Športový rok 2020
Športový rok 2020 mal byť športovo najbohatší takisto ako každý priestupný rok. Májové majstrovstvá sveta v hokeji nasledujúce júnovým európskym šampionátom vo futbale a vyvrcholenie v podobe olympijských hier v Tokiu. Pandémia koronavírusu však vytvorila v srdciach športových fanúšikov nezameniteľné prázdno. Už 2 mesiace sme prakticky nasucho. Chýba nám adrenalín vyplavujúci sa do nášho tela pri nadávaní na 22 bohatých ľudí behajúcich po pokosených trávnikoch.
Však si to pozri zo záznamu
Hľadáme alternatívy, ktorými by sme uhasili smäd po športe. Každé ráno zapíname aplikáciu so športovými výsledkami a s malou dušičkou čakáme na prvé hlásenia o obnovení svetových líg. V telefóne nič, iba prázdno. Výber je veľmi obmedzený. Okrem bieloruskej futbalovej ligy a ruského stolného tenisu prechádzame prázdne stránky, na ktorých je čiernym na bielom napísaný jasný odkaz: „Najbližší zápas v nedohľadne.“
Dokonca sme sa ponížili k sledovaniu záznamov. Áno, je nádherné pripomínať si úspechy slovenského športu, ale 186. záber na Bondrov gól z 2002 po tom, ako ho vysunul Pálffy, začína pôsobiť na mozog negatívne. Som zástanca teórie, že sledovať šport zo záznamu je ako pozerať erotický film bez zvuku. Pravdepodobne som ju sám vymyslel, ale to na veci nič nemení.
Ľudia, ktorí dokážu z úst vysloviť formulku: „Však si to pozri zo záznamu“, majú v pekle pripravené špeciálne miesto hneď vedľa ľudí natáčajúcich videá na TikTok. Prosím, vysvetlite im niekto, že tá emócia prenášaná cez televízny prijímač stratí počas záznamu čaro. Ako sa dá porovnávať priamy prenos a záznam športového zápasu je pre mňa nevyriešiteľná hádanka.
5 miliónov odborníkov stratilo prácu
Máj lásky čas. Nie, nie, nie. Máj hokeja čas. Každý jeden rok sa celá republika mení na hokejových trénerov a odborníkov. Vlajočky na autách, dresy, kalkulačky na výpočet prípadného úspechu. To vôbec nevadí, že nevedia, prečo sa po ľadovej ploche premávajú 4 zebry oblepené reflexným pásom s píšťalkami na prstoch. Okomentovať zákroky, pomedzi to šesťkrát odbehnúť pre pivo a nadávať na prehru, aj keď sme jasný outsider.
Na internetových fórach však tento rok zostalo ticho. Pri hlbšom počúvaní by ste v komentároch počuli spadnúť ihlu. Vždy som nad tým krútil hlavou, no úprimne chýba mi to. Som smutný z toho, že Koloman z Horného Lieskovca nevyjadril odborný názor na faul v 5. minúte zápasu. Hokejový šampionát bola jediná istota a ak aj naši nedokázali zvíťaziť, komentáre pseudo-odborníkov zvyšovali hladinu dopamínu.
A čo ženy? Samozrejme, na ženy nesmieme zabudnúť. Veď tie dokážu aj napriek 20-kilovej výstroji rozoznať, či je hokejista fešák. Veď len vďaka Borisovi Valábikovi v štúdiu sa sledovanosť RTVS počas hokejových zápasov zvýšila o 80 % ženskej populácie. Športový rok 2020 bol o švajčiarsky šampionát, bohužiaľ, ochudobnený.
Nemecká Bundesliga zachránila mnoho životov
Konečne sme sa dočkali. Aspoň po nemeckých trávnikoch začali behať futbalisti. Aj keď zatiaľ bez divákov pravdepodobne do konca sezóny, no smútok na tvári vystriedal štrbavý úsmev. Je naozaj divné zvykať si na prázdne tribúny, pretože počujete každý jeden výkrik z úst trénera a realizačného tímu. Hráči sa dokonca nemôžu ani dotýkať, teda pri osobných súbojoch áno, ale oslava gólu sa musí zaobísť bez nežného objatia.
Pri sledovaní zápasu si vlastne uvedomíte, akú dôležitú úlohu zohrávajú diváci vo svete športu. Prázdne sedadlá na štadiónoch pripomínajú hráčom detské časy, kedy svoje majstrovstvo na kopačkách ukazovali maximálne rodičom a pár desiatkam ľudí. Rovnako ani umelcom na javiskách nie je príjemné, keď ich výkon neocenia diváci potleskom alebo pri komediálnych vystúpeniach smiechom.
Postupne však bude situácia dovoľovať otvárať štadióny po celom svete. A my, futbaloví fanúšikovia, pevne veríme, že od budúcej sezóny aj s podporou divákov na tribúnach. Ťažko povedať, ktorá liga chýba najviac. Pravdepodobne Liga Majstrov. Aj keď pre mňa, ako fanúšika Barcelony, jednoznačne španielska. Našťastie, na Slovensku sme na nedostatok divákov zvyknutí, aj keď sa to posledné roky zlepšuje.
Nočné zápasy nahradil spánok
Hokej v zámorí bol neodmysliteľnou súčasťou víkendových nocí. Aj keď počet Slovákov v NHL rapídne klesol, bol to 3-hodinový prenos vyplnený miliónom reklám, bez ktorého sa nedá vôbec zaspať. Veď len pohľad na 157. sezónu ťahajúceho Zdena Cháru musí vyčariť úsmev na tvári. Matador slovenského hokeja sa snaží vyrovnať Jaromírovi Jágrovi, ktorý už takmer v dôchodkovom veku, stále bije na zvony v Kladne.
Spánok je pre slabých, takže zámorský hokej či basketbal vytratený z obrazoviek vytvára len ďalšiu ranu na duši. Funkcionári sa snažia dohodnúť na ukončení ligy aspoň na jednom zo štadiónov. Hralo by sa od rána do večera, od večera do rána, až pokým by rolbár nepadol na ľadovú plochu od únavy. Jeden banán by však vyriešil všetko a pokojne by sa mohlo pokračovať.
To všetko je len zlomok toho, čo skutočne prežívame. Zbytočne smútiť nad zlomeným srdcom, keď nám srdce láme nedostatok športu v našich životoch. Nebojte sa, športoví fanúšikovia, športový rok 2020 síce padol do temného obdobia, budúci rok nám všetko vynahradí.
Ktorý šport vám najviac chýba? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť cestu slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta 2002.