Chceš sa naučiť hrať na gitare? Mám tu pre teba 3 základné kroky!

-

Novinky

Chceš sa naučiť hrať na gitare? Poznám tvoj pocit, určite si pozeral/a nejaké video na Instagrame či TikToku a nejaký gitarista ti práve ukázal niečo, čo nevieš, ale chceš sa to naučiť. Možno si závidel/a tvojmu kamarátovi, ktorý vie zabrnkať nejakú pieseň a ty ju veľmi dobre poznáš, ale túžiš ju vedieť zahrať tiež. Rozhodol si sa teda naťukať do Googlu ‚ako sa naučiť hrať na gitare za 24 hodín a veríš, že ďalšie ráno prekvapíš pani poštárku baladou od Eda Sheerana.

3 základné kroky, ktoré ti určite pomôžu naučiť sa hrať na gitare

Moje posledné tri vety zneli trochu ako teleshopping, avšak rovnako ako tieto nenávidené televízne reklamy, aj ja ti chcem niečo predať. Konkrétne skúsenosti, zručnosti a môj postup, vďaka ktorému som sa na tejto šesťstrunovej kráske dostal na slušnú úroveň hrania za približne rok a pol. Presne tak, nebude to trvať pár hodín, dní, ani týždňov. Ale ak si naozaj odhodlaný, pokúsim sa ti pomôcť a dodať dávku sebavedomia a jednoduchých krokov, vďaka ktorým zaručene dosiahneš svoj cieľ.

Ako sa naučiť hrať na gitare – 3 základné kroky

Dovoľ mi teda, aby som sa na začiatok predstavil. Volám sa Adam, mám 20 rokov a som vášnivý hudobník, poslucháč, skladateľ i hráč. Keďže si na našu stránku klikol, tak zrejme nenavštevuješ umeleckú školu, ale chceš sa naučiť hrať z domu, čo je úplne v poriadku. Bol som na tom úplne totožne, pred približne šiestimi rokmi. Nie som profesionál a určite ti nevybrnkám Mozarta, ale zaručene ti pomôžem získať zručnosti, vďaka ktorým sa odrazíš a posunieš ďalej. Poďme teda ihneď na to a začnime tou najzákladnejšou vecou, krokom číslo jeden.

1. Nástroj musí byť tvoj kamarát…

Túto vetu si zapíš, zapamätaj, alebo skrátka vry do pamäte. Prvým krokom je skamarátenie sa s nástrojom, v tomto prípade gitarou. Nezáleží na tom, či akustickou, elektrickou alebo basovou. Pod pojmom ‚spriateliť sa‘ nemám na mysli objímanie, aj keď proti gustu žiaden dišputát, samozrejme. Ide o to, stláčať struny bruškami prstov ľavej ruky. Kdekoľvek na pražci, skrátka len stláčať. No a keďže budem spomínať veľa podobných termínov, poďme si v skratke predstaviť stavbu tohto čarovného nástroja.

Ako sa naučiť hrať na gitare
Zdroj: Wikimedia Commons

Hneď spomeniem veľmi dôležitý bod, ešte predtým ako začneš hrať. Pokiaľ sedíš, gitara ti musí ležať na stehne presne na tom mieste, kde je na obrázku napísané ‚TELO‘. Ide o veľmi podstatnú vec, niekoľko hudobníkov si takto vyvinulo zlozvyk a po pár rokoch ich to dostihlo.

Nás však v tomto prípade zaujíma slovo ‚pražec‘, ktoré som spomenul. Pražce sú jednotlivé stĺpce, ktorých je na každej gitare minimálne 15 a hmatník je miesto, kde sa všetky nachádzajú. V rámci prvého kroku je teda podstatné, aby si si skúsil priložiť prst k pražcu kdekoľvek na hmatníku a brnkol pravou rukou strunu, ktorú ľavou rukou chytáš. Ak ti to znie, výborne, ak však nie, skúšaj opäť. Chyba bude pravdepodobne v tom, že nestláčaš silno, čo je však úplne v poriadku. Zo začiatku ťa budú brušká prstov značne bolieť, preto to netreba hrotiť a dať si pauzu vždy, keď cítiš bolesť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Supa a hudobník Denny Veselý uvádzajú projekt "Neviditeľná"! O čo ide?

…nad ktorým máš moc

Nad gitarou musíš mať moc ty, nie ona nad tebou. Nástroj na vine nie je, väčšinou ide o nejakú tvoju chybu, ktorú odstrániš časom, keď si prsty zvyknú. Pamätaj, každý prst musí mať svoju strunu! Pokiaľ ti struna neznie, sú tu len dve možnosti. Buď ju ľavou rukou slabo držíš, alebo ti do nej nejaký iný prst zasahuje. Tvoja ľavá horná končatina musí mať úplnú voľnosť, nesmie tŕpnuť ani byť napnutá, všetko zistíš časom.

Prikladám aj jedno krátke video, avšak na pochopenie stačí už aj tento náhľadový obrázok. Presne takto to má vyzerať, každý prst má svoju strunu a nič ničomu nestojí v ceste. Stačí sa len uvoľniť a brnknúť tú strunu, ktorú chytáš.

2. Akordy, akordy, akordy

Naučil si sa abecedu, možno aj Mor Ho na strednej škole, toto určite dokážeš. Musíš si do hlavy zafixovať, že tento akord je E, tento Am, atď. Ukážeme si to na niekoľkých obrázkoch akordov.

Gitara Akordy
Zdroj: autor článku

Na obrázku vidíš päť základných akordov. Čo sa týka čísel, tie znázorňujú tvoje prsty. Jednotka je ukazovák, dvojka prostredník a číslo tri prstenník. Pokiaľ stále nevieš, ako to funguje, stačí sa na obrázky pozrieť z iného uhla. Všetka mágia sa odohráva na prvých troch pražcoch. Určite si si všimol aj x-ká a guličky pod tými veľkými písmenami, teda názvami akordov. Tie hovoria o tom, ktoré struny máš a ktoré nemáš hrať. Akordy zo začiatku hraj tak, že pravou rukou prejdeš, alebo postupne brnkneš po každej strune, po ktorej prejsť máš. Pokiaľ ti všetky znejú, výborne, pokiaľ nie, tak ich opäť buď držíš slabo, alebo ti niečo zavadzia.

Akordov je neuveriteľne veľa a odvodzujú sa od základných, akord Em (E mol) chytíš tak, že odstrániš tvoj ukazovák a ostanú ti len dva prsty. Zahráš teda úplne všetky struny, pričom chytáš len druhú a tretiu zvrchu na druhom pražci.

3. Akordy, akordy, akordy a ich prehadzovanie a rytmus

Nenávidená a zároveň milovaná pieseň Wonderwall. Radím ti, aby táto bola tvojou vstupnou a naučil si sa hrať jej začiatok. Prehadzuješ akordy Em, G, D a A. Túto klasiku od Oasis si pusti nahlas a skús prísť na rytmus sám. V týchto momentoch si začneš vytvárať vlastný štýl hrania. Prehadzovanie akordov je inými slovami ich striedanie. Obe ruky niečo robia, ľavá mení akordy a pravá hrá rytmus. Musíš na ne myslieť ako celok a nezameriavať sa viac na jednu či druhú. Pokiaľ všetko skĺbiš, naučíš sa meniť akordy a hrať akúkoľvek pieseň.

Verím, že som ti aspoň trochu pomohol, ak máš akékoľvek otázky, hoď nám ich sem do komentárov! Chceš aj ďalší článok ohľadom hrania na gitare? Napíš dolu do komentárov o čom by mal byť!

Pre novinky zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: youtube.com, gitaradost.eu
Zdroj titulného obrázka: Pexels/42 North

Ďalšie novinky

Populárne