štvrtok, 6 mája, 2021

Katy Perry: Jedna z najúspešnejších speváčok všetkých čias?

-

Katy Perry zmenila pop

Katherine Hudson, známejšiu pod svojím populárnym pseudonymom, netreba nedávnym alebo čerstvým tínedžerom príliš predstavovať. Na rozdiel od ostatných veľkých hudobných hviezd si táto dokázala získať fanúšikov všetkých generácií, a to nielen svojou hudbou, ale aj textami. Ako to dokázala a čo tomu predchádzalo? Môžeme považovať Katy Perry za najúspešnejších speváčok všetkých čias?

Zdroj: wallpaperaccess.com

Začiatky a vznik pseudonymu Katy Perry

-REKLAMA-

Katherine Elizabeth Hudson sa narodila 25. októbra 1985 v horúcej Santa Barbare v štáte Kalifornia. Svoj oveľa častejšie používaný pseudonym si vytvorila kvôli priezvisku svojej matky za slobodna. Vyrastala v chudobnej a silne katolícky založenej rodine. V jednom z rozhovorov dokonca spomína, že v detstve nemohla jesť cereálie s názvom ‘Lucky Charms’, pretože slovo ‘luck’ foneticky pripomínalo jej matke Lucifera. Speváčka o sebe však sama hovorí, že nie je silne veriaca, ale každú chvíľu sa modlí za sebakontrolu a za ľudstvo.

Najmä kvôli rodine začínala ako 10-ročná s gospelovou hudbou a k popu sa dostala iba vďaka CD nosičom, ktoré potajomky ukradla svojim priateľom. V 13 rokoch dostala svoju prvú akustickú gitaru a začala si tvoriť vlastné piesne, ktoré následne hrala pred obecenstvom. Inšpirovala sa svojou sestrou Angelou a o rok neskôr začala, podobne ako ona, spievať spolu s kazetovými nahrávkami pred svojimi rodičmi. Do svojich 17 rokov spievala v kostole a niekoľko rokov navštevovala hodiny spevu.

Prvá zmluva a album

V pätnástom roku svojho života opustila školu, aby sa mohla naplno venovať hudbe. Mladá Katy sa dostala do Nashvillu, kde sa učila písať texty a následne nahrala aj prvé demo-nahrávky. Prvá zmluva s nahrávacou spoločnosťou na seba nenechala dlho čakať a podpis pre Red Hill Records bol na svete. Jej prvý popovo-kresťanský album s názvom Kate Hudson oslavuje tento rok už svoje dvadsiate narodeniny. 200 predaných kópií za prvý mesiac nebolo dostatočných a Katy rozviazala zmluvu so spoločnosťou Red Hill Records. Skladba Search Me z tohto albumu získala spomedzi všetkých najväčší úspech. Tesne po ukončení tejto spolupráce zistila, že existuje známa herečka Kate Hudson, a aj preto začala používať svoj pseudonym Katy Perry.

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenzia: Dokumentárny film Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Prvý album pod menom Katy Perry

Vďaka producentovi Glenovi Ballardovi sa presťahovala do Los Angeles, kde ju predstavil Timovi Devinovi, hudobnému skautovi a najmä vďaka týmto dvom pánom podpísala kontrakt s Columbia Records. Z tejto spolupráce získala cenné skúsenosti, ale tesne pred vydaním svojho prvého oficiálneho albumu bola z neznámych dôvodov vyhodená. Následne v roku 2007 podpísala zmluvu so svojou súčasnou nahrávacou spoločnosťou Capitol Records. Jej kariéra tu nabrala na obrátkach vďaka jej prvému songu s názvom Ur So Gay, ktorý si všimla aj speváčka Madonna.

Prvý oficiálny singel s názvom I Kissed A Girl je už známy po celom svete. Vďaka svojmu názvu a textu sa však v tej dobe nevyhol vlne kontroverzie, ale Perry podržali jej rodičia, ktorí ju aj napriek svojej silnej viere podporovali. Jej prvý album One Of The Boys vyšiel v roku 2008 a uchmatol si tie najvyššie priečky v rebríčkoch po celom svete. Nasledovalo dodatočné vydanie hitov Hot N Cold a Thinking Of You a prišli aj viaceré ocenenia spolu so zápisom do Guinessovej knihy rekordov za najlepší ženský vstup do amerického hudobného šoubiznisu.

Teenage Dream

Rok 2010 priniesol tretí štúdiový album Teenage Dream, ktorý je mnohými kritikmi považovaný za album, ktorý zmenil pop-music. Songy ako California Gurls, Teenage Dream, Firework sú jeho súčasťou a právom považované za absolútne popové klasiky. Spolu s množstvom ocenení sa vydala na svetové turné, ktoré trhali rekordy, a zaradila sa medzi najúspešnejších hudobníkov v americkej histórii.

Albumy Prism a Witness

Štvrtý album Prism bol od začiatku podľa slov speváčky v jej réžii. Songy Roar, Unconditionally a Dark Horse, ktorý nahrala v spolupráci s rapperom Juicy J, úspešne obsadzovali medailové pozície vo svetových hitparádach. V roku 2014 sa po rozchode s hudobníkom Johnom Mayerom predstavila v rámci renomovaného polčasového vystúpenia na 49. Super Bowle, ktoré sa vtedy stalo najsledovanejším v histórii.

V roku 2016 sa rozhodla pre zmenu imidžu. Krátky účes spolu s bielym melírom znamenali príchod novej éry a piateho štúdiového albumu s názvom Witness. Podobne ako predošlé albumy, najmä spolupráce s rapperkou Nicki Minaj na songu Swish Swish a rapperom Migosom na skladbe Bon Appétit. Witness si svojím experimentálnym znením nezískal toľko obľuby v ušiach verejnosti, ale aj napriek tomu ho speváčka považuje za úspešný. V tej dobe 31-ročná Perry na verejnosti hovorila o jej neúspešných krátkych vzťahoch a za vinu to dávala svojmu vtedajšiemu kolísavému psychickému stavu. Zlomový bod prišiel v podobe herca Orlanda Blooma, jej súčasného partnera.

Smile a súčasnosť

Single Never Really Over a Harleys In Hawaii predstavili jej zatiaľ posledný album s názvom Smile, ktorý vyšiel v roku 2019. Speváčka tiež prostredníctvom svojho emotívneho videoklipu k skladbe Never Worn White oznámila príchod svojej prvej dcéry, Daisy Dove. Speváčka si uvedomovala, že tento album nebol tak úspešný ako tie predošlé a rozhodla sa pre vydanie štyroch kompilácií. Každá z nich obsahuje piesne vydané počas celého priebehu jej doterajšej kariéry.

Obrovské množstvo ocenení, vzhliadnutí, vzťahov, ale najmä hitov robí z rodáčky zo Santa Barbary jednu z najznámejších hudobných osobností 21. storočia. Speváčka svojou hudbou, producentmi a všetkými spolupracovníkmi vytvorila prelomovú tvorbu, ktorá zmenila pop-music a naviedla jej kroky do dnešnej podoby. Katy Perry sa už zapísala zlatými písmenami do kroniky svetovej popovej hudby, ale svoje pero ešte nepoložila. Pravidelne na sociálnych sieťach svojim fanúšikom avizuje, že aj popri materských povinnostiach pracuje. No a keďže je známa svojou nepredvídateľnosťou, tak môžeme očakávať, že ešte určite nepovedala posledné slovo.

Si fanúšikom Katy Perry? Ktorý song alebo album od nej je tvoj najobľúbenejší? Dozvedel si sa niečo nové ohľadom života speváčky? Podeľ sa s nami o tvoj názor v komentároch! 

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: YouTube, starsunfolded, IMDb
Zdroj titulného obrázku: wallpaperaccess.com 

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img