nedeľa, 29 novembra, 2020

Halloween – Americký komerčný sviatok? Toto je jeho história!

-

Sviatok Halloween – Čo to je?

Takmer všetkým nám je známy pojem „Halloween“. Vychádza z anglického spojenia  All Hallows’Evening – teda predvečer všetkých svätých. Každoročne jeho oslava pripadá na 31. októbra. Poznáme ho najmä z Ameriky ako deň, kedy deti chodia v maskách a kostýmoch od domu k domu a prostredníctvom frázy „trick or treat“ (teda odmena alebo trest) pýtajú od ľudí sladkosti či peniaze. Aká je však jeho história? Je to naozaj americký sviatok?

Halloween
Zdroj: wcpo.com

Pôvod tohto sviatku siaha ku keltskému národu. Práve Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra oslavovali sviatok Samhain, ktorý reprezentoval koniec leta a prípravy na zimné a tmavšie mesiace. Kelti verili, že v tento deň je čiara medzi nami a mŕtvymi najtenšia a že sa duše mŕtvych snažia ovládnuť všetko živé. Prezliekali sa preto do kostýmov a masiek s vedomím, že sa zapáčia duchom a tí ich nechajú na pokoji.

Mýty a legendy

-REKLAMA-

Samozrejme, tradičným prvkom Halloweenu je vyrezávaná tekvica, do ktorej sa vkladá zapálená sviečka. Od strašidelných až po tie rozkošné, každá z nich si však nájde svoje miesto. Aká sa za nimi skrýva legenda? Podľa povesti bol Jack veľmi šikovný farmár, ktorý okabátil a dolapil samotného diabla. Prepustil ho pod podmienkou, že jeho duša nikdy neskončí v pekle.

Keď však Jack zomrel, v nebi ho nechceli a do pekla podľa dohody nesmel. Jack však nevedel, kde má bez svetla ísť. Preto mu diabol dal nikdy nehasnúci uhlík, ktorý Jack vložil do repy a svietil si tak na cestu. Repa sa neskôr zmenila za tekvicu (možno aj preto, že sa oveľa ľahšie vyrezáva). Dnes zdobí v jesennom období nejeden príbytok.

Halloween trick or treat
Zdroj: nbc26.com

Aj tradičné a vyššie spomínané „trick or treat“ má svoju históriu. Vychádza zo starovekého zvyku „souling“, kedy chudobní ľudia a deti chodili od domu k domu pýtať jedlo, peniaze či všelijaké maškrty výmenou za modlitby v očistci. Dnes môžete za neposkytnutie sladkej tyčinky dostať tak vajce na strechu a nie pobyt v pekle.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Top 3 fantasy knihy, ktoré som mala možnosť prečítať

A čo naše „Dušičky“?

S nástupom katolíckej cirkvi chcel v roku 835 n. l. pápež zamedziť sláveniu pohanských sviatkov, a preto bol nasledujúci deň – 2. novembra vyhlásený za Deň všetkých svätých. V rôznych častiach sveta však mal tento sviatok rôzne podoby. Spájalo sa s ním zvonenie zvonov, na cintorínoch sa pálili vatry na odháňanie zlých duchov, pozostalí pripravovali na hroby mŕtvym šatstvo či rôzne pokrmy. Dnes však tieto zvyky postupne vymizli. Zachovalo sa zapaľovanie sviečok a návšteva cintorínov. Práve v tomto období sa stretáva rodina, aby si pripomenuli zosnulých a uctili si ich pamiatku symbolickou sviečkou.

Súčasnosť

Dnes vnímame Halloween ako sviatok, ktorý patrí Amerike. Ich bujaré oslavy, kostýmy, tekvice a doplnky na každom kúte nedajú spať už ani nám. Ako sme si však priblížili, jeho pôvod siaha oveľa ďalej. Aj napriek tomu, že je u nás zaužívaný zvyk chodenia na cintoríny a uctievanie si takto našich zosnulých, nie je nič zlé ani na tom, ak sa chceš zapáčiť duchovi v kostýme Shreka.

Páči sa ti tento sviatok? Vedel by si si ho predstaviť sláviť aj na Slovensku? Daj nám vedieť!

Zdroj: teraz.sk; dennikn.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Ženské hrdinky vo filmoch – Ideálna voľba na sychravú jeseň!

Počasie a filmy? Vonku prší, je chladno a zo stromov padá lístie. To znamená ideálne počasie na film! To, aký film si však pustiť, je...

Aktuálne

ANIME NOVINKY #20 – Kto je Wu Kong, čo je Promised Neverland a ďalšie!

Anime novinky #20 Ahojte, volám sa Jozef a som fest festický anime/manga maniak už skoro 25 rokov. Keďže som si stanovil za svoj životný cieľ...

Voda na Marse už miliardy rokov? Vzácny meteorit ponúka nový dôkaz!

Voda na Marse Už dlho je známe, že červená planéta zrejme vždy nebola taká ako teraz. Na základe doposiaľ nazbieraných poznatkov a taktiež dôkazov sa...
- Advertisement -