utorok, 30 novembra, 2021

Daredevil: Born Again – Aká bola Kingpinova pomsta?

-

-REKLAMA-

Daredevil: Born Again

Frank Miller (Batman, Sin City) sa po troch rokoch vracia k sérii Daredevil, aby predstavil čitateľom jeden z najlepších príbehov o Mužovi bez strachu. Daredevil: Born Again sa skladá z čísel #227-#233.

Karen Page bola sekretárkou pre právnickú firmu Nelson & Murdock. Pred pár rokmi sa rozhodla, že odíde do Hollywoodu a stane sa herečkou, avšak jej vízia sa nenaplnila. Karen začala točiť filmy pre dospelých a dostala sa k tvrdým drogám. V stave núdze predala Daredevilovu identitu svojmu dílerovi za jednu ďalšiu dávku. Táto cenná informácia sa dostane až k bossovi organizovaného zločinu – Kingpinovi. Kingpin začína postupne okrádať Matta Murdocka o všetko, čo je mu drahé. O jeho partnerku, prácu, financie, povesť, kamarátov, domov a napokon aj samotnú identitu Daredevila. Dokáže sa z tejto situácie Matt vôbec dostať?

Daredevil: Born Again
Zdroj: marvel.com

Komiksový masterpiece

-REKLAMA-

Všetci vedeli, že keď sa v ’86 vrátil Miller k Daredevilovi, aby napísal storyline rozprestierajúcu sa cez 7 čísel, že pôjde o niečo veľké. Predsa len ide o autora, ktorý pomohol tento charakter redefinovať a istým spôsobom si ho na dlhú dobu prisvojil. Miller si zaumienil, že skutočne napíše príbeh, ktorým šokuje čitateľov, spraví ním “bum” do života Matta Murdocka, a že táto storyline bude rezonovať v histórii Marvelu ešte dlhé roky potom. Príbeh šokuje už v úvodných stránkach, kedy sa dozvedáme nešťastný osud Karen Page, o ktorej v tej dobe čitatelia dlhú dobu nepočuli. Následne od úvodných strán sa nám začína kolotoč udalostí a my sledujeme pád jedného z najlepších charakterov Marvelu na samé dno.

Daredevil: Born Again
Zdroj: aminoapps.com

Millerov príbeh funguje ako správny thriller. Je pomalý a napínavý v miestach, kde potrebuje a naopak akčný tam, kde sa to od neho očakáva. Viac sa tu dáva prednosť myšlienkam charakterom v hranatých okienkach než samotným dialógom. V Born Again táto metóda funguje najlepšie, pretože nejde ani tak o samotné názory postáv, ale o ich pocity v daných chvíľach. Tak ako Matt, sme aj my recipienti na vážkach komu veriť a komu nie. Miller sa s nami zahráva ako aj s hlavnou postavou, vtiahne nás do príbehu a do posledných chvíľ nám nedá vydýchnuť.

Daredevil: Born Again
Zdroj: zipcomic.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Millarworld: Netflix pripravuje kopec superhrdinských filmov a seriálov!

Miller + Mazzuccheli

Miller sa tu spája s kresliarom Davidom Mazzucchellim (Batman, Schang-Chi), s ktorým o rok neskôr prišli s revolučným komiksom Batman: Year One. Mazzuccheliho kresba na začiatku pôsobí klasicky komiksovo. Avšak ako príbeh graduje, graduje aj jeho kresba. Postupne ako sa odkrývajú tajomstvá a Mazzuccheli mení svoju kresbu zo stereotypnej superhrdinskej a dáva jej viac jednoduchšiu a gritty podobu. V Born Again funguje jeho kresba najmä ako vizuálna premena charakteru Matta Murdocka na viac serióznejší typ hrdinu. Veľa ľudí tvrdí, že Frank Miller premenil Daredevila na temnejší charakter vo svojej pôvodnej sérií, ale podľa mňa tá pravá zmena nastala až tu v Born Again.

Daredevil: Born Again
Zdroj: zipcomic.com
-REKLAMA-

Matt balancuje na hranici príčetnosti, brutality a spochybňuje všetko okolo seba. Nielenže neverí nikomu, ale má pocit, že nemôže veriť už ani sám sebe. Born Again však nestojí len na Mattovi ako protagonistovi, ale najmä na antagonistovi tohto konkrétneho príbehu. Kingpin je najlepším protivníkom, akého sme doteraz v tejto sérii mali. A áno, je pravda, že sa tu objavil už skôr, ale nikdy nebola jeho prítomnosť tak silno vnímaná ako tu. Žiadne magické zbrane, ovládanie sveta či zbláznená myseľ. Len jeden človek, ktorý túži po pomste. A má na to všetky dostupné prostriedky a konexie, aby toho druhého pripravil o všetko. Je to poézia dvoch postáv stojacich na odlišných stranách zákona.

Verdikt

Niet lepší daredevilovský príbeh od Franka Millera, než tento. To je jediná veta, ktorú potrebujete počuť. Celý jeho autorský počin v omnibuse Daredevil by Frank Miller & Klaus Janson slúžil ako build-up práve k Born Again. Ide o cestu cez Danteho peklo zabalenú v thriller dráme s Daredevilom ako hlavnou postavou. Scenáristicky dokonalé, i keď sa kresba môže miestami zdať trochu odfláknutejšia než pri predošlých Millerových príbehoch, tak do tohto príbehu úplne pasuje.

8,5/10

Čítali ste komiks Daredevil: Born Again? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie zo sveta popkultúry nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Zdroj: MARVEL
Zdroj titulného obrázku: hipwallpaper.com

-REKLAMA-
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img