utorok, 4 augusta, 2020

2 olympiády v priebehu polroka: Návrat späť v čase!

-

2 olympiády v priebehu polroka

Novodobé olympijské hry píšu svoju históriu už od roku 1896. Na základe myšlienky Pierre de Coubertina sa vôbec prvé konali v gréckych Aténach. Počas 124-ročnej histórie nebolo možné olympiádu uskutočniť len 3-krát. Všetky prípady sa vzťahovali na svetové vojny, ktoré ovplyvnili svet 20. storočia. Rok 2020 mal patriť letným olympijským hrám v Tokiu, no situácia ohľadom koronavírusu preložila najväčší športový sviatok na rok 2021. 2 olympiády v priebehu polroka sa tak stali realitou a obe udalosti sa uskutočnia na ázijskom kontinente.

Zakliate olympijské hry v Tokiu

Nie je to prvýkrát, čo sa olympijské hry v Tokiu nekonajú v pôvodnom termíne. V roku 1940 počas 2. svetovej vojny rozhodol Medzinárodný olympijský výbor o zrušení olympiády z dôvodu bezpečnosti. Hlavné mesto Japonska dostalo možnosť reparátu o 24 rokov neskôr počas konania v poradí 18. letných olympijských hier. Oslava športu bola úspešná aj pre československých športovcov, ktorí v krajine zapadajúceho slnka získali 14 cenných kovov. 

2 olympiády v priebehu polroka
Zdroj: archyde.com

-REKLAMA-

Od neúspešnej organizácie ubehlo 80 rokov a smrteľný vírus COVID-19 priniesol ďalšiu zmenu. Tentokrát však našťastie neprišlo k úplnému zrušeniu olympijských hier, ale k presunu na neskorší termín. Ak pôjde všetko podľa plánu a momentálna situácia sa rapídne nezhorší, prípadne sa dokonca zlepší, termínom pre usporiadanie olympijských hier je prelom júla a augusta budúceho roka.

Samozrejme, situácia nehrá do karát športovcom, ktorí sa v 4-ročnom cykle pripravovali na najväčšiu udalosť tohto roka. Naopak, športovci, ktorí nezískali miestenku na olympijských hrách o ňu budú môcť počas sezóny zabojovať buď na rôznych svetových pohároch alebo na mítingoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Talianská Serie A bude pokračovať! Kedy sa začne?

Oheň sa presunie do Pekingu

Štafetu po Tokiu prevezme druhá ázijská krajina a olympijské hry zavítajú v roku 2022 do metropoly Číny. Peking sa tak organizovania olympiády dočká po 14 rokoch, tentokrát s prívlastkom zimné. Špeciálna príležitosť pre fanúšikov sledovať počas jedného polroka zápolenia pod 5 kruhmi na letnej a zimnej olympiáde príde po 30 rokoch.

Peking 2022
Zdroj: sport-aktuality.sk

V minulosti to nebolo nič nezvyčajné. Od organizácie prvých zimných olympijských hier vo francúzskom Chamonix v roku 1924 sa letné aj zimné olympiády konali vždy v jeden rok. K prelomu prišlo v roku 1992. V tomto roku sa posledný raz stalo, že zimná a letná olympiáda boli organizované v jeden rok, konkrétne v Barcelone (letná) a v Albertville (zimná).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Športové filmy, ktoré vás chytia za srdce!

Prelomový rok 1994

Od roku 1994 nastalo osamostatnenie zimnej a letnej olympiády v 2-ročnom cykle. Prvou destináciou pre športovcov, ktorí zápolia v zimných športoch, bol nórsky Lillehamer, na ktorom sa predstavili aj naši športovci pod samostatnou slovenskou vlajkou. O 2 roky neskôr prišla aj prvá samostatná letná olympiáda v americkej Atlante.

Fanúšikovia po celom svete zvierajú päste a dúfajú, že sa najbližšie dve olympiády na ázijskom kontinente uskutočnia v plánovanom termíne a o zmenách nebude zo strany Medzinárodného olympijského výboru ani zmienka.

Uskutoční sa olympiádu v Tokiu v roku 2021? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť prierez kariérou Petra Dubovského.

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Kto je najlepší medveď v zábavnom priemysle? Toto je 6 kandidátov!

Kto je tu GOAT? Najlepší medveď je najlepší medveď. Určite sa dnes nebudeme rozprávať o medveďoch tancujúcich v cirkusoch alebo medveďoch, ktorých môžete vidieť v...

Aktuálne

Hudobné novinky z domácej scény #4 Máme tu nový challenge?

Hudobné novinky z domácej scény #4 Zdravím všetkých čitateľov a vítam vás pri dnešnom článku - Hudobné novinky z domácej scény #4! Dnes si opäť...

Berserk od Kentaró Miura – Legendární manga konečne i u nás!

Berserk od Kentaró Miura - Kultovní manga v češtině! Nakladatelství Crew i přes trable s koronou a posunutí všech vydání nových komiksů dokázala přece jenom...
- Advertisement -