streda, 20 januára, 2021

Seriálové pecky, na ktoré nemožno zabudnúť: Komisár Rex

-

Komisár Rex – Nezabudnuteľná seriálová pecka

Komisár Rex, séria 1, časť 2 (Dokonalá vražda) v televíznom programe | TV Program
Zdroj: tv-program.aktuality.sk

Kriminálne seriály z rakúskej či nemeckej produkcie boli veľkou súčasťou detstva mnohých z nás. Kto by nepoznal psieho komisára Rexa, ktorý naháňal hrôzu všetkým viedenským (a neskôr rímskym) zločincom. Ako deti sme netrpezlivo každý večer očakávali ďalšiu epizódu na TV Markíza. Bol to jeden z tých seriálov, ktorý reprízovali snáď donekonečna, a preto sme ho poznali takmer naspamäť. No aj tak sme si ho vždy podvečer s iskričkami v očiach zapli znova.

Začiatky Komisára Rexa

-REKLAMA-

Komisár Rex je späť: Kedy znova uvidíte pôvodné rakúske časti? | Markíza Doma
Zdroj: doma.markiza.sk

Seriál Komisár Rex sa začal vysielať 10. novembra 1994 na rakúskej TV stanici ORF 1. Natáčal sa až do roku 2004. Počas desiatich sérií Rex vyriešil desiatky prípadov bizarných vrážd a vystriedalo sa pri ňom niekoľko vyšetrovateľov. Prvým z nich bol herec Tobias Moretti v úlohe Richarda Mosera.

Ďalší vývoj a koniec seriálu

 

Následne ho vystriedal známy nemecký herec Gedeon Burkhard v úlohe Alexa Brandtnera, ktorý sa neskôr objavil aj v populárnom nemeckom seriáli Kobra 11 po boku Erdogana Atalaya. Po jeho odchode zo seriálu tvorcovia obsadili novú hlavnú dvojicu, ktorú stvárnili Alexander Pschill a Elke Winkens. Kvalita aj sledovanosť seriálu začala upadať, a tak ho v roku 2004 po 10. sérii ukončili.

Komisár Rex a salámové žemle

VEĽKÁ PREMENA hercov zo seriálu Komisár Rex: Ako dnes vyzerá sexi Richard, či strachopud Štoky?
Zdroj: pluska.sk

Typickým prvkom seriálu boli od začiatku do konca salámové žemle. Komisári o nich neustále hovorili a jedli ich snáď v každej epizóde.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Bude Tom Cruise nový Iron Man? Toto plánuje Marvel do budúcna!

10 sérií, 3 vyšetrovacie tímy

Ako vyzerajú po rokoch príťažliví komisári zo seriálu Komisár Rex? - Dobré noviny
Zdroj: dobrenoviny.sk

Obvykle sa zakaždým po odchode hlavného predstaviteľa zmenilo obsadenie väčšiny vyšetrovacieho tímu viedenskej kriminálky. Prototypy však vždy ostali rovnaké: jeden hlavný vyšetrovateľ a Rexov „pán“, druhý bol ten,ktorý s Rexom najviac zápasí o žemle a tretí vyšetrovateľ, ktorý väčšinu času trávi v kancelárii. Jedinou stálou postavou seriálu bol súdny lekár Dr. Graf, ktorý sa dokonca objavil aj v niekoľkých epizódach neskoršej talianskej verzie seriálu.

Z Prateru ku Koloseu

Komisař Rex – Wikipedie
Zdroj: wikipedie.cz

V roku 2008 sa dej  presunul z rakúskej metropoly do Ríma, po tom čo ukončený seriál oživila talianska televízia Rai 1. V hlavnej úlohe talianskych komisárov  sa predstavili známi talianski herci Kaspar Caparoni, Etore Bassi či Francesco Arca. V rakúsko-talianskej koprodukcii bol seriál dynamickejší a akčnejší ako pôvodná verzia. Opäť sa zmenil celý vyšetrovací tím, avšak ako sme už vyššie spomínali; občas sa objavila postava súdneho lekára z Viedne.

Komisár Rex v Bratislave

Rex sa adaptoval v bratislavských uliciach - Film a televízia - Kultúra - Pravda.sk
Zdroj: kultura.pravda.sk

V roku 2017 sa na TV Markíza objavila slovenská verzia seriálu pod mierne zmeneným názvom – Rex. Slovenskí tvorcovia v podstate prevzali celý koncept od pôvodných scenáristov Petra Hajeka a Petra Mosera. Jednotlivé epizódy mali rovnaký dej ako prvá séria pôvodnej rakúskej verzie. Dej bol však zasadený do Bratislavy a vyšetrovací tím stvárnili Juraj Bača, Lukáš Latinák a Gregor Hološko.

Zaujímavosť: V jednej z epizód druhej série pôvodnej rakúskej verzie si zahral herec Marián Labuda starší. Táto epizóda sa natáčala sčasti na Slovensku.

Zdroje: Wikipédia, ČSFD

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -