Prvý deň MS v hokeji 2022: Víťazný vstup Slovákov aj fínska nula!

-

Prvý deň MS v hokeji 2022

Prvý deň MS v hokeji 2022 ponúkol hneď na úvod stretnutie slovenských hokejistov proti Francúzsku a v neďalekom Tampere si zmerali sily USA s Lotyšskom. Večerný program skupiny A obohatil zápas Kanady s Nemeckom, úvodné vystúpenie má za sebou aj domáce Fínsko, ktoré v severskom súboji hostilo Nórsko.

Francúzsko – Slovensko 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Slovenskí hokejisti vstúpili do 85. šampionátu v ľadovom hokeji zápasom proti Francúzsku. „Kohúti“ sa na majstrovstvá dostali dodatočne, po vylúčení Ruska z turnaja. V helsinskej ľadovej aréne panoval z oboch strán opatrný štart, ktorý gólom pretrhol v 11. minúte Pavol Regenda. Bývalý útočník Michaloviec sa zorientoval v blízkosti francúzskeho brankára a poslal Slovákov do vedenia. V obrovskej príležitosti sa v prvom dejstve ocitol aj Juraj Slafkovský, ale svoju šancu nepretavil do úspešného konca.

Nazačiatku druhého dejstva si zverenci Craiga Ramsayho zahrali presilovú hru. Odrazený puk sa dostal k Tomášovi Tatarovi a ten nekompromisne 15. gólom v reprezentácii zvýšil na 2:0. Od druhého gólu našich prebrali Francúzi opraty do svojich rúk. V 27. minúte sa medzi kruhmi presadil Rech a prekonal bezmocného Rybára. Netrvalo dlho a francúzska ekipa vyrovnala. Zaváhanie v našej obrane využil v samostatnom nájazde Perret. Na konci druhej tretiny Slováci pritlačili na pílu a kameň z nervózneho srdca fanúšikov zhodil v 39. minúte bekhendovou strelou Takáč.

Zdroj: iihf.com

Tretia tretina sa takisto niesla vo vyrovnanom duchu. Slováci si strážili tesný náskok a Francúzi im tvrdou hrou na telo nedovolovali výraznejšie sa presadiť. Gólovú bodku pridal osem sekúnd pred koncom do prázdnej brány druhým presným zásahom Regenda. Slovenskí hokejisti tak po rozpačitom výkone oslavujú prvú výhru na turnaji.

USA – Lotyšsko 4:1 (3:0, 1:0, 0:1)

Hokejisti Spojených štátov amerických zaknihovali pompézny vstup do turnaja. V 7. minúte otvoril skóre zápasu útočník Detroitu Barber, ktorý tečoval strelu Bellowsa od modrej. Na 2:0 zvýšil o niekoľko minút v presilovej hre Jones. Americká kanonáda v prvom dejstve pokračovala. Chybu Lotyšov využil v oslabení po úniku Bordeleau.

MS v hokeji 2022

Lotyši sa k výraznejším šanciam dostávali iba zriedka a na začiatku druhej časti zvýšil na 4:0 strelou pod brvno Lafferty. Hráči z Pobaltia dostali na konci stredného dejstva výhodu dvojnásobnej presilovej hry. Tú využil až v úvode tretej tretiny, už v pomere 5na4, skúsený Dzerins. Viac gólov diváci v Tampere nevideli. USA zvíťazilo nad Lotyšskom 4:1.

Nemecko – Kanada 3:5 (0:2, 1:3, 2:0)

Úradujúci šampióni z Kanady prišli do krajiny tisícich jazier s nadupanou zostavou, čo ukázali v zápase s Nemeckom od úvodného buly. Prvý presný zásah „javorových listov“ zaznamenal v deviatej minúte nepokrytý Sillinger. Na 2:0 zvýšil Dubois, takmer z identickej pozície ako premiérový strelec zápasu. Do druhého dejstva vstúpili aktívnejšie Nemci.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Fínsko získalo titul na domácom ľade! Suomi rozhodli v presilovkách!

Ležérnosť polorozbehnutého kanadského vlaku využil na znižujúci gól Michaelis. Kanaďania si v prostrednej tretine zahrali dve presilové hry a obe dokázali pretaviť v presný zásah. Najprv sa v 32. minúte presadil druhým gólom Dubois a o pár desiatok sekúnd využil nedisciplinovanosť nemeckých hráčov Johnson. Druhú časť kozmeticky upravil na 5:1 Gregor.

Nemecká ofenzíva udrela v tretej tretine hneď na začiatku. Výhodu o jedného hráča využil Plachta. Outsider zápasu sa však postaral o dramatickú koncovku. Nemci dostali príležitosť zahrať si presilovú hru o dvoch hráčov, ktorú využil Seider. Tri minúty pred koncom sa zverenci Soderholma odhodlali odvolať brankára. Vytúžený úspech to však neprinieslo. Kanada zaknihovala po výhre 5:3 úspešný vstup do turnaja.

Fínsko – Nórsko 5:0 ( 1:0, 2:0, 2:0)

Olympijskí víťazi a usporiadateľská krajina absolvovala svoj prvý zápas proti Nórsku. V severskom súboji nepredali Nóri do polovice stretnutia svoju kožu lacno. Viaceré vyložené šance skončili na pozornom Olkinuorovi alebo jeho kvalitne postavenej bránkovej konštrukcii. Na konci prvej tretiny roztočila fínska druhá formácia kolotoč, na ktorom konci zasunul puk do bránky Pesonen.

Do posledného miesta zaplnenú Nokia arénu rozjasal v 32. minúte druhýkrát Rajala. Tretí presný zásah Suomi prišiel po obrovskej chybe Nórov. Dvojica Fínov (Antilla, Bjorninen) sa rútila sama na brankára Haukelanda a druhý menovaný pohodlne zvýšil na 3:0. Gólostroj domáceho mužstva sa nezastavil ani v treťom dejstve. Presilovú hru využil Armia.

Zápas okorenila aj bitka zámorského štýlu medzi Maenalanenom a Brekkem. Fíni napokon dve minúty pred koncom zvýšili na 5:0. Spomedzi kruhov sa presadil Sallinen. Suomi si po víťazstve na nulu pripísali prvé tri body do tabuľky.

Prvý deň MS v hokeji 2022 priniesol výhru Slovákov aj úspešný vstup favoritov do turnaja. Už zajtra nás čaká nádielka šiestich zápasov. Súboje v skupine A otvorí o 11.20 zápas medzi Dánskom a Kazachstanom. V Tampere si sily zmerajú Švédi a Rakúsko. O 15.20 vstúpia do majstrovstiev hokejisti Česka proti Veľkej Británii, viacerými hráčmi NHL naplnená zostava Švajčiarov vyzve Talianov. Vo večernom programe čaká Slovákov druhý zápas proti Nemecku, domáci Fíni sa popasujú s Lotyšskom.

Zdroj/foto: iihf.com