Halloween – Americký komerčný sviatok? Toto je jeho história!

-

Novinky

Sviatok Halloween – Čo to je?

Takmer všetkým nám je známy pojem „Halloween“. Vychádza z anglického spojenia  All Hallows’Evening – teda predvečer všetkých svätých. Každoročne jeho oslava pripadá na 31. októbra. Poznáme ho najmä z Ameriky ako deň, kedy deti chodia v maskách a kostýmoch od domu k domu a prostredníctvom frázy „trick or treat“ (teda odmena alebo trest) pýtajú od ľudí sladkosti či peniaze. Aká je však jeho história? Je to naozaj americký sviatok?

sviatok Halloween
Zdroj: Pexels/Charles Parker

Pôvod tohto sviatku siaha ku keltskému národu. Práve Kelti v noci z 31. októbra na 1. novembra oslavovali sviatok Samhain, ktorý reprezentoval koniec leta a prípravy na zimné a tmavšie mesiace. Kelti verili, že v tento deň je čiara medzi nami a mŕtvymi najtenšia a že sa duše mŕtvych snažia ovládnuť všetko živé. Prezliekali sa preto do kostýmov a masiek s vedomím, že sa zapáčia duchom a tí ich nechajú na pokoji.

Mýty a legendy

Samozrejme, tradičným prvkom Halloweenu je vyrezávaná tekvica, do ktorej sa vkladá zapálená sviečka. Od strašidelných až po tie rozkošné, každá z nich si však nájde svoje miesto. Aká sa za nimi skrýva legenda? Podľa povesti bol Jack veľmi šikovný farmár, ktorý okabátil a dolapil samotného diabla. Prepustil ho pod podmienkou, že jeho duša nikdy neskončí v pekle.

Keď však Jack zomrel, v nebi ho nechceli a do pekla podľa dohody nesmel. Jack však nevedel, kde má bez svetla ísť. Preto mu diabol dal nikdy nehasnúci uhlík, ktorý Jack vložil do repy a svietil si tak na cestu. Repa sa neskôr zmenila za tekvicu (možno aj preto, že sa oveľa ľahšie vyrezáva). Dnes zdobí v jesennom období nejeden príbytok.

sviatok Halloween
Zdroj: Pexels/Charles Parker

Aj tradičné a vyššie spomínané „trick or treat“ má svoju históriu. Vychádza zo starovekého zvyku „souling“, kedy chudobní ľudia a deti chodili od domu k domu pýtať jedlo, peniaze či všelijaké maškrty výmenou za modlitby v očistci. Dnes môžete za neposkytnutie sladkej tyčinky dostať tak vajce na strechu a nie pobyt v pekle.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Smrtiace vírusy: Najhoršie choroby v dejinách ľudstva!

A čo naše „Dušičky“?

S nástupom katolíckej cirkvi chcel v roku 835 n. l. pápež zamedziť sláveniu pohanských sviatkov, a preto bol nasledujúci deň – 2. novembra vyhlásený za Deň všetkých svätých. V rôznych častiach sveta však mal tento sviatok rôzne podoby. Spájalo sa s ním zvonenie zvonov, na cintorínoch sa pálili vatry na odháňanie zlých duchov, pozostalí pripravovali na hroby mŕtvym šatstvo či rôzne pokrmy. Dnes však tieto zvyky postupne vymizli. Zachovalo sa zapaľovanie sviečok a návšteva cintorínov. Práve v tomto období sa stretáva rodina, aby si pripomenuli zosnulých a uctili si ich pamiatku symbolickou sviečkou.

Súčasnosť

Dnes vnímame Halloween ako sviatok, ktorý patrí Amerike. Ich bujaré oslavy, kostýmy, tekvice a doplnky na každom kúte nedajú spať už ani nám. Ako sme si však priblížili, jeho pôvod siaha oveľa ďalej. Aj napriek tomu, že je u nás zaužívaný zvyk chodenia na cintoríny a uctievanie si takto našich zosnulých, nie je nič zlé ani na tom, ak sa chceš zapáčiť duchovi v kostýme Shreka.

Páči sa ti tento sviatok? Vedel by si si ho predstaviť sláviť aj na Slovensku? Daj nám vedieť!

Zdroje: teraz.sk, dennikn.sk
Zdroj titulného obrázka: Pixabay/brenkee

Ďalšie novinky

Populárne