Druhý deň MS v hokeji 2022: Dánska drtička aj slovenský neúspech!

-

Druhý deň MS v hokeji 2022

Druhý deň MS v hokeji 2022 vstúpili do bojov slovenskí aj českí hokejisti. Zatiaľ čo Slováci, odohrali už svoj druhý zápas, proti Nemecku, Česi mali v Tampere premiéru proti Veľkej Británii. Dánsko v doobednom programe vyzvalo Kazachstan a Švédi otvorili svoje účinkovanie proti Rakúsku. Švajčiari, jedni z ašpirantov na medailu, si zmerali sily s Talianskom, domáce Fínskom preverilo Lotyšsko.

Dánsko – Kazachstan 9:1 (3:0, 4:0, 2:1)

K chutnému sobotnému obedu, poriadna nádielka presných zásahov. Dánske mužstvo odštartovalo kanonádu už v tretej minúte, keď sa presadil Bjorkstrand. V priebehu niekoľkých desiatok sekúnd ho dvoma presne mierenými strelami nasledovali aj Scheel a prvým gólom v zápase Blichfeld. Zverenci Heinza Ehlersa viedli po piatich minútach 3:0. Severania síce v prvom dejstve skrotili vášne, ale gala predstavenie pokračovalo aj po zmene strán.

"Druhý

Na 4:0 zvýšil opäť v presilovej hre Storm. Dáni útočili do plných, čo v 37. minúte potvrdil Jakobsen. Vyzeralo to tak, že tréner aj hráči Kazachstanu hodia do stredu plochy biely uterák, ale ďalší tvrdý úder prišiel o niekoľko minút z hokejky Blichfelda. Stav druhého dejstva na 7:0 upravil pár sekúnd pred koncom Larsen. Vyčistenie žalúdkov od trénera Mikhailisa nepomohlo.

Štart tretej tretiny patril rovnako, ako celý zápas, dánskemu výberu. Gól číslo osem hráčov v červených dresoch pridal symbolicky Peter Regin. Napokon sme videli aj jeden hetrik a to zo strany Blichfelda. Útočník San Jose Sharks dosiahol všetky svoje presné zásahy v presilových hrách. Dáni siahali aj na povestnú desiatku, ale z posledného čestného gólu sa radovali Kazachovia. V oslabení pretlačil puk, za dovtedy nezastaviteľného Dahma, Savitsky. Dáni si po gólovej explózii pripísali prvé tri body do tabuľky.

Švédsko – Rakúsko 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Rovnaká, minimálne podobná, gólová smršť sa očakávala aj v Tampere, kde Švédsko súperilo s výberom Rakúska. „Tri korunky“ nastúpili do zápasu iba s tromi formáciami, ale aj to stačilo na úvodný gól zápasu, o ktorý sa v tretej minúte postaral Kellman. Útočná snaha Škandinávcov vyústila do ďalšieho presného zásahu v 17. minúte, keď puk do bránky Starkbauma prepravil Friberg.

Švédsko hokej
Zdroj: iihf.com

Našim západným susedom sa podarilo na konci prvej tretiny znížiť zásluhou Schneidera. Od tohto momentu tempo hry opadlo. Na 3:1 síce zvýšil Nordstrom, ale zvyšok zápasu mohli fanúšikovia v Nokia aréne prespať. Ďalší gól už nepadol. Švédi zvládli úvodnú povinnú jazdu a oproti minulému roku vstúpili do šampionátu víťazne.

Švajčiarsko – Taliansko 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)

Švajčiarsko si do krajiny tisícich jazier prinieslo naozaj kvalitný káder, nabitý hráčmi z NHL či domácej ligy. Medailový ašpirant otvoril proti Taliansku skóre zápasu už v prvej minúte, keď pozornosť Bernarnda prekvapil Malgin. Druhý gól Helvétov prišiel až na konci prvého dejstva. Súhru zmiešanej formácie využil Thurkauf.

Tretí gól ešte do prestávky pridal veterán Ambuhl, pre ktorého sú majstrovstvá vo Fínsku sedemnástymi v kariére. Thurkhauf sa z presného zásahu tešil aj v druhom dejstve, ale švajčiarsky gólostroj sa zastavil na čísle štyri.

MS v hokeji 2022

Práve naopak, štatisticky si svoj papier vyplnili v treťom dejstve aj Taliani. Na gól Gliru síce dokázal kapitán Hischier odpovedať, ale posledné slovo mali v presilovej hre hráči z Apeninského polostrova. Na 5:2 znížil  Hannoun a Taliani ovládli tretiu tretinu. Tri body však putujú do krajiny helvétskeho kríža.

Česko – Veľká Británia 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)

Veľká Británia prišla na sever Európy s jasným cieľom, zachrániť sa v elitnej kategórii. Česi naopak túžia po desiatich rokoch získať medailu. Prvá tretina zápasu medzi týmito mužstvami je slovami neopísateľná, pretože sa v nej prakticky nič nestalo, okrem strateného hlasu komentátora Zárubu. Góly začali padať až v druhej časti. Všetko odštartoval mladý Blumel a po nepremenenom nájazde Červenku, zvýšil na 2:0 Jakub Flek. Českí hokejisti sa rozstrieľali až v tretej časti.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Potvrdené! HBO Max príde na Slovensko a do Česka 8. marca! Čo čakať?

"Druhý

Najprv upravil v presilovej hre na 3:0 Jiríček, potom sa gólovo presadil aj Černoch a nakoniec pridal piaty gól do siete Britov druhým zásahom v stretnutí Blumel. Veľká Británia, ktorej neprišiel na pomoc hviezdny strelec Liam Kirk, zaknihovala čestný úspech zásluhou Lakea. Česi úvodný zápas zvládli na výbornú a už zajtra ich vyzve obľúbený súper.

Slovensko – Nemecko 1:2 (0:0,1:2,0:0)

Po úspešnom vstupe proti Francúzsku preverili slovenský výber Nemci. Od úvodu zápasu bolo jasné, že si obaja súperi nedarujú ani centimeter ľadu. Osobné súboje striedali v prvej tretine nepresnosti na hokejkách. V 18. minúte si neudržal nervy na uzde Šimon Nemec a za krosček putoval na trestnú lavicu. Nemcom sa vylúčenie Nemca nepodarilo využiť.

"Druhý

Druhú tretinu odštartovali útočnejšie zverenci Craiga Ramsayho, ale gól padol na druhej strane. Zaváhanie našej obrany potrestal Plachta, ktorého nastrelenie si do vlastnej brány zrazil Jánošík. V 27. minúte udreli nemeckí hráči opäť. pri avizovanom treste prekonal Rybára Pfoederl. Slovákov gól na 0:2 nakopol a zvýšenú aktivitu využil Pospíšil. Pravý krídelník tretej formácie sa obtočil okolo brány dezorientovaného Grubauera a zasunul puk do prázdnej brány. Ihneď po našom presnom zásahu získali Nemci presilovku 5na3. Zaujímavé rozhodnutia rozhodcov nedokázali využiť a dali šancu Slovákom vyrovnať.

Tretie dejstvo sme začali v presilovke 5na3 my, ale rovnako bez úspechu. Tretia časť sa príliš neprerušovala, Nemci držali puk v rohu a ani záverečný vabank so šiestimi hráčmi nepomohol k vyrovnaniu. Po tesnom priebehu podľahli Slováci Nemecku 1:2. Na MS v hokeji 2022 majú bilanciu jedna výhra a jedna prehra.

Lotyšsko – Fínsko 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Pred zaplnenou Nokia arénou odohrali fínski hokejisti svoj druhý zápas na šampionáte proti Lotyšsku. V 9. minúte šokoval favorita Bucirs, ktorý využil samostatný únik s Keninsom. Fínom sa dlho nedarilo stav stretnutia vyrovnať, šance Suomi končili na pozornom Merzlikinsovi. Fínske prekliatie zlomil v polovici zápasu Manninen.

Zdroj: IIHF.com

Trápenie olympijských šampiónov pokračovalo aj v druhej časti zápasu. V 57. minúte po faule Dzierkalsa dostali Fíni výhodu presilovej hry. Netrvalo ani 20 sekúnd a hráčov z krajiny tisícich jazier vykúpil kráľ asistencii z Nashvillu Mikael Granlund. Domáci fínski hokejisti uspeli aj v druhom stretnutí a na svojom konte majú šesť bodov, Lotyši po dvoch zápasoch s favoritmi čupia na spodku tabuľky.

Druhý deň MS v hokeji 2022 ponúkol prehru Slovákov proti Nemecku aj gólový výbuch Dánska v zápase s Kazachstanom. Zajtra je na programe opäť šestica zápasov. Doobeda si Nórsko zmeria sily s Veľkou Britániou a Kanada vyzve Taliansko. V nepriamom boji o záchranu sa stretnú Francúzsko s Kazachstanom a v Tampere nastúpi USA proti Rakúsku. Večerný program okorení šláger dňa medzi Švédskom a Českom v skupine A uvidíme zaujímavý súboj medzi Dánskom a Švajčiarskom.

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť súhrn prvého dňa MS v hokeji.

Zdroj/foto: iihf.com