streda, 5 augusta, 2020

Hamilton je revolúcia muzikálového žánru, ktorú konečne môže vidieť každý!

-

Hamilton muzikál

Ak sa pohybujete v americkej časti sociálnych sietí v oblasti umenia, filmov, seriálov a celkovej popkultúry, asi ste zachytili slovné spojenie muzikál Hamilton. Neexistuje totiž asi ani jediné väčšie meno, ktoré by toto predstavenie vynechalo. Ak sa na neho dostal niekto z ľudu, bol považovaný za extrémne šťastného. To, čo sa najprv javilo ako obyčajný muzikál, sa totiž stalo kultúrnym fenoménom. Vedel o ňom každý a mohol sa na neho dostať asi len ten, kto sa dokázal vzdať svojej obličky.

V USA jednoducho o tejto udalosti vie úplne každý. Ak ste išli do Paríža kvôli budovám, išli ste na Eiffelovku, ak ste išli do USA zažiť ich Broadway, išli ste na Hamiltona. O tento nečakaný a obrovský úspech sa postaral Lin-Manuel Miranda, ktorý celú hru vymyslel – zložil hudbu, napísal texty, spísal skutočné udalosti do jednotného príbehu a ešte si v ňom aj zahral hlavnú rolu. Trvalo mu to 6 rokov no úspech, ktorý mu táto hra priniesla, sa nedal opísať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tvorca "The Office" prichádza s novým seriálom Upload!

-REKLAMA-

Po pár týždňoch na muzikál chodili najväčšie celebrity a politicky angažovaní ľudia. Po pár mesiacoch už všetci hereckí predstavitelia večerali v Bielom dome a navštevovali kráľovskú rodinu (aj keď si z nej ironicky v muzikáli robia srandu). O čo teda ide a prečo je to taká revolúcia, ktorú keď niekto vidí, nemôže o nej prestať rozprávať?

Hamilton
Zdroj: mkmswain.com

V čom je Hamilton muzikál iný?

Muzikál debutoval v roku 2015. Keď si poviete slovo muzikál, asi vás napadne skupina hercov, ktorí len budú poskakovať na javisku a čo najhlasnejšie spoločne spievať refrény piesní a počas toho hrať nejaký príbeh. Hamilton túto definíciu zobral po svojom. Toto predstavenie nevypĺňa žiadne hovorené slovo. Čo budete počuť je len rap, hip-hop, R&B, pop a soul (nie, nerobím si srandu, na operné spevy a veselé funky pesničky zabudnite). To znamená, že hneď ako idú svetlá dole, vrhne sa na vás energia hudby, akú ste v živote na takomto javisku nepočuli.

Celý príbeh je teda vyrozprávaný v hudobných štýloch, aké som práve vypísal. V muzikáli preto nenájdete ani jedno hluché miesto a príbeh budete počúvať s napätím až do konca. Keďže je celý vyrozprávaný rýchlym spevom a rapom, jedná sa o úplne iný zážitok javiskového storytellingu, ktorý doplna využíva divadelnú produkciu a vytvára nikdy nevidené javiskové momenty.

 

Príbeh a obsadenie

Ssamozrejme, príbeh je však ďalšia veľká časť, prečo sa z tohto muzikálu stal taký fenomén. Hamilton rozpráva príbeh jedného zo zakladateľov Spojených štátov a opisuje jeho život, ako vznikli Spojené štáty a ich oddelenie od Británie až po písanie novej ústavy a zákonov. Ak si myslíte, že nie je šanca, aby bolo niečo takéto zaujímavé ešte k tomu v muzikálovej podobe, len si počkajte, keď začne George Washington rapovať.

Ide teda o príbeh, ktorý musel Miranda podrobne študovať a jeho posolstvo je dnes možno ešte relevantnejšie ako kedysi. Ďalším veľkým dôvodom, prečo toto dielo funguje tak perfektne, je obsadenie, ktoré sa skladá predovšetkým z hercov čiernej pleti. Avšak pozor, nie sú obsadení ako to dnes býva vo filmoch, že musíme byť korektní, tak tu dáme jednu menšinu, tu druhú a tu tretiu. Nie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Programátor Terry Davis: Najlepší programátor sveta?

Napríklad Georga Washingtona hrá čierny predstaviteľ preto, pretože vnáša do muzikálu to, čo Miranda vyžadoval. Americký feel, ktorý by žiaden biely hlas zreprodukovať nedokázal (aj preto je hlavný predstaviteľ Hamiltona spomedzi všetkých hercov najslabší). Vďaka tomuto rozhodnutiu muzikál dostal toho, čo sľuboval že je – opis minulej Ameriky dnešnou.

Všetci herci majú neskutočnú charizmu, úžasné hlasy a vynikajúcu chémiu medzi sebou. Vnášajú do príbehu a piesní dušu, ktorá je na najvyššej profi úrovni hercov z Broadwayu. Ak dnes mnohých uvidíte v seriáloch a filmoch z Hollywoodskej produkcie, je to práve vďaka tomuto skvostu.

Hamilton
Zdroj: nytimes.com

Po prvýkrát doma

5 rokov teda pre širokú verejnosť tento muzikál existoval len ako audio na CD-čkách/Spotify alebo v zle natočených telefónnych klipoch na YouTube. Po piatich rokoch hrania a výhrach asi každého jedného javiskového ocenenia sa tvorcovia rozhodli, že je čas ukázať ich dielo každému. V roku 2016, kedy v muzikáli hrali ešte všetci pôvodní herci a boli na svojom vrchole, vystúpenie prišiel nakrútiť režisér Thomas Kail a naveky ho zachytiť na kamery.

Točiť ho museli trikrát a cieľ bol poskytnúť divákom najlepšie miesto v sále. Táto verzia mala ísť pôvodne do kín, no keďže nás navštívila celosvetová pandémia, Lin-Manuel Miranda začal bojovať o to, aby bola táto verzia sprístupnená na streamingovej platforme Disney+, čo sa mu konečne podarilo už 3. júla. Pochopiteľne, pár hodín po premiére filmu na tejto platforme sa stal Hamilton opäť hitom, vraveli o ňom na každej sociálnej sieti v USA a Disney+ sa tešil novým subscriberom.

Hamilton
Zdroj: medium.com

Zažite to

Dlhoročný sen pre mnohých ľudí vidieť toto dielo sa tak konečne naplnil a teraz aj vy máte tú možnosť pridať sa k ľuďom, ktorí túto show môžu zažiť. Síce u nás Disney+ ešte nie je dostupný, no verím, že kto je šikovný, tak sa k filmu na internete dostane. Ja som tu len od toho, aby som vám povedal, aby ste neváhali. Staňte sa tými, ktorí tento fenomén videli a môžu o ňom rozprávať ďalej.

Toto je príbeh a prevedenie, ktoré za to stoja. O tom, kto žije, kto umrie a kto vypovie váš príbeh. Kultúrne obohatenie a úplná modernizácia slova „muzikál“. Ja sám som po tom, ako som roky počúval, aké je to úžasné nemohol uveriť, že keď som Hamiltona dopozeral, som mal sánku padnutú až na zem a nechcel som veriť, že to prekonalo všetky moje očakávania, ktoré som mal veľmi vysoko. Ak teda viete ako, nájdite tento film, zapnite a presvedčte sa na vlastné oči. Americká história nikdy nebola zaujímavejšia. Tak isto ani žiaden iný muzikál. Toto je totiž čistá 5-hviezdičková záležitosť.

Hamilton plagát
Zdroj: insidethemagic.net

Poznali ste Hamilton muzikál pred týmto článkom? Videli ste ho naživo? Dáte šancu tejto nakrútenej verzii? Napíšte nám do komentárov.

-REKLAMA-
Avatar
Filip Scherhauferhttp://plotpoint.sk
60% of the time, it works... every time
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Nádherná Malá Fatra – Tie najkrajšie a taktiež najľahšie túry! Kam zájsť?

Malá Fatra – Najkrajšie a najľahšie túry V jednom z najkrajších a najobľúbenejších národných parkov Slovenska si všetci prídu na svoje. Lákajú vás náročnejšie výstupy...

Aktuálne

Hudobné novinky z domácej scény #4 Máme tu nový challenge?

Hudobné novinky z domácej scény #4 Zdravím všetkých čitateľov a vítam vás pri dnešnom článku - Hudobné novinky z domácej scény #4! Dnes si opäť...

Berserk od Kentaró Miura – Legendární manga konečne i u nás!

Berserk od Kentaró Miura - Kultovní manga v češtině! Nakladatelství Crew i přes trable s koronou a posunutí všech vydání nových komiksů dokázala přece jenom...
- Advertisement -