štvrtok, 6 mája, 2021

Forrest Gump: Zaujímavosti a fakty, ktoré ste pravdepodobne (ne)vedeli!

-

Zaujímavosti o filme Forrest Gump

Po mojom predchádzajúcom článku, kde som vám prezradil zaujímavosti o filme Vykúpenie z väznice Shawshank (1994), tu mám pre vás obdobne slávny film. Tom Hanks v najlepšej forme v multioscarovom filme, ktorý zaujímavo reflektuje celú druhú polovicu 20. storočia v USA. Tu sú zaujímavosti a fakty o legendárnom filme z roku 1994 – Forrest Gump!

Inšpirácia v obrazoch

Forrest Gump zaujímavosti Norman Rockwell
Zdroj: redd.it

-REKLAMA-

Robert Zemeckis sa pri vytváraní mestečka Greenbow, z ktorého pochádza náš titulný hrdina, nechal inšpirovať obrazmi amerického maliara a ilustrátora Normana Rockwella. Ak si spomínate na scénu, kedy Forrest sedí na chodbe svojej školy, zatiaľ čo jeho matka hovorí s riaditeľom, je oživenie Rockwellovej maľby “Girl with a Black Eye“. Ďalší maliar Andrew Wyeth  a jeho dielo “Christina’s World” je spojované so scénou, kedy Jenny padá k zemi po tom, čo hádzala kamene do starého domu, kde vyrastala.

Sám sebe dvojníkom?

predok dvojník
Zdroj: cracked.com

Vo filme sú štyria herci/herečky, ktorí hrajú viacero úloh. Gary Sinise hrá poručíka Dana ako aj jeho predkov. Mykelti Williamson hrá Benjamina Beauforta “Bubbu” Blue, tiež čašníka, v scéne, kde sa Forrest stretáva s JFK. Sally Field hrá Forrestovu matku, rovnako aj reportéra počas Forrestovho behu po Amerike. Tom Hanks hrá Forresta, tiež predka, po ktorom bol pomenovaný.

Miznúce nohy a “polnočný cowboy”

-REKLAMA-

Forrest Gump je víťazom oscarovej sošky aj za vizuálne efekty. Jedným z týchto efektov sú aj nohy nadporučíka Dana. V scénach, kedy nebol na invalidnom vozíku, boli nohy odstránené digitálne. Ale keď na vozíku bol, išlo o praktický efekt. Známy iluzionista Ricky Jay vytvoril špeciálny invalidný vozík pre herca Garyho Sinisea, ktorý hral nadporučíka Dana.

Keď Forrest tlačí nadporučíka Dana na vozíku cez ulicu v New Yorku, hrá v pozadí skladba “Everybody’s Talking” od Harryho Nilssona. Danove výkriky “Are you blind? I’m walking here!” sú vďaka piesni a celkovej podobnosti scény poctou filmu Midnight Cowboy (1969).

Bubba Gump

Určite si spomínate na firmu, ktorú Forrest po smrti založil s nadporučíkom Danom. Pomenoval ju po sebe a svojom kamarátovi z vojny. “Bubba Gump Shrimp Company” je meno reštauračného reťazcu, ktorý má svoje pobočky skutočne po celom svete. V súčasnosti by sa mali nachádzať v 42 lokalitách v USA, Veľkej Británii, Filipínach, Číne alebo aj v Malajzii.

To, čo zostalo v strižni

Martin Luther King
Zdroj: britannica.com

Ako som spomínal už pri Vykúpení z väznice Shawshank, tak pri strihaní finálnej verzie filmu skončí množstvo natočených scén nepoužitých. V prípade Forresta Gumpa ide napríklad o scénu, v ktorej Forrest nechtiac prekazí zásah proti demonštrácii za práva Afroameričanov vedenej Martinom Lutherom Kingom. Forrest sa totiž začne hrať s policajným psom. Ďalšou vystrihnutou scénou je napríklad tá, kedy Forrest hrá pingpong s prezidentom Georgeom Bushom starším, ktorého trafí loptičkou do rozkroku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vykúpenie z väznice Shawshank: Zaujímavosti a fakty, ktoré ste (ne)vedeli!

Knižná predloha

Forrest Gump je rovnako ako veľké množstvo filmov adaptáciou knihy. Niektorí ľudia si po vzhliadnutí filmu chceli prečítať knihu, ale po kúpe ju išli reklamovať s tým, že kniha neprešla poriadnou kontrolou, pretože má v sebe veľa chýb. Forrest Gump je písaný formou Forrestových zápiskov. Kvôli autentickosti autor Winston Groom napísal knihu štýlom rozprávania Forresta. A tak je kniha plná gramatických a štylistických “chýb”.

Naprieč Amerikou

Forrest Gump beh
Zdroj: theweek.com

Pasáž filmu, kedy Forrest beží Amerikou a pripájajú s ak nemu ľudia, je inšpirovaná skutočnou udalosťou. V roku 1982 16-ročný Louis Michael Figueroa bežal z New Yorku do San Francisca pre americkú organizáciu proti rakovine – American Cancer Society. Táto pasáž bola napísaná čisto pre film. V knižnej predlohe ju nenájdete.

Ak Forrest (Tom Hanks) bežal 3 roky, 2 mesiace, 14 dní, 16 hodín a opustil prednú verandu Greenbow, Alabama skoro ráno v pondelok 5. júla 1976, tak celý jeho bežecký maratón skončil v stredu 19. septembra 1979 o 20:00 v Monument Valley, Utahu.

Čo povedal Forrest na Woodstocku?

Forrest Gump zaujímavosti Woodstock
Zdroj: konbini.com

Toto je vec, ktorá ma vždy štvala. Čo povedal Forrest, keď bol na pódiu festivalu Woodstock? Podľa scenára mal na vyzvanie, aby povedal niečo “o tej zas*anej vojne“, odpovedal: “Niekedy, keď idú ľudia do Vietnamu, dostanú sa späť ku svojim mamám bez svojich nôh. Niekedy sa nedostanú domov vôbec. A to vôbec nie je veselé. To je asi tak všetko, čo k tomu môžem povedať.” Ďakujeme, povedal si to skvelo Forrest. Povedal si to všetko.

Forresta sme mohli vidieť oveľa skôr

Scenár k filmu bol napísaný už v roku 1985, kedy s ním chodila začínajúca producentka Wendy Finermanová po hollywoodskych štúdiách. Slávne štúdio Warner Bros., ktoré pôvodne kúpilo autorské práva, sa po úspechu filmu Rain Man (1988) zľaklo toho, že bude Forrest Gump brané ako kopírka filmu Toma Cruisea a Dustina Hoffmana. Preto vymenilo práva na tento film za akčný film s Kurtom RussellomStevenom SeagalomBoeing 747 v ohrození (1996).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na thriller #4: Vedľajšie účinky - Psychologická hra s Judom Lawom!

Dúfam že sa vám zaujímavosti a fakty o filme Forrest Gump páčili. Máte radi túto filmovú klasiku? Je Forrest podľa vás najlepšia úloha Toma Hanks? Ktorú scénu máte z tohto filmu najradšej? 

Zdroje: The Week, IMDB.com, ČSFD.cz

Zdroj titulného obrázku: readingatrecess.com

-REKLAMA-
Martin Sugar
Martin Sugarhttps://plotpoint.sk
Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img