The Batman – 5 must-read komiksov!
Premiéra filmu The Batman sa neodvratne blíži a tak som si pre vás pripravil zoznam 5 komiksov, ktoré by ste si mali prečítať pred návštevou kina. Alebo, ak vás film zaujme, tak si môžete prečítať to, z čoho čerpal Matt Reeves pri písaní scenára a tvorení nového filmu o Temnom rytierovi z Gothamu.
1. Batman: Long Halloween
Ako aj pri zbytku zoznamu, tak aj v prípade komiksu Batman: Long Halloween (1997) sa jedná o jeden z najlepších príbehov Temného rytiera. Komiks, ktorý použil aj Christopher Nolan ako predlohu pre jeden z najlepších superhrdinských filmov histórie a zároveň štvrtý film, ktorý pokoril v celosvetových tržbách miliardu amerických dolárov – Temný rytier (2008).
Ale poďme späť k samotnému komiksu. Nolan si z Dlhého Halloweenu zobral prevažne dejovú linku postupného prerodu Harveyho Denta a pár ikonických scén (napríklad skladisko plné peňazí). Matt Reeves si z tohto komiksu berie hlavnú detektívnu linku, kedy Batman spoločne s komisárom Gordonom a Harveym Dentom pátrajú po sériovom vrahovi, ktorý zabíja členov mafie a vysokopostavených ľudí z Gothamu. Komiks sa taktiež odohráva na počiatku Batmanovej kariéry a vzťah s Catwoman je v počiatku. Všetky tieto veci si Matt Reeves berie ako inšpiráciu pre jeho blížiaci film.
Úlohu sériového vraha vo filme The Batman zoberie na seba Riddler, ktorý bude odkrývať korupciu v najvyšších kruhoch Gothamu. Komiks podobne ako aj film ukrýva aj celú plejádu slávnych mafiánskych postáv na čele s Carminom Falcone, ktorého ste mohli vidieť aj vo filme Batman začína (2005). Príbeh nie je to jediné, čo si Reeves berie ako inšpiráciu. Architektúru a ponurú atmosféru prevzal po kresličovi Timovi Salovi, ktorý túto neo-noirovú detektívku zhmotnil.
2. Batman: Dark Victory
Priame pokračovanie legendárneho Dlhého Halloweenu s rovnakým tvorivým tímom. Scenárista Jeph Leob a kreslič Tim Sale dokázali nadviazať na ich opus magnum ďalšou neo-noirovou detektívkou z Gothamu. Batman s komisárom Gordonom opäť pátrajú po sériovom vrahovi. Selina Kyle alias Catwoman tu dostáva veľké prehĺbenie charakteru, ktoré podľa fotiek z natáčania dostane aj vo filme. Celkový bezútešný koniec krásne zapadá do tejto bezmála 600 stranovej série (samozrejme počítam aj Dlhý Halloween).
3. Batman: Ego
Komiks, ktorý som si prečítal až na popud samotného Matta Reevesa, ktorý ho menoval ako svoju prvú inšpiráciu pri tvorbe novej vízie Brucea Waynea vo filmovom podaní. Pri otvorení tejto krátkej knihy ma okamžite očarila vizuálna stránka Darwina Cooka, ktorý tento komiks aj napísal.
Batman: Ego (2000) skvelo rozoberá psychiku Brucea a jeho konflik s Batmanom. V tomto komikse sa pracuje s Bruceom a Batmanom ako s dvomi stranami rovnakej mince a dopodrobna sa tu rozoberá konflikt, ktorý začal už sľubom, ktorý Bruce dal svojim mŕtvym rodičom. Sľub, ktorý aj napriek obetiam, či už fyzických prekážkach, tak aj strate blízkych Bruce noc, čo noc dodržia a chráni svoje mesto. Ego je výborná záležitosť najmä pre čitateľov, ktorý postavu Batmana milujú.
4. Batman: Year One
Legendárny komiks od komiksovej legendy. Frank Miller v roku 1986 mal so svojou víziou realistickejšieho pojatia starnúceho Bruca Wayna v Batman: Dark Knight Returns obrovský úspech. Preto dostal za úlohu vytvoriť pre Batmana v podobnom duchu jeho počiatky. A tak vznikol komiks Batman: Year One (1987), ktorý navždy redefinoval Batmanove počiatky. Tentokrát sa výtvarnej stránky zhostil skvelý David Mazzucchelli, ktorý svojou minimalistickou, ale realistickou kresbou skvelo vystihuje príbeh mladého muža, ktorý hľadá spôsob ako splniť svoj sľub, ktorý dal svojim mŕtvym rodičom a svojmu mestu.
Ale tento príbeh nieje len o tom ako a prečo sa Bruce stal Temným rytierom Gothamu. Je to príbeh outsiderského policajta, ktorý po tom, čo urobil vec, ktorú pokladal za správnu je prevelený do Gothamu. Mesta, ktorému ešte nevládnu klauni, tučniaci ani strašiaci. Pevnou rukou mu vládnu mafiánke rodiny a korupcia presakuje do všetkých úrovní mestkej infraštruktúry. Tento detektívny krimi-thriller je očividnou nie len vizuálnou inšpiráciou pre blížiaci sa film.
5. Batman: Imposter
Posledný komiksom, ktorý by ste si mali pred filmom The Batman prečítať je úplná novinka. Už o tri dni Nakladatelství CREW vydá tento komiks súčasne s väčšinou európskych krajín. Komiks s lokálnym prekladom Batman: Dvojník je priamo od jedného z tvorcov filmu The Batman – Mattson Tomlin. Výtvarnú stránku ma na svedomí taliansky umelec Andrea Sorrentino, ktorý má jedinečný noirový až hororový výtvarný štýl.
V komikse Batman: Dvojník je Bruce Wayne Batmanom iba rok, ale už vie, že jeho križiacka výprava proti zločinu v meste Gotham slávi úspech. Ale pri boji so zločinom si zákonite urobíte aj pár mocných nepriateľov. A jeden z týchto nepriateľov má plán ako Batmana zdiskreditovať. V Gothame sa po strechách a uliciach preháňa druhý Batman. Ten však nedodržiava Batmanove pravidlo – nezabíjať. A to dokonca aj pred televíznymi kamerami. Po Batmanovi teraz pátra gothamská polícia spoločne s vplyvnými bohatými občanmi. Ako má však Batman čeliť obvineniam, keď tají svoju identitu?
Atmosférou aj štylizáciou sa komiks veľmi približuje novému filmovému podaniu a mám taký dojem, že nezostane len pri štylizácii… Ak si nechcete túto novinku nechať újsť, tak si ju môžete objednať už teraz priamo TU!
Tešíte sa nového Batmana od Matta Reevesa? Máte načítané komiksy alebo ste iba filmový fanúšici? Máte si chuť pred premiérou nového Batman prečítať zdrojové materiály? Dúfam že týchto 5 komiksov si stihnete prečítať ešte pred premiérou filmu The Batman. Alebo vás naopak film presvedčí si ich prečítať.
Zdroj: Warner Bros., DC Comics, Nakladatelství CREW, Continental Film
Zdroj titulného obrázku: Continental Film, Nakladatelství CREW, DC Comics