Zaujímavosti a fakty – Zelená míľa
Zelená míľa je jeden z najpopulárnejších filmov histórie. Adaptácia knižnej predlohy slávneho hororového autora Stephena Kinga sa dočkala uvedenia v kinách v roku 1999 v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom. Režisér Frank Darabont po masovom úspechu filmu Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) vybral obsiahli zväzok ako už svoju tretiu z celkových štyroch adaptácií kníh Stephena Kinga. Poďme sa spoločne pozrieť na zaujímavosti a fakty filmu Zelená míľa.
Obor John Coffey
Michaela Clarke Duncana získal úlohu Johna Coffeyho vďaka Brucovy Willisovy, ktorý ho odporúčil po ich spolupráci na filme Armageddon (1998). Pred natáčaním musel Michael Clarke Duncan prestať cvičiť, pretože bol príliš svalnatý a jeho postava mala byť „iba“ mohutná.
Michael Clark Duncan v skutočnosti meria úctihodných 192 cm. Filmári chceli výšku postavy Johna Coffeyho ešte viac umocniť, takže pracovali s rôznymi uhlami kamery, ale aj inými vecami. Napríklad v Coffeyho cele bola posteľ oveľa kratšia, aby pôsobil viac ako obor.
Pri interaciách s ďalšími hercami museli filmári používať pre Michaela Clarka Duncana rôzne stupienky, pretože napríklad herec David Morse je iba o 3 centimetre menší. A James Cromwell, ktorý stvárnil riaditeľa väznice Hala Moorese, je dokonca o 9 centimetrov vyšší. Kvôli efektu Coffeyho monumentálnosti tvorcovia vyrobili aj menšie elektrické kreslo pre scému popravy „božieho zázraku“.
Svätý
Medailón Svätého Krištofa, ktorý dala Melinda Moores (Patricia Clarkson) Johnu Coffeymu, je patrónom cestovateľov a pútnikov a umrel ako mučedník, rovnako ako Coffey.
Knižná predloha sa odohráva v roku 1932. Ale vo filme je to inak. Jedna z najmilších scén filmu je ako väzenský dozorci pustia Johnovi film Top Hat s Fredom Astairom a Ginger Rogers v hlavných úlohách. Ten je ale z roku 1935. A kvôli tomuto malému detailu posunuli tvorcovia dej filmu práve do roku 1935.
Starí známi
Režisér Frank Darabont si po úspechu filmu Vykúpenie z väznice Shawshank doniesol na natáčanie Zelenej míle niekoľko starých známych z predošlého filmu. napr. Jeffrey DeMunn (Harry Terwilliger) hral štátneho zástupcu, William Sadler (Klaus Detterick) hral Heywooda, Mack Miles (sanitár Hector) hral väzňa Tyrella.
David Morse, James Cromwell, Patricia Clarkson, Jeffrey DeMunn, William Sadler, Harry Dean Stanton a Gary Sinise hrali aj v dalších adaptáciách Stephena Kinga.
Koho sme mohli vidieť?
Do hlavnej úlohy Paula Edgecomba (Tom Hanks) boli zvažované aj iné herecké legendy – Michael Keaton, John Travolta a Michael Douglas.
Väzeň William Wharton mal byť podľa knižnej predlohy devätnásťročný mladík. Jeho herecký predstaviteľ Sam Rockwell mal v dobe natáčania 31 rokov. Na túto úlohu si robil zálusk napríklad aj Josh Brolin.
Sam Rockwell vo filme vypľuje čokoládu na Brutusa – postavu Davida Morsa. Zasáh čokoládou bol taký presný, že sa hercovi dostala do úst, nosa a očí. Morse nebol príliš nadšený, pretože je na čokoládu alergický.
Cirkusová myška Jingles
Aby tvorcovia filmu dostali myš na správne miesto, kvôli záberu na správne miesto, umiestnili červenú misku s jedlom na miesto, kam chceli, aby išla. Ale myš nebola len jedna. Počas natáčania bolo použitých celkom 15 myší, pretože každá vedela iný z trikov. Ale pre zložitejšie scény používali filmári kombinácie živých myší a animácií. Americká humánna asociácia veľmi pozorne sledovala zaobchádzanie s myšami pri natáčaní.
Myška Jingles žila podľa toho kedy sa dejová linka zo súčasnosti odohráva približne 16 krát dlhšie, než bežná myš. Podľa tohto vzorca by postava Toma Hanksa – Paul Edgecomb žil približne 1300 až 1500 rokov.
Väzni a ich hriechy
Arlen Bitterbuck (Graham Greene) bol podľa predlohy odsúdený na trest smrti za zabitie muža, kvôli hádke o topánky. Eduard Delacroix (cvičiteľ mšky Jingles) bol usvedčený podpaľač, násilník a vrah. Vo filme sa dôvod ich uväznenia neudáva podobne ako vo filme Výkúpenie z väznice Shawshanku.
V pečovateľskom dome pre dôchodcov, kde žije starý Paul Edgecomb (Dabbs Greer), je na chodbách úplne rovnaká zelená podlaha ako vo väznici na bloku E. Táto symbolika je snáď jasná.
Stephen King
Väčšina kníh Stephena Kinga je zasadená do autorovej domoviny, štátu Maine. Zelená míľa je ale zasadená do Luisiany. Ale aj tu King na svoju domovinu nezabudol. Priezvisko hlavnej postavy – Edgecomb (Tom Hanks) – je názov mesta v Maine v regionu Mid-Coast.
Kniha Caring for Mental Patients, v ktorej má má Percy Wetmore (Doug Hutchison) vložený pornografický komiks, v skutočnosti neexistuje. Pri bližšom pohľade je na chrbte knihy vidieť meno autora Richard Bachman. To je pseudonym Stephena Kinga.
Hoci filmovo bolo adaptovaných cez 40 diel Stephena Kinga, tento film bol prvým, ktorý v USA prekročil tržby 100 miliónov amerických dolárov. Neskôr ho prekonal až film To (2017).
Potešili vás tieto zaujímavosti a fakty o kultovom filme Zelená míľa? Ktoré z nich ste nepoznali? A sú nejaké, ktoré by ste doplnili?
Zdroje: mentalfloss.com, csfd.cz
Zdroj titulného obrázka: Warner Bros.