NASA hlási prvý let Crew Dragon: Kto tvorí posádku?

-

Novinky

Cesta Crew Dragon na obežnú dráhu

Zhoršená epidemiologická situácia na istý čas dala letom do cudziny stopku, naopak letom do vesmíru sa tento rok náramne darí. Pilotovy modul Crew Dragon zostrojila a prevádzkuje súkromná americká spoločnosť vizionára Elona Muska SpaceX. V roku 2014 ju NASA vybrala ako jednu z dvoch spoločností, aby letela s astronautmi na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Crew Dragon je posádková verzia nepilotovanej lode Dragon, ku ktorej patrí aj Cargo Dragon. Na rozdiel od nej má Crew Dragon systém určený na oddelenie kapsuly od rakety v prípade núdzového stavu a je schopná prepraviť až siedmich ľudí.

Historicky prvý skúšobný let s dvojčlennou ľudskou posádkou realizovala už koncom mája. Dovtedy takmer 10 rokov nikto neletel do vesmíru z americkej pôdy. Let vtedy síce skomplikovalo počasie, ale aj napriek tomu operáciu nesprevádzali žiadne ďalšie komplikácie a test bol úspešne ukončený, čím si kapsula Crew Dragon vyslúžila oficiálnu certifikáciu a bude slúžiť ako „vesmírny výťah“.

Misia Crew-1

Spoločnosť sa v posledných dňoch teší z ďalšieho úspechu. V noci z nedele na pondelok (o 1:27 nášho času) raketa Falcon 9 vyniesla z Kennedyho vesmírneho strediska Florida štvoricu astronautov v pilotovanom module Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Cesta trvala 27,5 h a v utorok ráno (o 5:00 nášho času) sa už posádka spojila so stanicou ISS presne podľa odhadu.

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS)
Zdroj: t.aimg.sk
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Bill Hicks: Génius, ktorý sa nedočkal dlhodobej slávy

Misia Crew Dragon očakáva bohaté výsledky

Úspešná misia Crew-1 predstavuje významný vedecko technický pokrok. Odteraz pravidelné polročné cesty kompletnej posádky na takzvané „pracovné výlety“ budú bežnou záležitosťou.

Účelom týchto expedícií na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) je vedecký výskum zameraný na preskúmanie, čo najúčinnejších možností života na Mesiaci alebo Marse. Okrem iného bude posádka pestovať zeleninu, akou je reďkovka. Reďkovky sa vyznačujú vysokým nutričným obsah a rýchlym rastom. Je to odvážny krok, s ktorým bude súvisieť ešte množstvo ďalších pokusov, ktorých výsledky sa nedostavia zo dňa deň. V pláne je testovať napríklad chladiaci systém novej generácie skafandrov, ktoré NASA verejnosti predstavila už pred rokom.

Ďalším predmetom výskumu bude schopnosť baktérií narúšať skaly. Zaujímavosťou je výskum drozofily obyčajnej, známej aj ako „ovocná muška“. S ľuďmi totiž zdieľa až 60% DNA. Bola prvým živočíchom vo vesmíre a to už v roku 1947, kedy bola Američanmi využívaná na skúmanie pôsobenia žiarenia vo veľkých výškach. V prípade nového výskumu poslúži na objasnenie striedania aktivity a spánku, čo môže vniesť svetlo do procesov  fungovania mozgu astronauta v mikrogravitácii.

Drozofila obyčajná
Zdroj: images.labroots.com

Unikátna posádka Crew Dragon

Štvorica astronautov – traja z NASA a jeden z japonskej vesmírnej agentúry JAXA sa na Zem podľa očakávaní vrátia až koncom jari budúceho roka. Optimizmus im však nechýba a hneď na začiatku kapsulu Crew Dragon pomenovali Resilience (Odolnosť).

Michael S. Hopkins – veliteľ

NASA-Astronaut-Mike-Hopkins
Zdroj: cloudfront.net

Pre 51-ročného Američana z Missouri misia predstavuje už druhú cestu do vesmíru. Prvú absolvoval v roku 2013, kedy letel na ruskom Sojuze v pozícii letového inžiniera. Zaujímavosťou je, že na palube ISS bol aj v čase, kedy na ňu dorazila olympijská pochodeň, ktorú spolu s ruskými kolegami vzali do otvoreného vesmíru, kde strávili 13 hodín. V službách amerického letectva strávil 28 rokov a patrí mu množstvo vyznamenaní. V lete tohto roka bol presunutý pod nedávno vytvorené Vesmírny sily Spojených štátov.

Victor J. Glover – pilot

NASA-Victor-Glover
Zdroj: scene7.com

Glover v astronautskom programe pôsobí od roku 2013. Predtým pracoval pre zosnulého senátora Johna McCaina a počas toho stihol získať tri inžinierske tituly. Medzinárodná vesmírna stanica ISS slúži ako výskumné stredisko už 20 rokov.

44-ročný Kalifornčan sa stal historicky prvým Afroameričanom vyslaným na dlhodobú misiu. Je pravda, že Glover nebude prvým astronautom tmavej pleti na palube stanice. Ale tí, ktorí ho predbehli, boli počas výstavby stanice členmi posádok raketoplánov a na stanici vykonali iba krátkodobé pobyty. Budúci rok by ho mohla nasledovať Jeanette Epps, ktorej by v rámci ženského výskumného tímu malo patriť úplné prvenstvo.

Shannon Walker – letová špecialistka

Shannon_Walker_NASA
Zdroj: scene7.com

55-ročná Shannon Walkerová z Houstonu je astronautkou telom aj dušou. Na vesmírnu akciu nečakala príliš dlho, keďže na konci marca dokončila predchádzajúcu misiu. Asi najväčšiu oporu má u svojho manžela, dnes už bývalého astronauta Andrewa Thomasa. V astronautskom programe pôsobí najdlhšie z kolegov a aktuálne sa stala prvou ženou, ktorá letela do vesmíru na komerčnom stroji. Svoj jediný vlastný let, ktorý trval 163 dní, absolvovala ešte v roku 2010, avšak už v module Sojuz, podobne ako Hopkins.

Soichi Noguchi – astronaut Japonskej agentúry pre výskum vesmíru JAXA

Soichi Noguchi-JAXA
Zdroj: gtimg.tokyo2020.org

Jediným neamerickým členom posádky Crew-1 je 55-ročný letový špecialista z Yokohamy. V Japonskej vesmírnej agentúre JAXA sa dostal do astronautského programu ešte v roku 1996 a zo súčasnej posádky je jediný, kto si vyskúšal let raketoplánom. Raketoplánom sa preletel v roku 2005 a bola to prvá misia po viac než dvojročnej prestávke spôsobenej katastrofou letu Columbia.

V astronautskej praxi je najskúsenejší, ale ku každej misii pristupuje s patričným rešpektom. Pred odletom otec troch detí takto dodal: „Vesmír je jednoznačne riskantnou záležitosťou. Avšak odmena je vyššia než riziko, preto ho podstupujeme.“

Zaujal ťa článok alebo ťa udivuje vesmír? Neváhaj a podeľ sa s nami v komentároch a hlavne nezabudni – SLEDOVAŤ PLOTPOINT SA OPLATÍ!

Zdroj: zive.aktuality.sk, science.hnonline.sk, imeteo.sk, nytimes.com

Ďalšie novinky

Viac od autora