pondelok, 27 júna, 2022

Ktoré vojnové filmy z roku 2020 zaujali najviac? Tu je náš zoznam!

-

-REKLAMA-

Vojnové filmy v roku 2020

Rok 2020 bol slabší, čo sa týka všetkých filmových žánrov, ale zopár filmov sa medzi divákov dostalo. Patria medzi ne určite aj vojnové filmy a niektorým sa dokonca darilo oveľa viac, ako sme by sme čakali.

Jeden z nich sa dokonca stal najziskovejším filmom roka 2020, a to sa týkalo celého sveta. Ostatné z vojnových filmov dopadli tak, ako dopadli. Určite zaujmú hlavne vojenských fanúšikov a divákov s obľubou v akčnom žánri. Ktoré vojnové filmy z roku 2020 zaujali najviac?

Greyhound

-REKLAMA-

Tento vojnový film napísal podľa knihy sám herec Tom Hanks a pozrieme sa v ňom na strhujúci príbeh počas druhej svetovej vojny. Tom si v ňom zahrá kapitána Ernesta Krausa, ktorý velil 37-člennému medzinárodnému konvoju lodí. Konvoj napadnú nemecké U-Booty (ponorky) a začína sa lov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Virgin River: Viděli jste už tento oddychový serial na Netflixu?

Father Soldier Son

Dokumentárny film vyrozpráva skutočný príbeh rotmajstra Briana Eischa, ktorý sa vrátil z misie po veľmi ťažkom zranení. Dokumentaristi Leslye Davis a Catrin Einhorn nám ukážu, ako dokáže vojna zmeniť nielen ľudí, ale celé rodiny okolo nich. Snímok vo vás zanechá veľmi silný zážitok a nebudete chcieť uveriť, že toto celé sa naozaj stalo.

-REKLAMA-

Extraction

Extraction je jeden z najsledovanejších filmov na Netflixe všetkých čias a zároveň film, ktorý znova ukázal, že najlepšími režisérmi akčného žánru sú filmoví kaskadéri. Aj tento film nakrútil bývalý akčný kaskadér Sam Hargrave a pri viacerých scénach sa mu šlo doslova o život, aby čo najvernejšie nakrútil samotnú akciu. Áno, príbeh filmu viac B-čkovejší nemôže byť, ale je skvelo zahraný, s netradičným prostredím a kopou akcie, ktorá mi ako fanúšikovi zahriala srdiečko.

Kalašnikov

Životopisná dráma podľa skutočnej udalosti zachytávajúca osud obyčajného chlapca, ktorý počas 2. svetovej vojny bojuje ako veliteľ tanku. To však nedopadne dobre a po ťažkom zranení sa nazad na front už vrátiť nemôže. Ale nedokáže len tak iba posedávať, keď jeho vlasti hrozia nacisti. Z obyčajného samouka sa postupne stáva uznávaný konštruktér, ktorý vo veku 28 rokov navždy zmení vojnové dejiny. Útočná puška AK-47 sa vďaka svojej jednoduchosti a spoľahlivosti stala legendou a Michailovi Kalašnikovovi tak priniesla celosvetovú slávu.

The Sacrifice

Čínsky vojnový film od troch režisérov. Každý z nich vyrozpráva bránenie mostu z iného  pohľadu na udalosť (vojak, pilot a delostrelec). Tento most je jedinou možnou cestou, ako sa môže čínska armáda presúvať. Avšak o ňom vie aj americká armáda, ktorá ho deň či noc bombarduje. A naopak, čínski vojaci ho napriek obrovských stratám nonstop opravujú, keďže ide o príliš veľa životov.

Da 5 Bloods

Režisér Spike Lee nakrútil film o štyroch afroamerických veteránoch, ktorí sa po mnohých rokoch vracajú, aby našli pozostatky tela svojho veliteľa čaty. Film je skôr pohľad na následky vojny ako vojnový film (vo filme však sú vojnové spomienky), avšak s neskutočne silnými hereckými výkonmi. Pravdepodobne sa film bude snažiť aj o nejakého toho Oscara.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nové filmy na Netflixe: Január 2022 - Na čo sa tešiť?

The Eight Hundred

Čínsky vojnový film s názvom The Eight Hundred zarobil počas roka 2020 neskutočných 472 miliónov, čím prekonal také hollywoodske filmy ako Tenet (362 miliónov), Ježko Sonic (304 miliónov) či Bad Boys For Life (424 miliónov). Áno, ak by sme mali klasický kino rok, všetko by bolo inak. Ale to neznamená, že by film zarobil menej. Opak je pravdou.

Filmu k jeho úspechu určite pomohol aj scenár podľa skutočných udalostí. Ten sa inšpiroval 800 vojakmi, ktorí počas vojny bránili na život a na smrť sklad v Šanghaji pred japonskou inváziou do krajiny. Aj napriek vopred prehranej bitke vedeli, že musia sklad čo najdlhšie udržať. Dali tak šancu čínskemu obyvateľstvu dostať sa bezpečne za obrannú líniu. Sklad na ich počesť stojí v Číne dodnes.

Resistance

Príbeh skupiny židovských skautov, ktorí počas druhej svetovej vojny spolupracovali s francúzskym hnutím odporu (Résistance). Spoločne zachránili tisíce ľudských životov. Vo filme si zahrali nielen Jesse Eisenberg, Ed Harris, ale aj napríklad Slovenka Vica Kerekes. Je to aj tým, že sa nakrúcalo v Prahe.

The Last Full Measure

Vojnový film je síce z roku 2019, ale medzi divákov sa dostal až v roku 2020. Budeme v ňom sledovať skutočný príbeh zdravotníka amerického letectva US Air Force Williama H. Pitsenbargera, ktorého hrdinstvo zachránilo desiatky životov počas najkrvavejšej bitky vo Vietname.

The Outpost

V roku 2006 vybudovala armáda USA niekoľko vojenských základní v severnom Afganistane, aby tak spojili sily s miestnymi. Chceli prerušiť tok zbraní a talibanských bojovníkov z Pakistanu. Jednu z týchto základní umiestnili až katastroficky. Bolo iba otázkou času, kedy vojakov americkej armády prepadnú. Režisér filmu si prizval na nakrúcanie aj niekoľko skutočných vojakov, ktorí slúžili na danej americkej základni v Afganistane.

The Liberator

Štvordielny vojnový seriál, v ktorom sa pozrieme na 157. pluk 45. divízie z Oklahomy. Tvorili ho vojaci robiaci si veci po svojom, po čom mali všetci priveľa problémov alebo boli rovno hodení do basy. Avšak napriek všetkému sa pod velením drsného kovboja premenili na elitnú jednotku, ktorá bola postrachom všetkých nepriateľov.

Pôvodne chcel režisér nakrútiť 8-dielny seriál, no bohužiaľ pandémia všetko zmenila a muselo sa škrtať a pristúpiť na takúto animovanú formu. Inak by seriál nikdy nevznikol.

Mosul

Tento vojnový film produkovali bratia Russovci (Avengers) a pozrieme sa v ňom na špeciálnu irackú jednotku, ktorá bojuje proti Islamskému štátu. Pri jednej z ich misii zachránia mladého policajta a začlenia ho medzi seba. Niečo tu ale nehrá a mladý policajt musí prísť na to, čo je vlastne hlavnou misiou jednotky.

Verím, že každý divák si medzi týmito vojnovými filmami nájde svojho favorita a možno aj rovno viacerých. Je to hlavne vďaka Netflixu, ktorý sa pripravil na rok dopredu, a tým pádom mal, čo ponúknuť aj z tohto žánra.

Ja by som určite odporúčal hlavne filmy Mosul, Extraction a The Eight Hundred. Každý z nich nám prinesie iný pohľad na vojnu, ako aj iný vojnový konflikt. Ale to, čo majú spoločné, je kvalita produkcie a vďaka nej dostane každý divák adrenalínový zážitok s hrdinským krviprelievaním a poriadnou dávkou akcie.

Ktorý z týchto filmov je váš najobľúbenejší? Videli ste aj iné vojnové filmy za rok 2020, o ktorých som nenapísal?
Zdroj: imdb.com
-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img