Vancouver 2010: Medaila roztopená vo fínskej saune!

-

Vancouver 2010 a medaila na dosah!

Zimná olympiáda zavítala v roku 2010 do Kanady, krajiny kolísky hokeja. Okrem medailových úspechov Kuzminovej a Hurajta, v biatlonových disciplínach, priniesla súboj slovenských hokejistov o najvyššie pozície v hokeji. Hokejový turnaj Vancouver 2010 pútal pozornosť širokej verejnosti hlavne vďaka hráčom z NHL, ktorým bolo umožnené ukázať majstrovstvo na úzkych ľadoch vancouverských štadiónov.

Nebolo tomu inak ani pri výbere Slovenska. Stretla sa generácia dosluhujúcich a nových hviezd a vytvorili vynikajúci tím siahajúci po cennom kove. Olympijský turnaj bol po novom rozdelený na 3 skupiny po 4 mužstvách, čo zabezpečovalo možnosť úspechu pre každého aj po nevydarenej skupine.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Je známy formát dohrania sezóny NHL!
Vancouver 2010
zdroj:hulsedurell.com

Na úvod českí bratia

Turnaj vo Vancouveri začal súbojom proti Čechom. Zápas mal ako vždy špeciálny náboj a o to väčší s hráčmi z NHL. Cestu do Canada Hockey Place si našlo takmer 17 000 divákov, ktorí vytvorili domácu atmosféru pre oba tímy. Česi sa ujali vedenia gólom Eliáša, no na začiatku druhej tretine vyrovnal spomedzi kruhov  Majo Gáborík. To bolo od Slovákov všetko, druhý dych chytili Česi. Nestarnúca legenda Jaromír Jágr a Plekanec rozhodli o víťazstve „českých levov“ 3:1. Slovenských hokejistov čakala ruská zborná.

zdroj:globeandmail.com

Pamätný nájazd vyobrazený na pohľadniciach

Ruskí hokejisti si po dominantnej výhre proti Lotyšom v prvom zápase nepripúšťali zaváhanie ani so slovenským tímom. Skóre v druhej tretine počas presilovky otvoril Morozov a zavelil k víťazstvu. Naši hokejisti však Rusov k ničomu ďalšiemu nepustili. Práve naopak. 10 minút pred koncom po krásnej prihrávke Demitru spoza brány vyrovnal Hossa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Marián Hossa bol zaradený do Siene slávy NHL! Ktorý Slovák ho bude nasledovať?

Predĺženie víťaza neprinieslo, rozhodnúť museli samostatného nájazdy. Stav stretnutia bol 1:1, stav nájazdov totožný. Prišla 7. séria. Puk si do stredového kruhu na vhadzovanie vzal dnes už nebohý Pavol Demitra a oblúkom z opačnej strany zmiatol bezmocne chytajúceho Bryzgalova. „Pán profesor vysokej hokejovej školy,“ zaznel výkrik komentátora Niňaja. Pamätné víťazstvo s ešte pamätnejším nájazdom.

Pavol Demitra
zdroj: flickr.com

Posledný zápas proti Lotyšsku bola prechádzka ružovou záhradou. Pobaltských súperov sme vymazali z hokejovej mapy tretinovou postupkou 3:0. 2:0, 1:0, bez väčšieho odporu lotyšských hokejistov. V baráži o štvrťfinále nám cestu skrížili Nóri.

Likvidačný zákrok a švédsky koniec

Zápas s Nórskom o postup do štvrťfinále ovplyvnil v prvej tretine zákrok na Bartečka. Nórsky hokejista dostal trest 5+ dokonca a obrovskou mierou prispel k víťazstvu slovenského tímu, ktorý dokázal 5 minútovú výhodu o jedného hráča využiť 2-krát.

Nóri nezložili hokejky a aj napriek nepriaznivému stavu vyrovnali zápas na 3:3. Posledné slovo mal Miro Šatan, ktorý čaroval v predbránkovom priestore a naklonil misky váh na našu stranu. Boj o medaily mohol pokračovať.

Švédi obhajovali titul z Turína 2006 a najvyššie ciele mali aj vo Vancouveri. Po dvoch góloch v druhej tretine sme viedli 2:0. Výborne rozbehnutý zápas však Švédi dokázali vyrovnať v priebehu pár minút. Presilovková formácia Hossa-Demitra-Gáborik však znova na konci druhej tretine úradovala a Demitra delovkou zvýšil na 3:2.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tradičné finále posledných rokov! Fínsko a Kanada si zahrajú o zlato!

V tretej tretine strelil najdôležitejší gól kariéry Tomáš Kopecký a semifinále bolo blízko. Švédom sa podarilo už iba znížiť. Slovensko sa prvýkrát v ére samostatnosti prebojovalo medzi 4 najlepšie tímy olympijského turnaja.

zdroj:hokejovysvet.sk

Takmer dokonalý obrat

Kanaďania na domácom ľade preukazovali dominanciu počas celého turnaja. Semifinálový súboj nebol výnimkou a po troch góloch sme v poslednej tretine museli zabrať naplno. Našim hokejistom sa podarilo znížiť zlepenými gólmi Višňovského a Handzuša na 3:2.

Posledné minúty zápasu sme domácich hráčov „javorového listu“ zavreli pred bránkou Roberta Luonga. Najväčšiu šancu na vyrovnanie spálil Demitra, ktorý netrafil prázdnu bránu z nepríjemného uhľa. Prvý prehratý zápas od súboja s Čechmi nás posunul do bojov o bronz.

zdroj: epochtimes.cz

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Svetový pohár v Jasnej: Petra Vlhová opäť na pódiu!

Katastrofický záver súboja o bronz

Zápas o 3. miesto býva často sprevádzaný odovzdaným výkonom oboch mužstiev. Neúspech hráčov v semifinále ovplyvní ich hru a nedokážu naplno využiť potenciál v poslednom zápase. To však neplatí o malých hokejových krajinách akou je Slovensko.

Do súboja s Fínmi sme nastúpili s odhodlaním získať bronzový kov. Suomi otvorili skóre, no druhá tretina patrila našim hokejistom a pri stave 3:1 nikto nečakal, aký smutný záver bude mať hokejový turnaj vo Vancouveri. Slováci akoby mysľou zostali v šatni. Fínska kanonáda sa nedala zastaviť, zápas otočili a bronz nám unikol pomedzi prsty.

zdroj: sport.aktuality.sk

Aj napriek neúspechu, zanechal slovenský hokejový tím na olympiáde Vancouver 2010 nezabudnuteľný šampionát v srdciach slovenských fanúšikov. Pamätáte si na nájazd Demitru či gól Tomáša Kopeckého?

Ak vás článok zaujal, hoďte očko aj na strieborný úspech v Helsinkách.

Vancouver 2010 a medaila, ktorá mohla byť naša… zaslúžili by sme si ju? Ako by to vyzeralo keby Vancouver 2010 medaila bola v našich rukách?