Prvý týždeň na LOH v Tokiu: Tri medaily a svetový rekord v streľbe!

-

Novinky

Prvý týždeň na LOH v Tokiu

Športové zápolenia pod piatimi kruhmi sa dostali za svoju polovicu. Počas úvodného týždňa získala slovenská výprava so 41 športovcami jednu zlatú a dve strieborné medaily. Najcennejší kov si vystrieľala Zuzana Rehák-Štefečeková v Trape. striebornú medailu vylovil z divokej vody Jakub Grigar v K1 a o obrovské prekvapenie sa postaral naturalizovaný Slovák Rory Sabbatini, ktorý získal striebro ako najstarší účastník slovenského tímu. Prvý týždeň na LOH v Tokiu priniesol medailové potešenie aj sklamanie z nešťastných vystúpení.

Streľba

Strelecké areály na olympijských hrách priniesli Slovákom v minulosti viacero cenných kovov. Juraj Tužinský hneď v prvý deň hier odštartoval výkony slovenských strelcov 27. miestom a do finále sa neprebojoval. Rovnako dopadla aj bronzová z Londýna Danka Barteková, ktorá so 118 trafenými „holubmi“ obsadila 13. miesto. Patrik Jány sa štvrtým najlepším výkonom do finále prebojoval, ale napokon skončil na 7. mieste.

Prvý týždeň na LOH v Tokiu
Zdroj: sport24.pluska.sk

Najväčšiu radosť zo streľby priniesla vo štvrtok ráno Zuzana Rehák-Štefečeková. V kvalifikácii trafila všetkých 125 terčov, čím vytvorila nový svetový rekord. Svoju formu si preniesla aj do finále, v ktorom trafila 43 terčov a z Tokia si odnáša zlatú medailu. Erik Varga v mužskom trape taktiež do finále nepostúpil, ale v mixe spolu s Rehák-Štefečekovou siahali na medailu. Tá im unikla o vlások, keď prehrali s americkou dvojicou v rozstrele. Druhá slovenská dvojica Špotáková/Kováčocy obsadila 8. miesto.

Vodný Slalom

Medailovo najúspešnejší šport Slovákov v olympijskej samostatnej histórii nám priniesol v Tokiu jednu medailu. Matej Beňuš obhajoval striebornú medailu z Ria. Kvalifikáciu síce vyhral, ale semifinálová ani finálová jazda mu nevyšla podľa predstáv. Napokon obsadil 6. miesto. Eliška Mintálová pri svojej premiére postúpila do finále v K1. V záverečnom súboji o medaile neprešla bránkou a bola jej pridelená 50sekundová penalizácia. 9. miesto a obrovský potenciál do budúcna, s takouto bilanciou sa mladá slovenská slalomárka vrátila domov.

Jakub Grigar
Zdroj: sport. pravda.sk

Monike Škachovej taktiež finále neušlo, ale na lepšie ako 9. miesto to nestačilo. Po 25 rokoch mohlo byť Slovensko bez medaily z divokej vody. Česť zachraňoval Jakub Grigar. V K1 zaostal iba za českým kajakárom Prskavcom a v Kasai Centre vylovil striebornú medailu.

Golf

Rory Sabbatini, meno, ktoré sa slovenským fanúšikom navždy zaryje do pamäte. Naturalizovaný rodák z Južnej Afriky získal slovenské občianstvo iba nedávno. Jeho štart na olympiáde bol podmienený postavením v redukovanom rebríčku. Po troch dňoch mal na konte 6 úderov pod par a patrilo mu 17. miesto. Neuveriteľný záverečný deň ho vyšvihol na 2. miesto so 17 údermi pod par. Netradičný olympijský štart priniesol Slovákom ďalšiu medailu z krajiny Vychádzajúceho slnka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Má 17 a strieľa góly a v očiach otázku, čo slovenský hokej zmení!
Rory Sabbatini
Zdroj: sportnet.sme.sk

Cyklistika, plávanie, lukostreľba, tenis

Cyklistické preteky sa zaobišli bez Petra Sagana. Žilinský rodák sa zranil počas Tour de France a v Japonsku sa nepredstavil. Juraj Sagan bol dlhé kilometre v úniku, ale napokon preteky nedokončil. Lukáš Kubiš taktiež preteky nedokončil a v časovke skončil na predposlednom mieste. Plavecké výkony Richarda Nagya a Andrey Podmanickej postup do semifinále nepriniesli. Denisa Baránková obsadila v lukostreleckej kvalifikácii 12. miesto, ale vypadla v úvodnom kole s Estónkou Parnatovou. Gomboš ani Lukáš Klein sa do druhého kola tenisového turnaja neprebojovali. Filip Polášek spolu s Kleinom prenikli vo štvorhre do osemfinále.

Stolný tenis, badminton, gymnastika, box

Dvojica Balážová/Pištej bojovali v prvom kole stolnotenisového mixu ako 5. nasadený pár. V 5 setoch nestačili na rumunskú dvojicu a vypadli na úvod. Balážová vypadla aj v dvojhre a jediný, kto postúpil bol Jang Wang, ale na Japonca v osemfinále bol prikrátky. Martina Repiská zaznamenala v badmintone premiérové víťazstvo pre Slovensko pod piatimi kruhmi. Druhý zápas prehrala a zo skupiny nepostúpila. Gymnastické zostavy Mokošovej stačili na celkové 52. miesto. Andrej Csémez sa prebojoval v boxérskom turnaji do druhého kola po výhre nad Princom z Trininadu a Tobago. Druhé kolo bolo pre mladíka konečnou.

Andrej Czémes
Zdroj: reuters.com

Atletika

Kráľovná športov odštartovala na Olympijskom štadióne počas štvrtka. Gabriela Gajanová nepostúpila z rozbehov na 800m. Ján Volko v šprintérskej 100ke taktiež nevybojoval postup do semifinále s časom 10.4. Emma Zapletalová sa ako jediná prebojovala ďalej v behu na 400m cez prekážky. Martina Hrašnová v hode kladivom nepredviedla optimálny výkon a stačilo to iba na 14. miesto.

Olympijské hry pokračujú tento týždeň. Pevne veríme, že k trom medailám sa pridajú aj ďalšie úspechy a aj počas druhého týždňa sa Slováci potešia z cenných kovov. Prvý týždeň na LOH v Tokiu potešil streľbou, vodným slalomom a golfom.

Sledujete výkony Slovákov na Olympijských hrách? Ako hodnotíte prekvapivé striebro Roryho Sabbatiniho? 

Zdroj: olympics.com 
Zdroj/foto: newsnow.tasr.sk

Ďalšie novinky

Populárne