knihomolky.files.wordpress.com

Irenine deti – Tilar J. Mazzeo

Zoznámte sa s Irene Sendlerovou, ženskou verziou Oskara Schindlera, ktorá zachránila pred smrťou 2 500 detí z okupovaného Poľska. Kniha zachytáva mnoho dôležitých informácií, jasne vykresľuje príbeh Ireny od detstva a detaily, ako a prečo pomáhala.

V roku 1942 dostáva mladá sociálna pracovníčka Irena povolenie vstúpiť do varšavského geta ako verejná zdravotná špecialistka. Tábor mohla kedykoľvek slobodne opustiť, čo sa rozhodla využiť v prospech detí. Prehovárala rodičov, aby jej zverili svoje deti. Tie potom postupne pašuje cez múry geta s pomocou lokálnych obchodníkov, obyvateľov geta a svojej lásky. Deti zvyčajne putovali mestskými odpadovými kanálmi, skrývala ich v truhlách alebo posúvala cez tajné priechody v opustených budovách. Deti získali úplne novú identitu, avšak Irene si viedla aj záznamy s ich pravým údajmi, aby sa po vojne mohli príbuzní jednoduchšie k nim dopátrať. Irene v tom čase však netušila, že mnoho zo zachránených detí ostane sirotami.

irenine deti
Zdroj: kultura.pravda.sk

Sestry z Osvienčimu – Roxane van Iperen

Židovské sestry Janny a Lien sa počas 2. svetovej vojny v Holandsku zapojili do odboja proti nemeckým okupantom. Ich prvoradým cieľom totiž bolo najprv deportovať všetkých holandských Židov. Sestry takmer počas celej vojny nebojácne a s veľkým odhodlaním pomáhali ukrývať sa židovským spoluobčanom, kvôli čomu vystavovali nebezpečenstvu seba aj svoju rodinu. Dlho sa im darilo, zvrat nastal až tesne pred koncom vojny. Obe so svojimi rodinami skončili v poslednom transporte do koncentračného tábora Osvienčim II, Auschwitz-Birkenau. 

sestry z osvienčimu
Zdroj: amazon.co.uk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ženské hrdinky vo filmoch - Ideálna voľba na sychravú jeseň!

Neviestky Osvienčimu – Dominik W. Rettinger

Tento román je prvou knihou venovanou tematike „Komanda Puff– verejný dom, nevestinec. Platenú lásku navrhol Himmler pre členov jednotiek SS a samotných väzňov.

Atraktívna mladá Poľka Eliza sa vo vlaku do Osvienčimu spoznáva s rovnako krásnou devätnásťročnou Magdalénou. Do oka padnú veliteľovi „Komanda Puff“ Wolfgangovi Steinhoffovi, ktorý im ponúkne prácu. Svoje telo vymenili za lepšie jedlo, šatstvo, ubytovanie a sľub, že po 6 mesiacoch „služby“ ich prepustia na slobodu. Skutočne prežiť sa však podarí len jedenej z nich. Eliza si vedie denník, ktorý sa po vojne dostane do rúk Steinhoffovej matky Anny. Tá je presvedčená, že jej syn je nevinný a hľadá na to potrebné dôkazy. Denník jej však otvorí oči.

neviestky osvienčimu
Zdroj: kultura.pravda.sk

Spočítaj hviezdy – Lois Lowryc

Krátky a nenásilný príbeh vyrozprávaný mladým dievčaťom, ktoré si ešte plne neuvedomuje, čo všetko sa okolo nej deje. Autorka vystihla pohľad dieťaťa na svet počas vojny veľmi presne a nenáročne.

Dej je situovaný v Dánsku. Dve desaťročné priateľky Annemarie a Ellen si vojnu plne neuvedomujú. Jej hrôzy ich zasiahnu až vtedy, keď nemeckí vojaci začnú prehľadávať príbytky židovských obyvateľov a deportovať ich. Čitateľ očami mladého dievčaťa sleduje priebeh dánskeho odboja, vyrozprávaný s hrdosťou a nádejou. Celý národ sa totiž spojil, aby zachránil židovské obyvateľstvo. Dáni potajomky prepašovali takmer sedemtisíc ľudí cez more do slobodného Švédska.

spočítaj hviezdy
Zdroj: drominickacita.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Young adult knihy - Tie, ktoré by ste si mali určite prečítať

Fikcia na základe skutočných udalostí

Pod týmto názvom by sme si určite nemali predstaviť nič s nižšou výpovednou hodnotou, priam naopak. Dej väčšinou odzrkadľuje reálne postavy a ich príbehy, ktoré sú niečím ozvláštnené. V prípade mladých žien, autor zachováva autentickosť rozprávania, pričom sa snaží zvýšiť napínavosť a náučnú stránku knihy. Preto sa väčšinou hlavné hrdinky stretávajú so známymi tvárami vojnového obdobia. Skutočne sa s nimi nestretli, ale hypoteticky by mohli. Tým, že autor nadväzuje na iné knihy, osoby či udalosti, navyšuje teoretickú hodnotu.

Pokusné králičky – Anna Ellory

V tomto prípade kniha môže trochu zavádzať obalom. Mnohí by predpokladali, že hlavnou témou budú medicínske pokusy na väzňoch, ako to vyplýva z názvu. S témou pokusov sa síce stretneme, ale nie v takom rozsahu, ako by sme očakávali.

Po páde Berlínskej opony v roku 1989 sa Miriam Winterová stará o svojho umierajúceho otca Henryka. Na smrteľnej posteli vykríkne meno Frieda a Miriam si po prvýkrát všimne číselné tetovanie na jeho zápästí. Zvedavosť ju prinúti prehľadať veci svojej zosnulej matky a nájde väzenskú uniformu zo ženského koncentračného tábora Ravensbrück. Medzi vecami objaví aj tucet listov, ktoré adresovala neznáma Frieda jej otcovi. Frieda v listoch opisuje experimentálne pokusy na mladých ženách v tábore a taktiež lásku k jej otcovi.

pokusné králičky; Príbehy žien z koncentračných táborov
Zdroj: martinus.sk

Cilkina cesta- Heather Morris

Úspešná austrálska spisovateľka sa dychtivo zameriava na odhaľovanie dlho zamlčaných trpkých osudov. Cilkina cesta je voľným pokračovaním románu Tetovač z Auschwitzu.

Židovku z Bardejova Cecíliu Kleinovú ako šestnásťročnú deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Nemecký veliteľ Schwarzhuber si ju všimol krátko po príchode. Bol ňou natoľko zaujatý, že ju prinútil podvoliť sa mu ako sexuálna otrokyňa. V tábore vďaka svojim „službám“ dostávala väčšie prídely jedla a teplejšie oblečenie. Zvolila si prežitie, za čo ju ostatné väzenkyne odsudzovali. Ani po vojne ju nečakal lepší život. V januári 1945 tábor oslobodili Rusi a Cilku obvinili z kolaborácie a následne ju poslali do väzenského tábora na Sibíri. Strávila tam desať rokov. Vďaka priazni lekárky dostala príležitosť starať sa o chorých, čo jej pravdepodobne zachránilo život. Po prepustení sa Cilka vrátila do Československa, kde našla lásku s podobným osudom.

cilkina cesta; Príbehy žien z koncentračných táborov
Zdroj: knihomolky.wordpress.com

Príbeh pôrodničky – Mandy Robotham

Autorka opisuje život v koncentračnom tábore Berghof, najmä z pohľadu tehotných žien a pôrodníčky Anke, ktorá je taktiež väzenkyňa. Napriek krutým podmienkam všetky rodičky vďaka jej schopnostiam prežijú. Velitelia tábora sa dozvedia o jej šikovnosti a je poverená asistenciou pri pôrode Evy Braunovej.
Anka je vystavená morálnej dileme: má priviesť na svet potomka diabla, ktorý jej rodinu a vlasť pripravil o nádej na budúcnosť, alebo sa bude držať svojich morálnych zásad a pomôže nevinnému novorodencovi? V Anke predsa len zvíťazí láska k životu. Téma lásky však prevláda celým dejom, nielen k mamičkám a ich deťom, ale aj k mužovi.

príbeh pôrodníčky; Príbehy žien z koncentračných táborov
Zdroj: prservis.sk

Knihovníčka z Auswitsu – Antonio G. Iturbe

V prospech čitateľa hrá neobvyklá črta, ktorou je autorský doslov. Autor vysvetľuje, na ktorých miestach sa láme tenká hranica medzi faktami a fikciou. V rámci fikcie sa stretneme aj so známymi postavami.

Hneď na začiatku vypuknutia vojny štrnásťročnú Ditu Krausovú s rodinou uväznili najprv v Terezíne, neskôr v Auschwitzi. Práve po druhom presune si ju vybral židovský vodca Fredy Hirsch, aby schovala židovské knihy, ktoré sa väzňom podarilo so sebou prepašovať. Vďaka mladému dievčaťu v Auschwitzi vznikla malá knižnica ôsmich zväzkov kníh.

knihovníčka z auschwitzu; Príbehy žien z koncentračných táborov
Zdroj: knihcentrum.cz

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Knižná séria Duna dostane ďalšiu trilógiu! O čom bude?

Orgovánové dievča – Martha Hall Kelly

Tri ženy, tri osudy, tri kontinenty, ktoré sa navzájom prelínajú. Ich životy sú opisované pred a po uväznení v koncentračných táboroch, čo pridáva zvýšenú autentickosť.

Caroline Ferridayová je newyorská organizátorka spoločenských podujatí. Na druhej strane oceána, Poľka Kaša Kuśmierczyková je ešte len tínedžerka. Po vpáde nemeckého vojska na poľské územie v roku 1939 prijme úlohu doručovať odkazy v poľskom podzemnom odboji. Bohužiaľ, podozrievavosť jej susedov prinesie nechcené. Mladá Nemka Herta Oberheuserová prijme miesto lekárky v štátnej službe. Tým sa ocitne v pasci nacistických tajných operácií.
Životy troch žien sa nečakane pretnú v Ravensbrücku. Kaša a Caroline sa stanú obeťami drastických medicínskych pokusov a Herta musí pri nich asistovať.

orgovánové dievča; Príbehy žien z koncentračných táborov
Zdroj: pantarhei.sk

Zaujímaš sa o knihy takého žánru? Zaujímajú vás príbehy žien z koncentračných táborov? Neváhaj a podeľ sa s nami v komentároch a hlavne nezabudni – SLEDOVAŤ PLOTPOINT SA OPLATÍ!

Zdroj: martinus.sk

-REKLAMA-
Avatar
Lucia Džurnáhttp://plotpoint.sk
"Pocit šťastia je len nedostatok informácií."
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -