Bioodpad: Koľko odpadu tvorí a ako sa ho „zbaviť“?

-

Novinky

Bioodpad

Za celý náš život vyprodukujeme extrémne množstvo odpadu a ani bioodpad nie je výnimkou. Dokonca tvorí až polovicu (!) nášho smetného koša. Čo teda vlastne predstavuje? Biologicky rozložiteľný odpad alebo v skratke bioodpad predstavuje „smeti“, ktoré sa vedia v prírode prirodzene rozložiť. I keď sa jeho definícia tvári veľmi jednoducho, nie je tomu úplne tak. Čo všetko teda zaraďujeme do tejto kategórie a ako s takýmto odpadom narábať? Pre všetkých našich eko nadšencov, aj pre tých, ktorí sa chcú jednoducho dozvedieť niečo viac, je tento článok ako stvorený!

Čo príroda dá, to treba vrátiť

Hovorí sa, že príroda nám dáva všetko to, čo potrebujeme. Áno, je tomu naozaj tak. No má to ešte viac „prešpekulované“ a všetko to, čo nám dá si nakoniec vie zobrať naspäť. Inak tomu nie je ani pri bioodpade. Ide v podstate o produkt, ktorý vytvorila príroda a nevznikol ľudskou činnosťou – teda ovocie, zelenina, konáre, hlina, tráva, lístie… Toto všetko vie nakoniec zužitkovať. Napríklad pri správnej separácii odpadu sa vie šupka z banánu alebo pokosená tráva stať kompostom, ktorý sa použije ako hnojivo pri raste nových rastliniek. Takto kolobeh prírody môže fungovať do „nekonečna“. Kupujeme drahé hnojivá a substráty, aby naše kvetinky či ovocie a zelenina poriadne rástli, paradoxne si však neuvedomujeme, že v našim smetných košoch nám leží potenciálne hnojivo, ktoré je úplne prírodné a navyše zadarmo!

bioodpad
Zdroj: zemito.sk

Kompost naozaj nesmrdí!

Väčšina tohto vzácneho odpadu končí, ako už iste vieme v našich košoch. Z tohto plynie množstvo nevýhod, medzi ktoré patrí napríklad plytvanie, vyššie poplatky za odvoz odpadu, keďže sa nám rýchlo plní smetná nádoba a častejšie sa musí vynášať, no a v neposlednom rade spôsob likvidácie tohto odpadu. Väčšina tohto odpadu však končí predovšetkým na skládkach. Tu sa rozkladá taký odpad, ktorý by bol v prírode za priaznivých podmienok bežne rozložiteľný až trikrát dlhšie! Navyše pri jeho nesprávnom skládkovaní sa uvoľňuje do ovzdušia nebezpečný skleníkový plyn – metán.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Bezobalový e-shop? Tento sen sa už teraz stáva naozaj realitou!

Kompostovanie pre vás určite nebude úplne neznámy pojem. Veď aj naši starí rodičia sa s týmto procesom likvidácie odpadu pasovali a veru úrody mali potom požehnane! O čo teda ide? Všetky zvyšky zeleniny, ovocia či dokonca potravín po záruke ako sú napríklad tvrdé syry či pečivo si zmiešame dokopy najlepšie s už vyššie spomínanou trávou, konármi a podobne. Ide najmä o to, aby sa zachoval zdravý pomer suchého a mokrého odpadu a aby do kompostu prúdil vzduch. Pri správnom procese kompost naozaj nesmrdí a už za 2 mesiace máte kvalitné hnojivo pre svoju záhradku.

Vonku i v byte

To, čo sa kedysi mohlo zdať ako nonsens je dnes už úplne bežná vec. Práve vďaka ľuďom, ktorí sa snažia žiť svoj život udržateľne alebo čo najmenej zasahovať do prírody máme dnes možnosť si urobiť kompost i v byte. Vermikompostér je názov poschodovej (dokonca i veľmi štýlovej) nádoby, ktorá slúži na kompostovanie v domácnosti, ktorá nemá možnosť mať kompost na záhrade či vo vonkajších priestoroch. Tento kúsok je nielen praktický, ale naozaj vyzerá i v domácnosti ako dizajnový kúsok, ktorý tam rozhodne patrí. Ak ti nevadia špinavé ruky a trocha dážďoviek, medzi ktorými sa sem-tam budeš musieť prehrabať, tak vermikompostér je jednoznačne cesta.

vermikomposter
Zdroj: bonami.sk

Nečakaj a začni

V utopickej spoločnosti by si každý z nás uvedomoval svoj podiel na produkovaní odpadu a teda aj svoju zodpovednosť a každý z nás by doma bioodpad triedil. K utopickej spoločnosti však máme veľmi ďaleko a i preto sa zákonom ustanovila povinnosť bioodpad triediť. Je však otázne, akým spôsobom ľudia budú tento zákon dodržiavať. Ty však nemusíš čakať na niečo, čo bude povinné, ale môžeš začať triediť bioodpad, pretože chceš a pretože si uvedomuješ, čo všetko ti príroda dáva a chceš jej dať naspäť.

Tak čo? Skúšal si už niekedy kompostovať?

Zdroj: zemito.sk
Zdroj ilustračného obrázku: ksenvironmental.com.au

Ďalšie novinky

Populárne