MS v hokeji 2002: Bondrov zlatý gól 100 sekúnd pred koncom!

-

MS v hokeji 2002

Dnes je to presne 20 rokov od najväčšieho úspechu Slovenska na hokejových majstrovstvách sveta. Zlatá generácia okolo kapitána Miroslava Šatana a kormidelníka Jána Filca vyšperkovala individuálne aj kolektívne výkony k dokonalosti. Zlatá medaila na MS v hokeji 2002 bola dokonalou náplasťou na nevydarenú olympijskú kvalifikáciu v Salt Lake City vo februári toho istého roku.

Slovákom sa taktiež podarilo narušiť nadvládu českého hokeja z rokov 1999-2001, kedy Česi získali šampionátový triumf trikrát po sebe. Zlatý úspech bol nateraz jediný, no v srdciach slovenských fanúšikov navždy zakorenený.

Gólové hody v zápasoch s geografickými susedmi

Domovom pre skupinovú fázu našich hokejistov bola hala Scandinavium v meste Göteborg. Na úvod nás čakali súperi ľahšieho merítka Poľsko a Ukrajina. Slováci do zápasov vstupovali ako jasný favorit, čo sa potvrdilo od úvodných minút zápasu s Poľskom.

Poliaci zažili na ľadovej ploche kolotoč, o ktorom sa im ani nesnívalo a hokejisti Slovenska im s chuťou súkali jeden gól za druhým. Výsledok 7:0 bol skvelým štartom začínajúceho  šampionátu. Ukrajina v druhom zápase Slovákom nič nedarovala. Nepredali svoju kožu lacno a v gólovej prestrelke využívali chyby slovenskej obrany.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  NHL Draft 2020 by mohol prebehnúť online a o 3 týždne skôr

Zápas ako na hojdačke rozhodol na konci poslednej tretiny Richard Lintner, delovkou spomedzi kruhov na vhadzovanie. Zápas sme zvládli v pomere 5:4 a zaistili si osemfinálovú fázu švédskeho turnaja. 2 zápasy, 12 gólov a 6 bodov v tabuľke, ideálny štart pre slovenskú družinu.

V poslednom zápase skupiny pred nami stál fínsky výber, ktorý nám ukázal pravú silu severského hokeja. Slovenskí hokejisti dlho nevedeli nájsť recept na skvele chytajúceho Markkanena. Jediný gól zaznamenal Dušan Milo v poslednej tretine, čím iba znížil porážku 3:1. Bola to prvá aj posledná prehra slovenského tímu na MS v hokeji 2002.

Osemfinálová šnúra neporaziteľnosti

V roku 2002 prevládal starý systém rozhodujúci o štvrťfinálových dvojiciach. Vytvorili sa 2 skupiny po 6 účastníkoch a 4 tímy postupovali medzi 8 najlepších turnaja. Body zo skupinovej fázy boli ponechané, odpočítavali sa len zápasy s posledným mužstvom tabuľky.

Zápas so Švédskom sme opäť nezačali najlepšie. Domácich hráčov hnali dopredu diváci a pred treťou tretinou, tak ako v zápase s Fínskom, sme nedokázali skórovať. Posledná 20-minútovka však bola v plnej réžií Slovákov. Dvoma gólmi Šatana a Mila zápas otočili a zvíťazili sme 2:1.

Súboj v poradí s tretím susedom, Rakúskom, mala byť previerka pred zápasom s ruskou zbornou. Sila slovenskej ofenzívy sa opäť prejavila naplno a 6 gólmi sme upravili počet presných zásahov na 21. Víťazstvo 6:3 nás posunulo do štvrťfinále.

Ruská mašina sa vo Švédsku trápila a potvrdila to aj v zápase so Slovákmi. 4. zápas bez výhry po sebe zapríčinilo 6 gólov v bránke ruských brankárov, ktorí si počas zápasu vymenili pozície vo svätyni. Výsledok 6:4 nás nabudil pred štvrťfinálovými bojmi proti Kanade.

Dokonalý štvrťfinálový obrat

Pred štvrťfinálovým zápasom sa museli naši hokejisti presúvať z Göteborgu do mesta Karlstad. Kanaďania na nás vybehli v plnej paráde a po dvoch góloch sme prehrávali 2:0. Obrat v zápase započal Peter Bondra, strelou od modrej sekundu pred koncom druhej tretiny.

Posledná tretina patrila našim hokejistom. Miro Šatan a Peter Bondra v priebehu jednej minúty otočili stav stretnutia v náš prospech a dokonali obrat na 3:2. Na Slovenskej lavičke sa rozlial výbuch radosti. V semifinále nás čakali Švédi.

Semifinálová dráma vyvrcholila nájazdmi

Švédi s cieľom zvíťaziť na domácom šampionáte išli po 2 góloch do vedenia. Naši hokejisti, tak ako v ostatných zápasoch, museli zápas otáčať a sen o finále sa začal pomaly rozplývať. Vlado Országh ešte v druhej tretine znížil a kapitán Miro Šatan dve minúty pred koncom vyrovnal na 2:2.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nemecká Bundesliga spoznala víťaza! O titule je rozhodnuté predčasne!

Zápas nerozhodlo ani predĺženie. Dôležitý zákrok na bránkovej čiare predviedol Ján Lašák, čím udržal šance Slovákov v zápase. V nájazdoch sa nepresadil ani jeden zo švédskych hokejistov, naopak Žigmund Pálffy vykúpal Sala vo vlastnom bránkovisku a Richard Lintner rozhodol o postupe do finále.

Zlatý sen vykúzlil Peter Bondra

Dlho očakávané finále sledovali na Slovensku azda všetci. Diváci v hľadisku, pred televíznymi obrazovkami a na námestiach hnali Slovákov vpred. Už v 22. sekunde skóre otvoril Ľubomír Višňovský a po konzultácii s videorozhodcom sme išli do vedenia. Druhý gól pridal Bondra, no Rusi zapli na plné obrátky.

Po znížení od Sušinskijeho sme dokázali zásluhou Šatana zvýšiť na 3:1, ale Rusom sa podarilo v tretej tretine vyrovnať. Do konca zápasu zostávalo 5 minút a oba tímy čakali na zaváhanie súpera.

100 sekúnd pred koncom sa z nášho obranného pásma vyrútil Pálffy, po ľavej strane mu korčuľoval Bondra, ktorý delovkou od tyčky rozhodol finále. Počet decibelov na štadióne sa nedal vyčísliť, výbuch radosti po záverečnom klaksóne nebolo možné zastaviť.

Návrat domov

Zlatých chlapcov čakalo po návrate domov privítanie od slovenských fanúšikov. Zástupy ľudí sa tiahli od letiska až po Námestie SNP. S trofejou v ruke a medailami na krku vystupovali hokejisti z autobusu bez strechy. Výnimočný úspech, ktorý v našich končinách nemal obdoby, vyplnil srdcia Slovákov radostnými emóciami.

Zdroj: Dokument Zlatá cesta (MS v hokeji 2002)

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Podľahli sme vicemajstrom sveta! Gól sme inkasovali v závere zápasu!

Ako si na zlatý úspech slovenských hokejistov spomínate vy? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť cestu slovenských hokejistov na olympiáde vo Vancouveri.

Zdroj titulného obrázku: Instagram/fortuna_sk