Víťaz Ligy majstrov 2023: Prvenstvo získava Manchester City!

-

Novinky

Manchester City skompletizoval historické treble úspechom v Lige majstrov! V Istanbule zdolali Inter Miláno 1:0 a stali sa tak tohtoročnými víťazmi Ligy Majstrov UEFA.

Súťaž o najcennejšiu klubovú trofej pozná svojho víťaza. Futbalisti Manchestru City sa po prvýkrát v histórii zapísali do tabuľky víťazov tejto prestížnej súťaže. Ich výhra spečatila úspech, na ktorý nikto len tak ľahko nezabudne! Manchester City je víťaz Ligy majstrov 2023!

O ich historický úspech v súťaži sa postaral svojou hrdinskou kopačkou španielsky stredopoliar Rodri. Prudkou strelou v 68. minúte rozhodol o finálovom skóre. „Zaslúžili sme si to aj preto, že to nebol ľahký rok,“ vyhlásil v rozhovore, „zapísali sme sa do histórie v Anglicku a v Európe a to bol krok, ktorý sme potrebovali, aby sme City pozdvihli na špičkový tím.“ 

Úspešný večer pre Guardiolu

V dlhej a hrdej 129-ročnej histórii klubu toto veľkolepé víťazstvo spečatilo obrovský úspech – historické treble. Futbalisti Manchestru City sa v roku 2023 stali tretíkrát po sebe šampiónmi domácej Premier League, zabezpečili si svoju siedmu trofej v FA Cupe a na záver sa stali víťazmi Ligy majstrov!

Pre trénera Pepa Guardiolu je tento úspech významným míľnikom. Stal sa prvým manažérom v histórii mužského futbalu, ktorý získal viac ako jedno európske treble. Prvýkrát sa mu to podarilo dosiahnuť v sezóne 2008/2009 ako manažérovi FC Barcelona, s ktorou vyhral Ligu majstrov dvakrát.

Víťaz Ligy majstrov 2023: Manchester City!
Zdroj: mancity.com

Guardiola je na svoj úspech nesmierne hrdý. Vyzýva však svojich hráčov, aby na tomto úspechu nadviazali a zabezpečili, že budú o najvyššie ceny bojovať aj naďalej. „Teraz máme prvú Ligu majstrov a ľudia môžu povedať ‚Manchester City už má prvú Ligu majstrov‘. Ale nechcem, aby po jednej Lige majstrov zanikla,“  povedal v rozhovore. Zdôraznil, že v najbližších rokoch musia pracovať tvrdšie a vyhýbať sa tomu, aby sa po jednej výhre z Ligy majstrov vytratili.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  NBA: Nová sezóna oficiálne zahájená! Ako dopadlo úvodné kolo?

Víťaz Ligy majstrov 2023 v číslach

Vo všetkých súťažiach tejto sezóny strelili „citizens“ celkovo 145 gólov, z toho 94 v domácej lige, 19 v FA Cupe a 32 v Lige majstrov. Z toho vyplýva, že futbalisti Manchestru City strelili priemerne 2,52 gólu za zápas.

Mimoriadne úspešný bol túto sezónu nórsky kanonier Erling Haaland. Hoci sa talentovaný útočník vo finálovom zápase strelecky nepresadil, stal sa najlepším strelcom Premier League aj Ligy majstrov. V anglickej lige prekonal svojimi 36 gólmi rekord v počte gólov za jednu sezónu a v Lige majstrov viedol s 12 gólmi.

City odohralo v sezóne 2022/2023 celkovo 57 zápasov v Premier League, Lige majstrov a FA Cupe, pričom zvíťazilo 43-krát. O úspešnej sezóne tak hovorí aj ohromujúce percento výhier, necelých 75%.

Úspešnú sezónu má za sebou aj 23-ročný útočník Julian Álvarez, ktorý bol súčasťou kádra Manchestru City vo veľkolepom finále. Argentínčan sa stal vôbec prvým hráčom, ktorý v jednej sezóne vyhral Ligu majstrov, Premier League, FA Cup a navyše aj medzinárodnú trofej z Majstrovstiev sveta v Katare. Vďaka sobotňajšiemu pamätnému triumfu sa stal iba 10. hráčom v histórii futbalu, ktorý vyhral majstrovstvá sveta a Ligu majstrov v tej istej sezóne.

Čo hovoríte na víťazstvo Manchestru City? Zaslúžili si to?

Zdroje: mancity.com, mancity.com
Zdroj titulného obrázka: mancity.com

Ďalšie novinky

Populárne