sobota, 16 októbra, 2021

TOP 3: Toto sú moje najobľúbenejšie hudobné albumy leta 2021!

-

-REKLAMA-

Toto sú moje TOP 3 hudobné albumy leta 2021!

Za posledné tri mesiace vyšlo niekoľko skvelých albumov, či už od viac alebo menej známych interpretov. Nebolo ľahké si vybrať, no rozhodla som sa vám predstaviť moje najobľúbenejšie: tentokrát to pre mňa vyhrali ženy! Toto sú moje TOP 3 hudobné albumy leta 2021!

Billie Eilish: Happier Than Ever

Jednoznačne najočakávanejším albumom bol pre mňa, a asi aj pre minimálne polovicu sveta, druhý album Billie Eilish (komplet recenziu albumu nájdeš tu). 19-ročná speváčka, ktorá so svojim bratom dobíja hudobný priemysel, vydala 30.7.2021 obsiahly album so 16 skladbami a to dokonca v troch módoch: Billie Mode, Fan Mode a Lyrics Mode. Album je z hľadiska žánrov, zvukov aj nálad veľmi rôznorodý. Nachádzajú sa na ňom pomalé, akustické skladby ako Your Power, Halley’s Comet alebo Male Fantasy, ale aj elektronika a netradičné zvuky v skladbách Oxytocin, Overheated či NDA. V strede albumu sa nachádza nespievaný preslov Billie – Not My Responsibility, v ktorom sa do mysteriózneho podmazu vyjadruje k večnému posudzovaniu iných ľudí.

-REKLAMA-

top 3 albumy leta
Zdroj: shop.rukahore.sk

Najväčším highlightom albumu je asi skladba pomenúvajúca album – Happier Than Ever. Tá poslucháča prekvapí jemným jazzovým Billie Holiday výrazom, ktorý sa zrazu nečakane zmení v Avril Lavigne. Paradoxné je tiež to, že napriek tomu, že sa skladba volá “Šťastnejšia než kedykoľvek predtým”, spája v sebe emócie nostalgie a hnevu, tak ako aj celý album. Protichodné emócie môžeme tiež vidieť hneď na obale albumu: názov evokuje šťastie, no speváčke na fotke po líci steká slza. Mix emócií, hĺbka, autenticita a originalita celého albumu pre mňa vytvára zatiaľ najlepší hudobný počin tohto roku.

Obľúbené skadby: Happier Than Ever, My Future, Your Power, NDA

-REKLAMA-

Lorde: Solar Power

Ďalším očakávaným popovým albumom tohto roka bol album od novozélandskej speváčky Lorde, ktorý vyšiel 20.8.2021. Album obsahuje 12 skladieb a trvá trištvrťe hodinu. S produkciou albumu Lorde pomáhal Jack Antonoff, producent, ktorý spolupracoval napríklad aj s Lanou del Rey, Taylor Swift alebo St. Vincent. Skladby na albume sú postavené na jemnom hlasovom prejave Lorde, ktorý je vo väčšine pesničiek podporený viacerými vokálmi. Hneď úvodná skladba The Path sa začína zborom niekoľkých hlasov, ktoré znejú do podmazu elektrickej zreverbovanej gitary. Vokály, reverb a tichá produkcia skladieb na albume vytvárajú veľmi príjemnú a tak trochu tajomnú atmosféru.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Klavirista Jozef Holly #1 - Slovenský kráľ piano show!

top 3 albumy leta
Zdroj: vogue.com

Vytvorená atmosféra je podľa mňa aj hlavným kladom albumu. Slabšie mi prídu napríklad hlavné melódie v skladbách, ktoré mi ani po viacerých vypočutiach nedokázali zostať v hlave. Myslím však, že účelom Lorde nebolo vytvoriť album hitov, ale skôr preniesť na poslucháča emóciu a udržať ho počas celého albumu v jednej nálade. Aj keď sa myšlienky skladieb môžu líšiť (určite sa napríklad líši hippisácky pozitívna Solar Power od melancholickej Stoned at the Nail Salon), vďaka jednotnej produkcii je album súrodý a udržiava v poslucháčovi emóciu pokoja. Ak teda máte zlý deň, ste nahnevaný a potrebujete sa upokojiť, tento album by vám mohol poslúžiť ako účinný liek.

Obľúbené skladby: The Path, Solar Power, Stoned at the Nail Salon, Dominoes

Orla Gartland: Woman on the Internet

Trojicu mojich obľúbených letných albumov uzatvára írska speváčka Orla Gartland. Album Woman on the Internet, ktorý tiež vyšiel 20.8.2021 je speváčkin debut a myslím, že veľmi vydarený. Album obsahuje 11 skladieb a trvá 38 minút. Ak som o albume Lorde hovorila, že z neho vyžaruje pokoj, album Orly je úplným opakom. Po prvom vypočutí som sa cítila tak nabitá energiou, že keby sa ma hocikto opýtal hocičo, na všetko by som odpovedala ÁNO! Do populárnej hudby presiaknutej jemnými až šepotavými ženskými hlasmi, elektronikou namiesto živých nástrojov a melancholickými textami, Orla priniesla drzý “in your face” charakter. Skladby ako You’re Not Special, Babe, Over Your Head či Zombie! vás doslova postavia na nohy!

top 3 albumy leta
Zdroj: amazon.com

Výborný je tiež úprimný songwriting, v rámci ktorého Orla rozoberá osobné témy, s ktorými sa dokáže stotožniť hádam každý. Jej songwriting je tiež zaujímavý preto, lebo rada spája text s hudbou, ktorá nie je prvoplánová. Ako uviedla v rozhovore: „Môžete napísať song o porovnávaní sa a žiarlivosti a môže to byť naozaj ťažká balada, no myslím, že to by bolo príliš prvoplánové. Urobiť to trochu inak je pre mňa zaujímavejšie.” Na zamyslenie je aj názov albumu Woman on the Internet, ktorý vychádza z jedného veršu skladby More Like You. Kritizuje ním to, ako počúvame rady neznámych ľudí na internete, no zároveň si uvedomuje, že takouto ženou na internete je aj ona. Irónia a šikovné slovné zvraty nájdeme na celom albume. V spojení s energickou hudbou to pre mňa robí jeden z najlepších albumov leta 2021.

Obľúbené skladby: Madison, Over Your Head, Zombie, Things That I’ve Learned

Toto boli moje TOP 3 hudobné albumy leta 2021. Ktoré albumy ste si v lete púšťali stále dokola vy? Podeľte sa o to s nami v komentároch!

Zdroje: Spotify, Instagram, vulture.com 
Zdroj titulného obrázka: canva.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img