pondelok, 14 júna, 2021

Warrenovci, lovci duchov: Slávne sfilmované prípady!

-

-REKLAMA-
rikrek.com

Manželia Warrenovci – lovci duchov

Čo proti diabolským silám nezmohli náboženské autority, chopili sa toho manželia Warrenovci (tkzv. lovci duchov). Ed Warren bol démonológ, jeho manželka Lorraine Warrenová médium a počas svojej kariéry vyšetrili viac ako 10 000 prípadov. Autorizovali množstvo kníh o ich súkromnom vyšetrovaní a rôznych hláseniach o nadprirodzenej činnosti. Ed Waren zomrel v roku 2006, Lorraine v roku 2019 a až do veku 92 rokov sa aktívne venovala spoločnému celoživotnému dielu.

Warrenovci
Zdroj: cdn.webnoviny.sk

-REKLAMA-

Nie každý verí v existenciu vyšších síl, preto boli manželia mnohokrát označovaní za podvodníkov, ktorí si paranormálne prípady len vymýšľali za účelom zbohatnutia. Manželia sa venovali stovkám udalostiam. Filmových tvorcov však len niektoré zaujali natoľko, že sa ich pokúsili čo najautentickejšie predložiť verejnosti.

V zajatí démonov (2013)

Film The Conjuring je inšpirovaný príbehom rodiny Perronových. Ed bol o pravdivosti udalostí natoľko presvedčený, že vyslovene trval na jeho spracovaní. Nebolo to však vôbec jednoduché, pokúšal sa o to dlhých 14 rokov, nakoniec sa konečného výsledku nedožil. Lorraine však spolupracovala počas celého nakrúcania ako odborná konzultantka štábu. Pôvodne mal byť príbeh vyrozprávaný očami Perronových, avšak režisér James Wan bol dlhodobým fanúšikom práce manželov, takže z nich urobil hlavných hrdinov (vo filme Patrick Wilson a Vera Farmiga).

-REKLAMA-

Warrenovci vyšetrovali prípad Perronovcov v rokoch 1973-1974, tí žili v Harrisville na Rhode Islande. Tvrdili, že v ich dome straší, ale napriek tomu v ňom ostali bývať 10 rokov. Warrenovci tvrdili, že v dome žije čarodejnica Batsheba Sherman, ktorá ho obývala na začiatku 19. storočia. Dom prekliala, rovnako ako každého, kto v ňom žije. Pred Peronovými dom obývalo osem generácií, člena každej rodiny v krátkom čase postrehlo náhle a nezvyčajné úmrtiedve samovraždy, otrava, znásilnenie a zavraždenie 11-ročného dievčaťa, dvojnásobné utopenie a štyri umrznutia. 

Paranormálne javy počas nakrúcania: Režisér spolu s pôvodnými majiteľmi a manželmi Warrenovými usúdili, že najvyššiu autentickosť prinesie situovanie deja priamo v prekliatom dome. Počas natáčania boli viacerí členovia štábu konfrontovaní nevysvetliteľnou udalosťou. Vere Farmige, ktorá stvárnila Lorraine, sa odrazu na obrazovke notebooku objavili tri dlhé stopy po pazúroch. Iní sa zase pravidelne prebudili medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. Tento časový úsek sa nazýva aj “hodina vlka”, pretože určuje hranicu medzi nocou a úsvitom. Pes Jamesa Wana sa jednej noci začal správať zvláštne, uprene sa pozeral do prázdnej časti miestnosti a vrčal.

Pôvodní majitelia na štúdio Warner Bros však podali žalobu. Po premiére filmu bol ich dom viackrát poničený vandalmi a voči celému príbehu ostávajú skeptickí, pretože nič, o čom sa hovorí, ich v dome doposiaľ nepostrehlo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Typy divákov v kine, ktoré poriadne vedia znepríjemniť filmový zážitok

Annabelle

Warrenovci sa prvýkrát s bábikou Annabelle stretli v roku 1970. Na pomoc ich zavolali mladé študentky po tom, čo raz našli bábiku celú od krvi. Mladá žena dostala bábiku ako dar od mamy. Krátko na to sa začala svojvoľne presúvať a zanechávať desivé odkazy písané detským písmom na pergamene so žiadosťou o pomoc.

Podľa tvrdení Eda a Lorraine bola bábika posadnutá démonom 7-ročného dievčatka menom Annabelle Higgins, ktoré zomrelo na území bytu študentiek. Študentky im verili, ale aj napriek tomu sa im rozhodli bábiku nechať, pretože im bolo ľúto ducha malého dievčaťa. To bola veľká chyba, démon je totiž bytosť, ktorá nikdy nebola v ľudskej forme. Útoky sa začali stupňovať, trápili ich nočné mory, pri ktorých nevedeli určiť, či ide o realitu alebo fikciu a budili sa so škrabancami na tele. Snúbenec jednej zo študentiek, ktorý v ich byte prespával, zažil spánkovú paralýzu, počas ktorej videl, ako sa k nemu bábika približuje s nožom.

Po týchto incidentoch prišli Warrenovci očistiť dom a vzali bábiku do svojho múzea. Počas cesty sa sila pokúsila prevziať kontrolu nad vozidlom, jav prestal až po pokropení bábiky  svätenou vodou. V domácnosti sa im démon síce nepokúsil ublížiť, ale na vlastné oči videli, ako bábika levituje a premiestňuje sa. Manželia verili v existenciu Boha aj Satana, preto viedli náboženský život, aby nad nimi zlo nemalo moc. Rozhodli sa zavolať do domu kňaza. Kňaz vyhlásil, že ide o obyčajnú bábiku, Warrenovci mali o neho strach, či démona nenahnevali a naliehali, aby sa im po návrate domov ozval, či je v poriadku. Počas cesty domov mal nehodu a takmer neprežil. Také šťastie nemal mladík, ktorý sa ako návštevník bábike vysmieval. Ten bol vyhodený z múzea a pár dní na to zahynul pri nehode na motocykli, bola s ním aj jeho priateľka, ktorá prežila.

Bábiku si filmári značne prikrášlili, aby pôsobila strašidelnejšie, v skutočnosti však vyzerá oveľa mierumilovnejšie, ale zdanie zvykne klamať.

annabelle
Zdroj: static.hollywoodreporter.com

3:15 zomrieš!/Horor v Amityville (2005)

Brutálna vražda, ktorá sa odohrala v novembri 1974 otriasla celými Spojenými štátmi. V dome na Ocean Avenue 112 v Amityville 23-ročný muž vyvraždil celú svoju šesťčlennú rodinu. Priznal sa, že k hroznému činu ho donútili hlasy, ktoré počul len on. 13 mesiacov po tragédii dom kúpila rodina Luztových za nezvyčajne nízku sumu. Priznali, že od začiatku cítili divnú atmosféru v niektorých miestnostiach a uviedli niekoľko paranormálnych javov. Počuli podivné zvuky, dvere a okná sa sami otvárali a občas cítili nepríjemné pachy alebo len ich najmladšia dcéra videla malého chlapca.

Dievčatko malo vidieť v skrini dve červené oči a všetkým členom domácnosti sa snívalo, že ich zavraždili. Boli skalopevne presvedčení, že dom obývajú démoni, tak zavolali kňaza. Tomu nejaký záhadný hlas prikázal, aby odišiel a v miestnosti sa objavilo množstvo múch. Otec rodiny začal strácať logicky úsudok a nadobudol presvedčenie, že jeho manželka je čarodejnica, mal ju dokonca vidieť vznášať sa vo vzduchu. Okrem toho sa každú noc celá rodina budila presne o 3.15 h, vyšetrovanie preukázalo, že to bol čas vyvraždenia  predchádzajúcej rodiny.

Rodina po 28 dňoch od nasťahovania dom náhle opustila a nikdy sa nevrátila. Po prepuknutí senzácie manželia zažalovali tvorcov filmu, pretože veľa udalosti vynechali. Muž zomrel v deň súdneho pojednávania a jeho manželka ešte počas nakrúcania filmu.

V súčasnosti pozná dom už tretieho majiteľa od údajných nadprirodzených útokov na rodinu Luztových, ale ani jednému z nich sa tam nikdy nič nezvyčajné nestalo. Napriek tomu sa príbeh stal námetom pre rôzne knižné a filmové spracovania. Tiež sa dedukovalo o tom, či nejde o výmysel. Po prešetrení v roku 1976 však Lorraine Warrenová akýkoľvek predpoklad, že ide o výmysel, vyvrátila.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Milujete Pixar filmy? Otestujte svoje znalosti o týchto filmoch v našom kvíze!

Hrôza v Connecticute (2009)

Rodina Snedekerovcov sa nasťahovala v roku 1986 do domu, kde bola kedysi márnica. Kým sa mladá rodinka udomácňovala, v dome sa začali diať divné veci. Rodina v dome počula rôzne hlasy a údajne ich terorizoval démon s bielymi vlasmi a očami. Spozorovali niekoľko divných zvukov, vôní a zjavení. Najstarší syn začal mať desivé vízie a vidieť duchov. Udalosti sa zhoršili ešte viac a obaja rodičia tvrdili, že boli dokonca znásilnení démonom.

Manželia Warrenovci skonštatovali, že dom obývajú až traja duchovia. Danú situácia videli ešte oveľa horšie ako rodina Snedekerovcov. Niektoré udalosti, ktoré sa skutočne udiali, neboli vo filme ani spomenuté, lebo boli natoľko desivé, že sa to ani nedalo.

Warrenovci a ich okultistické múzeum

The Warren’s Occult Museum nájdeme v Monroe, Connecticut, priamo v suteréne domu manželov Warrenových. Sprístupnené verejnosti je od roku 1952, keď Warrenovci založili spoločnosť New England Society for Psychic Research, najstaršiu spoločnosť lovcov duchov v Novom Anglicku. V súčasnosti je však múzeum zatvorené a nie je známe jeho opätovné otvorenie.

Zbierka zahŕňa “suveníry” z každého prípadu, na ktorom manželia počas života pracovali. Podľa ich slov, každý predmet v múzeu je poškvrnený zlom. Warrensovo okultné múzeum obsahuje niektoré z najstrašidelnejších a najprekliatejších predmetov na svete.

Za zmienku určite stojí tehla z Borleyovej fary. Budova je považovaná za najstrašidelnejšiu budovu vo Veľkej Británii. Okrem prekliatych a strašidelných predmetov tu nájdeme aj náhrobné kamene detí, ktoré údajne používali v satanských rituáloch. Niekoľko ľudských lebiek z okultných rituáloch a čarodejníctva na komunikáciu s démonmi a na otvorenie brány medzi peklom a zemou. Nechýba ani hudobná skrinka z filmu The Conjuring.

Waren muzeum
Zdroj:atlas-assets.roadtrippers.com

Perly smrti sú prekliaty náhrdelník, ktorý údajne uškrtí tých, ktorí ich nosia, pričom ich bývalý majiteľ sa sťažoval, že sa pri ich nosení udusí. Ďalej zrkadlo na vyvolávanie duchov alebo opičia hračka posadnutá démonom, ktorá prenasleduje svoje obete, než ich zavraždí. Shadow Doll, ktorá má moc vstúpiť do snov a obeť zabiť, a na záver okrem mnoho iného sa v múzeu nachádza aj Annabelle (bábika Raggedy Ann) uväznená vo svätej krabici.

“Rozprávky sú pravdivé, diabol existuje, Boh existuje. A pre nás ľudí a náš osud je podstatné, ktorého z nich sa rozhodneme nasledovať.”

Ed a Lorraine Warren

 

Zaujímajú ťa neobjasnené a nadprirodzené javy? V tom prípade vrelo odporúčam môj predchádzajúci článok – PARANORMÁLNE JAVY: ČO SA DEJE NA RANČI “SKINWALKER”?

Pre viac podobných článkov nezabudni zanechať komentár!

Zdroje: refresher.sk, vofko.sk, screenrant.com, zivot.pluska.sk, youtube.com

-REKLAMA-
Lucia Džurnáhttp://plotpoint.sk
"Pocit šťastia je len nedostatok informácií."
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img