štvrtok, 6 mája, 2021

Opustil nás americký raper DMX: Toto sú jeho najlepšie skladby

-

DMX a 5 najlepších skladieb

Včera 9.4.2021 nás opustil vo veku 50 rokov legendárny americký raper DMX. Mnohí z nás na jeho hudbe vyrastalii a boli sme jeho veľkými fanúšikmi. Vo veľkom zasiahol najmä moju generáciu, keďže sme v čase jeho najväčších hitov a na vrchole slávy, kedy skúšal aj herectvo boli v tínedžerskom veku. Jeho hudbu sme si púšťali nahlas na telefónoch počas toho, ako sme sa poflakovali vonku bez dozoru rodičov. A práve DMX-ov hardcore rap nám dodával pocit väčšej sebaistoty a dôležitosti. Preto si dnes na jeho počesť pripomenieme 5 najlepších skladieb, ktoré nám priniesol DMX.

DMX 5 najlepších skladieb
Zdroj: theguardian.com

DMX – Where The Hood At?

-REKLAMA-

Každá skladba v tomto zozname patrí medzi najlepšie a je vďaka tomu aj predvídateľné, že sa tu bude nachádzať. Where The Hood At? nie je výnimkou. Zaradil som ju na začiatok zoznamu asi preto, že sa mi pri mene DMX automaticky vybaví ako prvá. Je to klasická “streetovka”, ktorú musel mať v tom období v repertoári každý raper. Keď sme si ju ako násťroční pustili s partiou, vždy sme sa cítili ako gangstri, až pokým nám neskončila večierka a nemuseli sme ísť domov. 😀

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Skutočné príbehy raperov na filmovom plátne! Ktoré stoja za to?

DMX – X Gon’ Give It To Ya

-REKLAMA-

Vo vodách “reprezentu” a “street creditu” ešte chvíľu ostaneme. Áno, ďalšia legendárna skladba je X Gon’ Give It To Ya. Je to poriadna “hypeovačka”, ktorá nesmela chýbať na žiadnej správnej párty a zároveň je to aj soundtrack ku filmu Kolíska do hrobu (Cradle 2 the Grave). V ňom DMX stvárnil hlavnú rolu spolu s ázijským hercom Jet Lim a vám tento film určite neunikol, keďže ho slovenské televízie rotovali každý rok.

DMX – Party Up (Up In Here)

A keď som už spomínal tie párty a vyhypeované skladby, tak tu máme ďalšiu ikonickú vec. Ňou je všetkým dobre známa pieseň Party UP (Up In Here). A tá je dokonca natoľko dobrá a populárna, že sa hráva dodnes a ľudia ju absolútne milujú. Preto, keď budete najbližšie robiť chvíľkového DJa na byte, nezabudnite zapnúť tento hit na počesť legendy.

DMX – Lord Give Me a Sign

Náš zoznam postupne ukončíme pokojnejšou nôtou. Najskôr je to skladba Lord Give Me a Sign, ktorá je raperovou pomyselnou modlitbou k Bohu, aby vedel, kam má ďalej v živote smerovať. Pre mňa je však prevratná kvôli jednému veľkému faktoru. Tým je, že DMX dokázal v tejto skladbe dokonale prepojiť štýl jeho doby s prvkami identickými pre hardcore rap a to všetko na pozadí gospelu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Katy Perry: Jedna z najúspešnejších speváčok všetkých čias?

DMX – No Sunshine

Náš zoznam ukončíme skladbou No Sunshine. Tá patrí taktiež medzi raperove pokojnejšie skladby a myslím si, že sa ňou môžeme s DMX-om krásne symbolicky rozlúčiť. Je to pomyselný remake pôvodnej skladby od Billa Withersa s názvom Ain’t No Sunshine. DMX si však z toho urobil rapovú verziu s upraveným textom, ale zároveň v nej ponechal aj prvky a časti pôvodnej skladby. Takto sa nám v piesni mieša melancholická hudba s textom, ktorý opäť zbiera street credit, a ukazuje nám krásnu komplexnosť rapera a mixuje to najlepšie z oboch svetov, v ktorých bol najlepší. No Sunshine je aj soundtrack k filmu Exit Wounds, v ktorom si DMX opäť zahral, avšak tentokrát po boku Stevena Seagala.

Týmito piatimi skladbami si dnes pripomíname a ctíme legendu, ktorá nás opúšťa v skorom veku, po boji s viacerými démonmi, ktorých si so sebou DMX niesol takmer celý život. Odpočívaj v pokoji.

Ako sa vám páčil výber najlepších skladieb od rapera DMX? Ktorá je vaša obľúbená skladba od tohto interpreta? Dajte nám vedieť v komentároch!

Viac hudobných noviniek a zaujímavostí nájdete v našej sekcii HUDBA

Zdroj: Youtube

Zdroj titulného obrázka: nme.com

-REKLAMA-
Kevin Horňáček
Kevin Horňáčekhttp://plotpoint.sk
Hudba, lóve, móda, hous:>--
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img