utorok, 2 marca, 2021

Rozhovor: Svetový majster šachu – Magnus Carlsen!

-

Rozhovor: Svetový majster šachu – Magnus Carlsen!

Je málo ľudí na tomto svete, ktorí by dokázali svojimi znalosťami dominovať. Medzi takéto osoby sa radí práve svetový majster šachu Magnus Carlsen. Mladý Nór vyhráva toto ocenenie od roku 2013, čo znamená, že je majstrom šachu už úctyhodných 8 rokov. Magnus Carlsen sa taktiež hodnotí ako najlepšie hodnotený hráč šachu v histórii, čo z neho tvorí mimoriadne zaujímavú osobu. My sme sa v redakcii kvôli tomu mladého Magnusa rozhodli kontaktovať a môžeme vám s úsmevom oznámiť, že nám niečo o sebe povedal. Prečítajte si rozhovor so svetovým majstrom šachu – Magnusom Carlsenom!

Svetový majster šachu Magnus Carlsen
Zdroj: Chessbase.com

Pred pár dňami ste sa zúčastnili turnaja Opera Euro Rapid, aké máte pocity z vášho výkonu?

-REKLAMA-

Myslím si, že moje pocity sú veľmi roztrasené. Nie som rád z toho, že som prehral finále turnaja, ale taktiež si myslím, že nastalo aj zopár pozitívnych momentov. Posledné mesiace nehrám totižto veľmi dobre a myslím si, že práve môj výkon na tomto turnaji bol krok ku správnemu toku hrania.

Pandémia sa začala zhruba pred rokom. Ako vás táto situácia zasiahla?

Musím povedať, že som mal veľké šťastie. Nórsko si počas pandémie udržiavalo dobré čísla, aj keď sme mali niekoľko lockdownov. Tým pádom som počas pandémie hral na online turnajoch.

Je to veľký rozdiel hrať šach online než normálne?

Myslím si, že zo začiatku, keď sme začali hrávať všetky veľké turnaje online, tak veľa ľudí pocítilo rozdiel. Ale po roku si skoro všetci už zvykli a ide stále o to isté – šach. Tým pádom aklimatizácia nebola ťažká.

Svetový majster šachu Magnus Carlsen
Zdroj: Thesportsrush.com

Mali ste počas detstva nejakých idolov?

Nikdy som nemal žiadnych idolov. Skôr som mal rád vždy ľudí, čo dosahovali veľké veci. Ale nikdy som nemal nikoho vytipovaného.

Ako sa vyrovnávate so stresom?

Je veľmi ťažké povedať, ako sa vyrovnávam so stresom. Počas každého turnaja pociťujem iné emócie a nedá sa povedať, čo mi pomáha. Väčšinou najväčšie vyrovnanie so stresom prichádza so skúsenosťami.

V roku 2013 ste sa stali majstrom sveta v šachu. Môžete nám opísať vaše emócie, keď ste vyhrali majstrovstvá sveta?

Veľmi zmiešané. Je to práve kvôli tomu, že posledná hra vo finále spočívala už len v tom, že som potreboval remízu. Ale počas hry som sa dostal do výhernej pozície, ktorú som bohužiaľ stratil. Práve kvôli tomuto faktu som bol na seba dosť naštvaný. Ale to, že som najlepší hráč, som vedel pred začiatkom majstrovstiev sveta. Takže to nebolo pre mňa niečo veľmi špeciálne, ale keď sa na to pozriem spätne, tak je to krásna spomienka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Niels Hanrath - Ako vznikol film VOICES?

Aká by bola rada od Vás pre niekoho, kto sa chce zlepšiť v šachu?

Nemyslím si, že v tomto som príliš expert. Nikdy som nikoho totižto neučil, a tak môžem rozprávať iba z vlastnej skúsenosti. Osobne som sa učil všetko ohľadom šachu, na čo sa mi mohli dostať oči a hral ho neustále. A tak jediné, čo môžem každému hráčovi odporučiť, je to, že ten oheň, ktorý z vás tvorí lepších hráčov, musí prísť z vnútra.

Aký bude váš další krok v kariére?

Momentálne neviem. Môj posledný krok spočíval v tom, aby som sa uistil, že na svete existujú dve šachové online arény, kde si budú môcť zahrať hráči s vysokým hodnotením bez obmedzení. Snažím sa teraz učiť čo najviac a zlepšovať, aby som bol čím ďalej tým lepší.

Ktorá výhra vo vašej kariére je pre vás najdôležitejšia?

Určite výhry na majstrovstvách z roku 2000. Na tomto turnaji som sa totižto dozvedel vďaka mojim výkonom, že dokážem dominovať nad mnohými hráčmi. Pred týmto rokom to bolo skôr, že sa vždy našiel oponent, ktorý vedel nado mnou dominovať.

Svetový majster šachu Magnus Carlsen
Zdroj: DW.com

Bonusové otázky

Pán Carlsen, ste stále majiteľom figuríny z pornofilmu, ktorá je podľa vašich vlastných slov výborný štartér konverzácie?

Haha! Áno, samozrejme!

Ako hráč šachu dokážete spáliť mnoho kalórií. Udržujete sa fyzicky vo forme?

Áno, cvičím. Taktiež rád robím rôzne športy. Bohužiaľ, z pochopiteľných dôvodov to v poslednej dobe nebolo tak intenzívne.

My by sme sa týmto chceli z celého srdca poďakovať pánovi Carlsenovi za poskytnutie tohto rozhovoru. Aký máte názor na tohto šachistu? Napíšte nám vaše názory do komentárov! Ak by ste mali záujem si prečítať rozhovor s laureátom Nobelovej ceny – fyzikom Davidom Winelandom, tak môžete tak spraviť tu.

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -