Záhadná pyxida a Platónova idea krásy. Čo to všetko znamená?

-

Novinky

Platónova idea Krásy

V antickom Grécku žil filozof menom Platón, ktorý si myslel, že celý náš svet je len jedno veľké zdanie. Bol presvedčený o tom, že veci vo svete sú prchavé, premenlivé a nehovoria nič o podstate skutočnosti. Domnieval sa, že za týmito všetkými vecami sú ukryté idey Dobra, Spravodlivosti a Krásy. Čo nám o idey Krásy hovorí záhadná pyxida nájdená v Čiernych Kľačanoch? Aký aspekt umeleckosti v nej môžeme nájsť?

Možno taký, ktorý si doteraz poriadne nikto neuvedomil…

Záhadná pyxida

Pyxida je označenie pre relikviár a slúžila ako schránka na uschovanie hostie, svätého oleja alebo iných predmetov súvisiacich s bohoslužbou. Mohla však obsahovať šperky alebo dokonca pozostatky mŕtveho.

Historici si myslia, že bola vyrobená v Ríme v prvej polovici 4. storočia. Zrejme pri príležitosti založenia Nového Ríma (Konštantínopola) cisárom Konštantínom I. Zároveň uviedli, že ju na územie Veľkej Moravy najskôr priniesli sv. Konštantín‑Cyril a Metod.

Avšak netrvalo dlho a objavila sa ďalšia hypotéza dosť odlišná od tejto. Podľa nej po dobytí Konštantínopola vojskami štvrtej križiackej výpravy v roku 1204 a následnom vylúpení mesta, sa mohla pyxida dostať do vlastníctva nitrianskeho biskupstva. Počas nepokojných období v dejinách uhorského kráľovstva mohla byť zakopaná v okolí Zlatých Moraviec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  V čom nám pomáha TO DO LIST?

Ako môžeme vidieť, okolo pyxidy je mnoho nezodpovedaných otázok ktoré dráždia ľudskú predstavivosť. Odkiaľ presne je? Z Ríma a či z Konštantínopolu alebo odniekiaľ úplne z inokadiaľ? Kto ju priniesol? Skutočne to boli vierozvestci alebo niekto úplne iný? Čo v nej bolo? Oleje, pozostatky mŕtveho alebo nejaké šperky?

Čo to všetko znamená?

Detailnejší rozbor všetkého spomenutého nájdeš v nasledujúcom videu. Preto sa pohodlne usaď a vychutnaj si ho.

Zaujala vás záhadná pyxida a Platónova idea Krásy? Ak sa chceš dozvedieť viac o filozofií navštív kanál Čo to všetko znamená.

Poprípade si prečítaj článok o netflixovskej adaptácií románu Na západe nič nové.

Pre viac navštív instagram jochanan_for_fun

Ďalšie novinky

Populárne