Koralové útesy: Obľúbená dovolenková destinácia bude minulosťou!

-

Novinky

Koralové útesy

Práve koralové útesy patria k jedným z dôvodov, prečo je Karibské more, východná Ázia či Austrália tak často navštevovanou turistickou oblasťou. Obľúbené dovolenkové destinácie nielen Slovákov ponúkajú nádherné čaro prírody, medzi ktoré jednoznačne patrí aj pestrofarebnosť koralov. I keď tá povestná žiarivá farba sa čoraz viac vytráca. A áno, uhádli ste – môžeme za to najmä my (denná dávka optimizmu ako vyšitá!). Ako to teda vyzerá s ich budúcnosťou? A budú ich krásu môcť obdivovať napríklad i naše deti?

Z minulosti do vrtkavej prítomnosti

Skúsme si najprv povedať, ako koraly vlastne vznikajú a z čoho sa skladajú. Koralové útesy sú vlastne akési „živé cintoríny“ (áno, je to trochu oxymoron), skladajú sa totižto z kostier odumretých drobných živočíchov. Ako iste vieme, koraly sú známe najmä svojou farebnosťou, ktorá je vo svete nevídaná a samozrejme aj svojím unikátnym tvarom. Typickú živú farbu získavajú z oceánov pôsobením uhličitanu vápenatého. Nachádzajú sa najmä vo východnej Ázii, Amerike (najmä v Karibskom mori) a najväčšia časť z nich sa nachádza pri severnom pobreží Austrálie. A to Veľká koralová bariéra. Veľká koralová bariéra je najväčšia sústava koralov na Zemi, je dlhá 2 300 metrov a je dokonca možné ju vidieť z vesmíru.

živé koralové útesy
Zdroj: nationalgeographic.com

Koraly ako také vznikali 6 000 – 8 000 rokov a zaberajú iba 1 % plochy všetkých svetových morí a oceánov. I napriek tomu tu však žije štvrtina všetkých známych morských organizmov. Ako som už spomínala vyššie, poznáme ich najmä z katalógov rôznych cestovných kancelárií, fotiek influencerov či dokonca obrazov ako doplnok domácností. Niet pochýb o tom, že si užili svoju slávu, no bohužiaľ postupne to s nimi vyzerá ako s každou mladou celebritou, ktorá platí svoju daň za úspešnú kariéru. V tomto prípade sú v tom však koralové útesy úplne nevinné.

Hrozivá budúcnosť

Nerada bývam poslom zlých správ, avšak v tomto prípade sa nedá nič robiť. Podľa výskumov Havajskej univerzity do roku 2 100 by nemali existovať takmer žiadne koraly. A teda jediná spomienka na ne môže byť cestovateľský profil na Instagrame. Približne 70 – 90 % koralov by dokonca malo zahynúť v najbližších 20 rokoch. A to všetko v dôsledku globálneho otepľovania a celkovej zmeny klímy na našej planéte. Už v rokoch 2016 a 2017 koraly pocítili ekologickú katastrofu v podobe veľkej vlny horúčav, počas ktorých polovica koralov vyhynula. Vytratila sa z nich farba a začali vyzerať ako naozajstné biele kostry.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Káva nielen ako nápoj - Zázračné účinky pri pestovaní stromov!

Podľa predpovedí, ak teda príde ku globálnemu otepleniu o 2 stupne Celzia do roku 2 100, koralové útesy už nezachránime. K tejto situácii však príde takmer isto. Koralové útesy však iste nebudú jediným ekosystémom, ktorý sa v dôsledku ľudskej činnosti bude vyskytovať už iba v prírodovedných učebniciach.

mŕtve koralové útesy
Zdroj: medium.com

Začni od seba

Nezúfaj a nebuď smutný. Táto správa jednoznačne nepatrí k tým pozitívnym a je viac ako tragické, že o nej musím písať, avšak môže to byť uvedomenie pre nás všetkých. Aby sme začali predovšetkým od seba a premýšľali nad tým, čo môžeme MY urobiť pre našu Zem. Pretože je naozaj načase, aby sme jej začali oplácať štedrosť, ktorú nám za všetky tie roky ukazuje.

Zdroj: komentare.sme.sk;vkbau.wbl.sk
Zdroj titulného obrázka: tripsavvy.com

Ďalšie novinky

Populárne