sobota, 10 apríla, 2021

Kaiju žáner: Najlepšie filmy s obrovskými monštrami!

-

Najlepšie filmy s obrovskými monštrami: Kaiju žáner!

Filmoví diváci milujú katastrofické filmy a ešte viac tie s obrovskými monštrami, ktoré ničia všetko, čo im príde pod obrovské labky. Vo svete sa začalo tomuto žánru hovoriť kaiju, čo z japonského prekladu znamená monštrum. A áno, Godzilla nie je jediné monštrum, ktoré sme mohli na filmovom plátne vidieť. Ktoré filmy s obrovskými monštrami sú tie najlepšie? Poznáte kaiju žáner?

godzilla vs. kong
Zdroj: youtube.com

Godzilla a King Kong

-REKLAMA-

Tieto dve najslávnejšie kaiju monštrá nemusíme pravdepodobne nikomu predstavovať. Preslávili sa už v dobe čiernobieleho filmu a stretli sa dokonca v pár filmoch aj zoči voči. Tento rok sa stretnú znova na konci marca vďaka takzvanému monsterverzu. Jediný film, ktorý by mohol tento kaiju blockbuster prekonať, je, že by prepojili Godzillu s filmovou sériou Pacific Rim. Nie je to úplne nemožné, keďže štúdio Legendary vlastní práva na obe filmové série.

Pacific Rim

Slávny režisér Guillermo Del Toro (Hellboy, Blade 2) je známy tým, že miluje viac svoje monštrá ako samotných hercov. A bolo len otázkou času, kedy sa mu splní detský sen a nakrúti film aj v kaiju žánri. Tak sa stalo v roku 2013 a dostali sme film Pacific Rim. V ňom si dali do držky mechanickí roboti a mimozemské kaiju.

-REKLAMA-

Dostali sme aj pokračovanie, ktoré žiaľ nenakrútil Toro a tým stratil film svoje monštrózne čaro. Avšak netreba smútiť, v marci 2021 prinesie Netflix ďalšie animované seriálové pokračovanie s názvom Pacific Rim: The Black. Ak milujete tento žáner, musíte vidieť všetko zo série Pacific Rim!

Monsters

Režisér Gareth Edwards, ktorý nakrútil dva “malé” blockbuster filmy Godzilla a Rogue One (Star Wars), začal svoju kariéru nezávislým filmom s názvom Monsters. Celý si ho nakrútil skoro úplne sám, bez scenára a komparzistov, iba s dvoma hercami. Film dokonca sám postrihal a vytvoril spolu so špeciálnymi efektami. Aj napriek béčkovému príbehu zaujal svojou tajomnosťou, samotnými monštrami a vizuálom. Čoskoro zaklopal na jeho aj dvere sám Hollywood.

The Host

Kórejský režisér a filmový chameleón Joon-ho Bong má doma Oscara za skvelý film Parazit. Takže už má zárez skoro vo všetkých žánroch a chýba mu tak už iba čistokrvný horor. Áno, má za sebou aj kaiju film s názvom The Host. Síce jeho monštrum nie je až také obrovské, ale vydesilo divákov po celom svete aj napriek svojej veľkosti. Hlavne dravosťou, agresivitou a tým, s akou láskou ho režisér priviedol na filmové plátno.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Recenze: Justice League Zacka Snydera - Má to celé smysl?

Colossal

Tento film je skôr komédia o medziľudských vzťahoch, obrovskom kaiju ničiacom Kóreu a jednej alkoholičke. Ako to ide dokopy? Toto filmové čudo mohol vymyslieť iba režisér Nacho Vigalondo (skvelé Timecrimes). Už len ako ho dal dokopy. Naša hlavná prepitá hrdinka zistí, že obrovské kaiju ničiace mestá kopíruje všetky jej pohyby. Veľmi strelený a zároveň originálny nápad až je škoda, že tak málo divákov o tomto filme vie.

Rampage

Aj filmová megahviezda The Rock si musel zahrať v nejakom monštróznom filme, aby dal všetkým fanúšikov najavo, že jeho nič nezastaví. Síce je film totálne Bčko, nie je sa čomu čudovať, keďže vznikol podľa retro hry, v ktorej ničili monštrá mrakodrapy. Efekty vo filme sú však na top úrovni a je radosť pozerať, ako si všetky tie monštrá dávajú do držky a ničia pri tom komplet všetko, čo im stojí v ceste. Teda až na The Rocka. 😀

Clash (a Wrath) of the Titans

Grécka mytológia má dostatok svojich obrovských titánov, ktorých môžeme pokojne považovať za kaiju. V tejto filmovej sérii ich dostaneme zopár. Bude na ľudských hrdinoch a bohoch, aby sa dali dokopy a mali ako takú šancu proti deštrukcii, ktoré monštrá so sebou prinášajú. Nový diel tejto série by som si v pokoji pozrel každé dva/tri roky.

Troll Hunter

Trojčlenný tím študentov sa vydá po stopách bizarných medvedích útokov v Nórsku. Stretnú tu podivína so smradľavým karavanom, ktorý je vždy “veľmi” blízko týchto incidentov. Tvrdí, že je lovec trolov a dovolí štábu, aby ho sprevádzali na jeho ceste. Veselý pseudodokument nás doslova prekvapil a odporúčam ho každému, kto si chce pozrieť niečo iné! Takže nórske kaiju?

Super 8

Film nakrútil režisér J.J. Abrams (Star Wars 7 a 9) a produkoval ho sám Steven Spielberg. Aj preto film volajú drsnejší E.T. – Mimozemšťan. Je neskutočne hravý, tajomný a správne monštruózny a s vizuálne nádherným kaiju monštrom. Čo má film spoločné so spomínaným E.T.? Deti sa v ňom hrajú na režisérov a snažia sa nakrútiť si vlastný malý blockbuster. Z ničoho nič im však nakrúcanie preruší vykoľajený vlak a v ňom obrovské…

Cloverfield

Čo by to bola za kaiju filmová TOPka, keby sme tu nedali pseudodokumentárny katastrofický film s názvom Cloverfield? Po horore The Blair Witch Project druhý najslávnejší “akože dokument” o monštre, ktoré prekazí jednu párty, a celé mesto sa začne doslova rozpadať pred ich očami. Škoda, že jeho pokračovania už nemali tak obrovské monštrum, ale to sa môže čoskoro zmeniť, keďže producent filmu J.J. Abrams ohlásil regulárne pokračovanie.

Určite by som ešte mal aspoň spomenúť King Konga od Petra Jacksona (Pán prsteňov), Bohov Egypta (Alex Proyas), Jurský park a Jurský svet, megažraloka MEG či nedávny Monster Hunter. Tento žáner má stále čo ponúknuť a verím, že sa ho nikdy nezbavíme.

Ktoré je vaše najobľúbenejšie monštrum? A ktorý z týchto filmov vás najviac pobavil svojou deštrukciou? 

Zdroj: imdb.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img