Tretí deň MS v hokeji 2022: Švédsky kolotoč i rakúska senzácia!

-

Novinky

Tretí deň MS v hokeji 2022

Tretí deň MS v hokeji 2022 si slovenskí hokejisti oddýchli a načerpali sily na najťažšieho súpera základnej skupiny. V doobednom programe vyzvali úradujúci šampióni z Kanady Taliansko. Nórsko si zmeralo sily s Veľkou Britániou. poobede si proti sebe zahrali USA s Rakúskom a Kazachstan si chcel napraviť chuť proti Francúzsku. Večerný program okorenil zápas dňa medzi Švédskom a Českom, Švajčiarsko sa stretlo s nabudeným Dánskom.

Taliansko – Kanada 1:6 (1:1, 0:3, 0:2)

Kanada v úvodnom zápase zdolala Nemecko bez väčších problémov, aj keď sa Nemci do zápasu v poslednej tretine vrátili. Hráči z Apeninského polostrova podľahli Švajčiarsku. Outsider zápasu šokoval superfavorita v 13. minúte, keď kombináciu prvej formácie využil obranca Pietroniro. Rozpačitá hra Kanady, už aj s najväčšou hviezdou Barzalom, pokračovala aj v priebehu celej prvej tretiny.

Zdroj: iihf.com

Napokon sa podarilo vyrovnať Sanheimovi v 16. minúte. Odpor talianskeho súpera zlomili hráči „javorového lista“ v druhej časti. Na 2:1 zvýšil Anderson a ešte do prestávky sa presadil Roy a mladučký Kent Johnson. V Tretej tretine sa zápas už iba dohrával a Kanada pridala ešte dva presné zásahy zásluhou Maya a Gregora v oslabení. Po dvoch zápasoch majú hráči zo zámoria na svojom konte šesť bodov.

Nórsko – Veľká Británia 4:3 po sn (1:0, 2:0, 0:3, 1:0)

Nórski hokejisti nevstúpili do šampionátu ideálne. Fínom podľahli päťgólovým rozdielom a nedokázali sa ani raz presadiť. Veľká Británia držala proti Česku dlho nerozhodný stav, ale nakoniec naši susedia vysoko zvíťazili. Skóre zápasu otvoril v 17. minúte Klavestad. Nezáživný zápas obohatil presným zásahom v presilovke veterán Mathis Olimb a rovnaký hráč, takisto v presilovej hre, zvýšil aj na 3:0 pre Severanov. Po dvoch tretinách sa zdalo byť o všetkom rozhodnuté, ale Briti zavelili k obratu.

Perlini síce nepremenil nazačiatku tretieho dejstva trestné strieľanie, ale jeho kolegovia z reprezentácie už mali presnejšiu mušku. Na 1:3 znížil Dowd a o niekoľko sekúnd sa za svoj prvotný neúspech revanšoval Perlini. Vlna radosti na striedačke Veľkej Británie vybuchla  štyri minúty pred koncom, keď vyrovnal Richardson. zápas dospel až do samostatných nájazdov, v ktorých mali šťastnejšiu ruku Nóri. Presadil sa Trettenes aj Haga a Nórsku vybojovali extra bod za výhru 4:3 po samostatných nájazdoch.

Francúzsko – Kazachstan 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Francúzski hokejisti vo svojom úvodnom vystúpení prehrali so slovenským výberom, Kazachstan dostal lekciu efektivity od Dánov. Divácky príliš neatraktívny zápas odštartoval gólom Orekhov v 6. minúte. Dlho na kocke nad ľadom svietil stav 0:1 až sa o vyrovnanie zo strany Francúzska postaral Texier. Francúzi v závere druhej tretiny dokonca otočil vývoj stretnutia. Výhodu presilovej hry využil Chakiachvili. V tretej časti gól nepadol. Francúzi si pripísali prvé tri body do tabuľky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Jedenásty deň MS v hokeji 2022: Súboje o zotrvanie aj kanadský výbuch!
Francúzsko - Kazachstan

Rakúsko – USA 2:3 po pp (1:0, 1:1, 0:1, 0:1)

Zatiaľ čo v Helsinkách diváci radšej okupovali bufety, v neďalekom Tampere sa rodila rozprávková senzácia. Úvod zápasu Rakúska s USA naznačil, že tím, ktorý pôvodne na šampionáte ani nemal byť, nepredá svoje hokejky lacno. Potvrdil to Nissner, keď v 15. minúte otvoril skóre zápasu. Američania sa nedokázali presadiť, čo využil v druhej tretine gólom na 2:0 Huber. O niekoľko sekúnd zámorskí hráči konečne zlomili svoje prekliatie. Bekhendovým zakončením sa pod hornú žŕdku presadil Bellows.

Rakúsko

Rakúsko si tretiu tretinu pokazilo vlastnou nedisciplinovanosťou. V presilovej hre vyrovnal na 2:2 Gaudette. Tamperská dráma pokračovala v predĺžení, rozhodnúť mohol Schneider, ale jeho pokus opečiatkoval iba tyčku. Medzitým, ako sa brána Ameriky stále triasla, využil zaváhanie rakúskej defenzívy Luke Hughes a rozhodol o osude zápasu. Napriek prehre získali Rakúšania cenný bod.

Dánsko – Švajčiarsko 0:6 (0:1, 0:4, 0:1)

Dánski hokejisti v úvodnom zápase proti Kazachstanu gólovo explodovali. Proti Švajčiarsku sa očakával vyrovnaný súboj, ale opak bol pravdou. Prvú tretinu ešte hráči zo severu Európy zvládli v rámci možnosti, keď sa z výberu Helvétskeho kríža presadil iba Herzog. Druhá tretina už bola v plnej réžii Švajčiarov, na 2:0 zvýšil Meier. Gólovú show doplnil Suter a aj Moser.

Na konci druhej časti využil presilovú hru Kurashev, čím zvyšoval na debaklových 5:0. Posledná časť sa už iba dohrávala, ale napokon Dáni schytali „kanára“, keď šiesty gól pridal Malgin. Dva diametrálne odlišné zápasy Dánom mierne vyrovnali bilanciu strelených a inkasovaných gólov.

Česko – Švédsko 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)

Švédski hokejisti nastúpili aj do zápasu s Českom iba s troma formáciami. Naši susedia netrpezlivo očakávajú posily z NHL. Skóre zápasu otvoril v 6. minúte delovkou Krejčí. Na konci prvej časti sa českí hokejisti dopustili dvoch zbytočných faulov, ale ešte nevedeli, aký ofenzívny kolotoč Švédsko v presilovke roztočí. Vyrovnať sa podarilo Asplundovi pol minúty pred koncom.

Švédsko - Česko

V druhej časti česká defenzíva horela. Najprv využil presilovú hru Bemstrom, potom pretlačil puk za Vejmelku Brome a definitívne ho vyhnal z brány druhým gólom v zápase Asplund. Náhradný brankár Langhamer inkasoval iba jeden gól a Čechom sa ešte do prestávky podarilo zásluhou Kundrátka znížiť. Na 5:2 však v samostatnom úniku zvýšil Bengtsson. Kozmetickú úpravu výsledku zaknihoval v 46. minúte Blumel.

Tretí deň MS v hokeji 2022 priniesol množstvo zaujímavých výsledkov, ale aj nudných priebehov. Už dnes sa do hry zapoja aj naši hokejisti proti Kanade. Tréner Ramsay sľubuje výrazné zmeny v zostave. Lotyšsko sa popasuje s Nórskom. Večerný program prispeje zápasmi Fínska s USA a Francúzska s Nemeckom.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si prečítať súhrn z druhého hracieho dňa.

Zdroj/foto: iihf.com