nedeľa, 17 januára, 2021

Matej Tóth splnil limit na OH: Obháji v Tokiu olympijský triumf?

-

Matej Tóth splnil limit na OH

Tradičná Dudinská 50 sa tento rok konala v netradičným podmienkach. Atletickí chodci na dlhé trate súperili okrem súputníkov aj s nástrahami daždivého počasia. Do boja o víťazstvo vstúpil aj najlepší slovenský chodec súčasnosti Matej Tóth. Ten okrem celkového prvenstva bojoval aj o splnenie limitu na Olympijské hry do japonského Tokia. Matej Tóth splnil limit na OH a predĺženie kariéry rozhodne nemôže ľutovať.

Spanilá jazda od začiatku do konca

Pre Mateja Tótha bola Dudinská 50 prvým závodom od minuloročných majstrovstiev sveta v katarskej Dohe. Od začiatku 50-kilometrovej trate si Tóth nasadil potrebné tempo pre dosiahnutie limitu. Pomalým zvyšovaním náskoku sa súperom vzďaľoval a razil si vlastnú cestu za víťazstvom. Spôsobom štart-cieľ sa to Matejovi Tóthovi podarilo v čase 3:41:15.

-REKLAMA-

Potrebný čas na dosiahnutie limitu 3 hodiny 50 minút s prehľadom zvládol a dokonca vytvoril nový tohtoročný svetový rekord. Do včerajšieho dňa ho držal Rus Čeparev s výsledkom 3:43:29. Ostatní chodci prichádzali do cieľa postupne s vysokou stratou na slovenského víťaza.

Matej Tóth splnil limit na OH
Zdroj: atletika.sk

Na druhom mieste sa umiestnil Poliak Rafal Augustyn s časom 3:47:42. O minútu neskôr ho nasledoval ekvádorský závodník Andres Chocho. Matej Tóth po závode priznal únavu na záverečnej časti trate, no v medzinárodnej konkurencii sa mu v Dudinciach podarilo zvíťaziť 4-krát po sebe.

Premýšľal o konci kariéry

Matej Tóth ešte v marci úpenlivo zvažoval koniec kariéry. Dôvodov bolo hneď niekoľko. Po nastolení pandemických opatrení v marci bola zrušená práve Dudinská 50. O mesiac na to bolo rozhodnuté aj o zrušení ME v atletike vo Francúzsku a nakoniec MOV preložil aj Olympijské hry v Tokiu. Po vyjadrení Matej Tótha prišla obrovská podpora od slovenských športových divákov.

Tí môžu s radosťou spomínať najmä na olympijské hry v Riu 2016. Tóth si v Brazílii správne rozložil sily a v čase 3:40:58 preťal cieľovú rovinku ako prvý. Nadviazal na skvelý výkon z atletických MS v roku 2015, na ktorých takisto prekonal všetkých súperov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Seria A v kocke: Milánske kluby ovládajú čelo tabuľky!

Pozitívne ohlasy Tótha potešili a v zdravom slova zmysle nakopli. Prisľúbil, že o presunutú olympiádu v Tokiu zabojuje, no s najväčšou pravdepodobnosťou bude jeho poslednou. V Tokiu sa mu môže podariť obhájiť titul ako druhému v histórii.

Ak by ste počas karantény nemali čo so životom, môžete si pozrieť 5-hodinový záznam Dudinskej 50.

Podarí sa Matejovi obhájiť Tokiu víťazstvo z brazílskej olympiády? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť súhrn 1. zápasov Ligy majstrov. 

Zdroj: olympic.sk 

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -