Wonder Woman: Lži
Čo som vedel o Wonder Woman pred čítaním tohto komiksu? Jej origin som mal napozeraný z jej vlastného animovaného filmu, ale aj hraného. Poznal som jej hodnoty a všetko, čo predstavovala, vďaka komiksovým tímovkám od DC Comics a následne ju ešte sledoval v ostatných animovaných DC filmoch. Príbehy z jej samostatnej série som však nikdy nečítal, či už ide o klasické novely ani tie z éry New 52. Keďže je teda séria Rebirth orientovaná na čitateľov začiatočníkov, rozhodol som sa jej dať šancu práve tu. Koniec koncov, urobil som to tak aj pri Batmanovi a neoľutoval. Čo teda hovorím na prvý volume Wonder Woman s názvom Lži?
Na začiatok ešte upresním, že keďže viem, ako tieto série fungujú, mi nedá nepovedať, že Rebirth nie je reštart, kde ide všetko od začiatku a všetko bude vysvetlené. Tak ako pri všetkých ostatných Rebirth tituloch, aj tu postavy pokračujú v ich cestách z predošlej vlny New 52. Rebirth vám však dokáže tieto príbehy dosť dobre predstaviť a to tak, aby ste mali dobrý bod, kde začať čítať. Ak teda máte aspoň mierne znalosti o Wonder Woman zo série New 52, určite je to o kúsok lepšie. Ak nie, nevadí, len budete možno o niečo viac prekvapenejší. Recenziu však budem držať bez spoilerov, takže ak náhodou nechcete nič vedieť, nemusíte sa báť.
The Lies (Lži)
Lži od Grega Rucka ponímajú Wonder Woman dosť podobným spôsobom, ako napríklad Batman od Toma Kinga. Hneď v prvých zošitoch sa autor zameral na vnútorné pocity hrdinky a práve týmto spôsobom ju predstavuje čitateľom. Ja ako milovník takejto formy rozprávania v komiksoch som bol teda ihneď zaujatý. Je to krásny set-up niečoho epického. Rucka opisuje všetko s krásnym citom. Napriek tomu, že Wonder Woman berie všetko statočne a silne, Rucka v jej myšlienkach dokázal nájsť krásnu čistotu a jemnosť, vďaka ktorej budete ihneď s hrdinkou sympatizovať.
Hneď z tejto prvej knihy je teda čitateľovi jasné, aká je Wonder Woman hrdinka a čo ju odlišuje od ostatných. Za čím si stojí, aj keď nemusí a na čom jej záleží. Autor si tak vytvoril krásny kontrast s hlavnou dejovou linkou, kde podobne ako hrdinku aj čitateľa iba pripravuje na obrovské zmeny, ktoré sa udejú na konci knihy a otrasú ako novým, tak aj starým fanúšikom. Pre knihu, ktorá sa teda pýši označením „vhodné pre nových čitateľov“, bola teda práca splnená na jednotku s hviezdičkou. Autor dokázal zachytiť starú nemennú postavu hrdinky a rovno ju postaviť pred nové a veľké zmeny, i keď zatiaľ len na ich začiatok.
Dej a spracovanie
Samotná dejová linka mimo myšlienok Diany sa teda zameriava na jej vzťah s Cheetah, kde odhaľujeme mnoho tajomstiev, prečo ide o jej hlavnú antagonistku. Musím povedať, že i keď ma táto dejová linka v jej rozuzlení až tak nezaujímala, stále dokázala ponúknuť zaujímavé momenty, ktoré budú pokračovať neskôr a na ktoré som veľmi zvedavý. Dúfam teda, že tak, ako ma autor dokázal namotať na krásne vnútorné monológy Diany, ma v ďalších dieloch namotá aj na pripravovanú dejovú linku, lebo zatiaľ má len moju pozornosť.
Pri komikse však nemôžem opisovať len štýl autora, ale aj kresličov. Nie som síce odborník, ale Liam Sharp tu predvádza naozaj krásne komiksové umenie. Postavy majú skvelý nádych realistickosti a prostredia/pozadia zase pôsobia epicky. Jeho kresby sú obrovské a krásne sa rozplývajú na celú plochu stránok. Kresby dýchajú a farby Laury Martin len dotvárajú výborný intímny pocit, ktoré dobre korešpondujú so štýlom autora.
Aby som to teda nejak pekne ukončil. Skvelá kombinácia mien priniesla skvelý začiatok novej éry pre slávnu hrdinku. Ja ako nový čitateľ som teda rozhodne zaujatý. Oceňujem artovú formu dialógov a krásne obrovské ilustrácie s dobrým výberom farieb. Ak bude dejová linka ešte o niečo zaujímavejšia, verím, že táto séria sa bude dať zaradiť medzi skvelé projekty série Rebirth. Aspoň to mi zatiaľ našepkáva skvelé ukončenie tejto prvej knihy.
Čo hovoríte na prvú knihu zo série Rebirth o hrdinke Wonder Woman? Máme sa na čo tešiť do budúcna?