Ako sa spí ľuďom bez domova?
Občianske združenie Vagus organizuje už 7. rok akciu s názvom „Noc vonku“. Hlavnou ideou tohto projektu je upozorniť na problémy ľudí bez domova. Podujatie sa organizuje každý rok pre desiatky ľudí, ktorí sa spoločne zídu na námestí v Bratislave a mrazivú noc strávia zabalení v spacích vakoch. Tento rok však prebiehal trochu inak. Ako? Čítaj ďalej a dozvieš sa.
Noc vonku
Na Slovensku sa táto akcia uskutočňuje pod záštitou občianskeho združenia Vagus, ktoré sa venuje podpore ľuďom bez domova, ich integrácii, pomáhajú im získať prácu, zbaviť sa dlhov a samozrejme im poskytujú aj bývanie. Noc vonku však nie je len slovenským projektom. Pôsobnosť tejto udalosti je celosvetová. V súčasnosti je registrovaných viac ako 600 udalostí po celom svete. Minulý ročník sa tejto udalosti celkovo zúčastnilo vyše 60 000 ľudí, medzi ktorými nechýbali ani slávne osobnosti, napríklad taký Will Smith.
Každý rok sa toto podujatie uskutočňuje pod hviezdami na námestiach. Keďže stretávanie viacerých osôb a organizovanie podujatí je v posledných mesiacoch iba naším zbožným želaním, museli sa aj organizátori tejto akcie popasovať s neľahkou úlohou. Rozhodli sa však spraviť tento ročník virtuálnym. Na sociálnych sieťach vyzývali ľudí, aby noc strávili vonku (napríklad na balkóne, záhrade či niekde v prírode) a celý priebeh si dokumentovali na svoje telefóny. Takto zaznamenaný priebeh akcie ľudia mohli pridávať s označením @vagus_sk a #NocVonku2020. Zároveň ľudia mohli pridávať dôvody, prečo sa rozhodli noc stráviť takýmto spôsobom a aké sú ich pocity a dojmy.
Problém bezdomovectva
Hoci presný počet ľudí bez domova je na Slovensku neznámy, odhaduje sa, že ich môže byť vyše 23 000. Každý z nás už v živote stretol človeka bez domova. Možno ste sa pri ňom zastavili, možno ste len prešli okolo, možno ste mu dokonca pomohli. Ako to však na Slovensku s ich podporou vyzerá? Ľudia bez domova majú možnosť ubytovať sa v nocľahárni, ktorá však svoje útočisko poskytuje iba v noci na prespanie a ďalej majú možnosť ubytovania v útulkoch, kde môžu stráviť aj deň. Takýchto zariadení je na Slovensku však veľmi málo. Podstatným stále zostáva riešiť to, prečo problém ľudí bez domova vzniká. Jednou z príčin je vysoká cena bývania, strata zamestnania či nedostatok pracovných príležitostí mimo veľkých miest.
Ak máte možnosť, podporte organizácie, ktoré sa venujú začleneniu ľudí bez domova do spoločnosti, rozprávajte sa s nimi alebo si od nich kúpte napríklad NotaBene. Pre vás to môže znamenať pár eur, no pre nich môžete byť človekom, ktorý im zmení život.
A čo ty? Zapojil by si sa do tejto akcie? Daj nám vedieť v komentároch.