Štvrtý deň MS v hokeji 2022: Francúzsky odpor aj Húskov briliant!

-

Štvrtý deň MS v hokeji 2022

Štvrtý deň MS v hokeji 2022 sa predstavili slovenskí hokejisti. Po výhre nad Francúzskom a tesnej prehre s Nemeckom ich vyzval úradujúci šampión z Kanady. Lotyšsko sa stretlo s Nórskom. Večerný program obstarali Nemci proti Francúzom a domáci Fíni si zmerali sily s výberom USA.

Slovensko – Kanada 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)

Zverenci Craiga Ramsayho vstúpili do zápasu s Kanadou s výraznými zmenami v zostave. Do prvej formácie sa posunul Kristián Pospíšil, krídla Slafkovský s Regendom zapadli medzi Minárika v tej druhej. Center tretej formácie Roman si vyskúšal hru s Líškom a Lantošim. Premiéru na vrcholnom šampionáte zažil mladý Adam Sýkora a do bránky sa postavil Adam Húska.

Slováci hrali s Kanadou od začiatku zápasu vyrovnanú partiu. Prvýkrát sa však tešili hráči javorového lista. Strelu Lowryho tečoval do vlastnej bránky druhýkrát na turnaji Jánošík. Slovenským reprezentantom sa podarilo ešte do prestávky vyrovnať. Nahodený puk Takáča v presilovke zmiatol brankára Thompsona a zapadol medzi tri žrde.

Zdroj: iihf.com

Aj druhý gól Kanady pri dlhej štvorminútovej presilovke sa radí medzi kuriózne. Puk za chrbát Húsku prepasíroval jemným tečom Slafkovský. Slovenskí hokejisti opäť súpera zatlačili a viacerými šancami znepríjemňovali život úradujúcich šampiónov. Streleckú aktivitu dokumentuje aj počet striel, ktorých vyslali počas zápasu až 35.

Slovensko - Kanada

Niekoľkými famóznymi zákrokmi nás podržal Adam Húska, ale tretí gól si pripísali opäť Kanaďania, na 3:1 zvýšil Dubois. V treťom dejstve tempo hry upadlo. Slováci sa opäť nedokázali strelecky presadiť a márne hľadali recept na kanadského brankára. Kanadské mužstvo sa presadilo ešte dvakrát. V úvode tretiny prekonal Húsku Sillinger a konečnú bodku zápasu stanovil po samostatnom úniku Geekie. Výsledok zápasu nezodpovedal priebehu, ale na krásu sa nehrá. Slováci si pripísali druhú prehru na turnaji.

Lotyšsko – Nórsko 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)

Lotyši čelili v úvode šampionátu dvom superfavoritom Fínsku a USA. Oba zápasy síce prehrali, ale najmä domácim hráčom v Tampere poriadne zavarili. Nóri proti Veľkej Británii premrhali trojgólový náskok a dva body zachraňovali v samostatných nájazdoch. Lepšie do zápasu vstúpili hráči z Pobaltia, keď skóre v 11. minúte otvoril Abols.

Nórom sa podarilo stav stretnutia vyrovnať. Ukážkový biliard využil na gól Rosseli Olsen. Druhú tretinu ovládli Lotyši. Najprv sa v presilovej hre presadil Jelisejevs a o niekoľko minút pridal presný zásah z ľavého kruhu na vhadzovanie Bukarts.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nominácia Slovenska na ZOH 2022: Títo hokejisti zabojujú v Pekingu!

V záverečnom dejstve Severania svojho súpera poriadne zatlačili, ale 19 striel na bránu nestačilo na viac ako jeden gól. Pri signalizovanom vylúčení využil výbornú prácu Olimba za bránou Krogdahl. Lotyšskí hokejisti si tesný náskok postrážili až do záverečnej sirény a pripísali si prvé body na turnaji.

Francúzsko – Nemecko 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)

Francúzski hokejisti síce na tomto šampionáte ani nemali hrať, ale v prvých troch zápasoch ukázali, že na zostup do nižšej kategórie ani len nepomýšľajú. V zápase s Nemeckom išiel však do vedenia súper. Presilovú hru využil po dvoch minútach hry Fischbuch. Francúzom sa podarilo zápas vyrovnať. Taktiež v poskytnutej výhode o jedného hráča to nekompromisne trafil Texier. Nemeckí hokejisti príliš dlho nezaháľali a na konci tretiny zvýšil na 2:1 Ehl.

Francúzsko - Nemecko

Francúzi svojho súpera poriadne natrápili. V 32. minúte tečoval strieľanú prihrávku Bertranda za chrbát nemeckého brankára Gallet. Vykúpenie pre Nemcov prišlo až v treťom dejstve. Noebels našiel odkrytého Pfoederla a ten sa zoči-voči Ylonenovi nemýlil. Po víťazstve 3:2 si zverenci Toniho Soderholma pripísali druhý triumf.

Fínsko – USA 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Fínski hokejisti, očakávane, deptajú svojich súperov najmä defenzívou. V troch zápasoch inkasovali iba 2 góly, čo sa podpísalo pod ich 9-bodový zisk. Súboj s USA otvorila gólom posila z NHL Mikael Granlund. V druhej časti sa Suomi podarilo dvakrát využiť 5-minútovú presilovú hru. Najprv sa gólovo presadil Filppula a o niekoľko sekúnd aj Manninen. Rozhodená americká obrana inkasovala do prestávky ešte raz, tentokrát v rovnovážnom stave. Od modrej čiary sa presadil Lehtonen. V poslednom dejstve Američania iba korigovali stav na konečných Galchenyuka.

Štvrtý deň MS v hokeji 2022 priniesol druhú prehru Slovákov na turnaji, ale aj dominantné víťazstvo domácich Fínov. Už dnes sa proti sebe postavia výbery Česka a Rakúska. v helsinskej skupine A si zmerajú sily Dánsko s Talianskom. Večer sa stretne Švajčiarsko s Kazachstanom a Švédsko vykorčuľuje na ľad proti Veľkej Británii.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn tretieho hracieho dňa.

Zdroj/foto: iihf.com