Billie Eilish a Happier Than Ever: Dlho očakávaný druhý projekt je vonku!

-

Novinky

Billie Eilish a Happier Than Ever: Druhý album je vonku!

Billie Eilish vydáva dlho očakávaný druhý štúdiový projekt Happier Than Ever. Ten upútal pozornosť hudobnej verejnosti šiestimi, už vopred vydanými, nahrávkami. Američanka, ktorá šesť dní pred Štedrým dňom oslávi svoje 20. narodeniny, si pre nás pripravila 11 nových trackov. Netrpezlivosť fanúšikov bola už vysoká, keďže spolu s bratom a producentom Finneasom nastavili prvým albumom latku veľmi vysoko. Poďme sa spoločne pozrieť na ich nový počin a porovnajme si oba albumy.

Recenzia albumu Happier Than Ever od Billie Eilish

Ako prvá znie po otvorení dvier do sveta albumu citlivá spoveď v podobe Getting Older. Speváčka sa priznala, že počas písania textu k úvodnej nahrávke si musela dať viackrát pauzu, lebo mala slzy na krajíčku. Začiatok refrénu ‚things I once enjoyed just keep me employed now‚ potvrdzuje silu úvodu do projektu. Billie v preklade hovorí o hudbe už viac ako o práci, než o záľube, som teda zvedavý, či pieseň zahrá aj naživo pred publikom.

I Didn’t Change My Number sa mala pôvodne volať Laura. Eilish v druhom songu spomína na jeden z predošlých vzťahov a ironicky si uťahuje z jej ex. Demo názov piesne bol inšpirovaný menom osobnej asistentky speváčky, Laury Ramsay. Tento beat si podľa mňa zaslúžil kompletné živé bicie, aj napriek tomu ide o jednu z mojich najobľúbenejších skladieb.

Veľmi príjemnou skladbou je tiež Billie Bossa Nova, v ktorej naozaj počuť brazílsky štýl samby. Pri počúvaní songu odporúčam pozrieť si text a predstaviť si sám seba v tej situácii s vašou vysnívanou alebo súčasnou polovičkou. Nemá niekto nôž, aby som si tú nálož erotiky nakrájal?

Prvé kvarteto uzatvára už známa, optimistická My Future. Jedna z mnohých spovedí 19-ročnej teenagerky, ktorá údajne celá vznikla počas 48 hodín u jej brata, jej tentokrát svieti na lepšie zajtrajšky.

Druhá štvrtina albumu

Po skladbe Billie Bossa Nova dostáva príležitosť ďalšia dávka sexu a erotiky. Oxytocin znamená v slovenčine to isté, avšak s pridaným dĺžňom na jote. Hovoríme o hormóne, ktorý hrá dôležitú rolu v orgazme, dráždení genitálov a hormonálnych či nervových zakončeniach. Asociujeme ho tiež s láskou, túžbou a medziľudskými vzťahmi a uvoľňuje sa počas objatí či vášnivých aktivít. Druhá sloha skladby je spievaná z perspektívy speváčkinho zneužívateľa, čo ešte umocňuje erotický nádych tracku. Skrátka sex, sex a sex.

Začiatok najkratšej piesne projektu bol inšpirovaný starovekou Hinduistickou básňou od britského skladateľa Gustava Holsta z roku 1907. Názov GOLDWING je naozaj písaný veľkými písmenami a metaforicky znázorňuje mladú ženu so zlatými krídlami. Pod ňou si vraj môžeme predstaviť akúkoľvek mladú osobu nežného pohlavia, ktorá žije čistý život bez väčšej traumy. Nasledujúca pieseň Lost Cause je už fanúšikom hráčky na ukulele dobre známa. Text mieri na jej bývalého priateľa Q-a, na ktorého už podľa svojich slov, jednoducho zabudla.

Halley’s Comet je stelesnením snívania o spriaznenej duši. Billie sa v songu zamilováva a prezrádza viac o jej myšlienkach či túžbach. Dozvedáme sa tiež, že jej súčasný partner od nej býva tri časové pásma na východ. Prezrádzajú to slová ‚midnight for me is 3 a.m for you‘. Niekto nejaké tipy?

Druhá polovica albumu Happier Than Ever

Not My Responsibility je práve tou šiestou, už vopred vydanou skladbou, ktorá predstavuje veľmi silné slová. Ide skôr o interlude, ktorý zrejme fanúšikom neunikol, keďže bol vydaný aj spolu s videom ako minifilm. V tomto prípade nebudem nič písať a treba si ho pozrieť.

Pokračovanie predstavuje OverHeated, v ktorom celú pieseň doznieva synth z predchádzajúceho tracku. Billie sa vyjadruje k téme objektivizovania zo strany médií a dáva najavo svoju frustráciu ohľadom sveta celebrít.

Užívajte si život. Všetci raz zomrieme. Je to smutné a zároveň príjemné. K Everybody Dies netreba dodávať viac.

Trojicu singlov otvára akustická Your Power, ktorá podľa jej slov nie je smerovaná nikomu konkrétnemu. Speváčke je podľa vlastných slov dokonca ľúto, že skladbu napísala, lebo je príliš stotožniteľná pre veľké množstvo ľudí. NDA približuje jej problémy so slávou a Eilish si praje, aby bol jej život trochu iný a mal menej prekážok. V tomto prípade chcem vyzdvihnúť producentské majstrovstvo Finneasa, takúto kombináciu pútavých efektov a zvukov som ešte nikdy nepočul. Zaujímavým prechodom sa dostávame do Therefore I Am, ktorý bližšie predstavovať netreba. Videoklip v prázdnom nákupnom centre však stojí za to.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Feel the Beat: Recenzia - Film iba pre tanečníkov?

Záverečné piesne projektu

Teoreticky môžeme povedať, že predposlednú skladbu albumu sme už počuť mohli v dokumente The World’s A Little Blurry a pôvodne mala byť poslednou. Text piesne je adresovaný Brandonovi Adamsovi alias Q-ovi, teda jej bývalému priateľovi. Kto spomínaný dvojhodinový podarený dokument nevidel, pre lepšie pochopenie skladby určite odporúčam. Speváčka počas neho zisťuje, že jej vtedajší partner šoféroval pod vplyvom alkoholu a logicky z toho nebola nadšená. To je jeden z dôvodov, prečo je bez neho šťastnejšia ako kedykoľvek predtým.

Akustická Male Fantasy je o mužskej fantázii už od začiatku, kedy hovorí o rozdieli medzi skutočnou a falošnou láskou. Prvá sloha tiež hovorí o jej vzťahu s pornografickým materiálom, ktorý je súčasťou jej minulosti. Rovnako ako v skladbe OverHeated, aj tu hovorí o problematike objektivizovania a znehodnocovania ženského pohlavia v spoločnosti. Skladba však aj napriek vášnivej téme uzatvára album s pokojom a pozitívne.

Moje záverečné hodnotenie albumu Happier Than Ever

Skvelý citlivý album od mladej hviezdy potvrdil súrodeneckú silu Billie a Finneasa. Jej zmena štýlu a farby vlasov ma pred pár mesiacmi zaskočila, avšak vďaka tomuto albumu sa oficiálne stávam fanúšikom tejto novej éry. Vďaka singlom som sa už dopredu tešil a na teraz už tretie vypočutie som veľmi príjemne prekvapený z celkového projektu.

Hodnotenie albumu – 9/10

Moje obľúbené songy – I Didn’t Change My Number, Billie Bossa Nova, My Future, Halley’s Comet, Your Power

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: YouTube, Genius, Wiki
Zdroj titulného obrázku: hypebeast.com

Ďalšie novinky

Populárne