Slovenská olympijská história: Medailová kanonáda vodných slalomárov!

-

Novinky

Slovenská olympijská história

Olympijské hry v Tokiu mali pôvodne začínať už zajtra. 2-týždňová oslava športu však bola kvôli pandémii koronavírusu presunutá o 1 rok. Už dnes začína 365-dňový odpočet do tej najbližšej, ktorá začne 23. júla 2021. Slovenská olympijská história v ére samostatnosti začala v roku 1994 na zimnej olympiáde v Lillehammeri. Prvú letnú olympiádu pod slovenskou vlajkou absolvovali naši športovci o 2 roky neskôr v americkej Atlante. Pripomeňme si najväčšie úspechy slovenských výprav na letných olympiádach.

Atlanta 1996

Olympijské hry v zámorskej Atlante priniesli prvé cenné kovy aj pre slovenských športovcov. Do Ameriky si miestenku vybojovalo celkovo 71 (58 mužov a 13 žien) z nich. Vlajkonosičom počas úvodného ceremoniálu bol zápasník Jozef Lohyňa. Cenný kov sa na krkoch Slovákov počas 1. olympiády zablyskol celkovo 3-krát.

Atlanta 1996
Zdroj: rts.fr

Bronzový úspech zaznamenal vtedy 22-ročný strelec Jozef Gönci v disciplíne ľubovolných malokalibroviek na 60 metrov. O stupienok vyššie vystúpil rýchlostný kanoista Slavomír Kňazovický na 500-metrovej trati. Najcennejší kov získal pre Slovensko „benjamínek“ slovenského vodného slalomu Michal Martikán v kategórii C1. V tom čase mala vychádzajúca hviezda slovenskej kanoistiky iba 17 rokov.

Sydney 2000

O 4 roky neskôr v austrálskom Sydney si slovenský výber vybojoval 5 cenných kovov. Počet športovcov reprezentujúcich našu krajinu stúpol na 108. Poctu niesť vlajku počas otváracieho ceremoniálu nadobudol rýchlostný kanoista Kňazovický, ktorý v Atlante získal striebro.

slovenská olympijská história
Zdroj: rtvs.sk

O bronzový úspech sa na 27. olympijských hrách postaral vodný slalomár Juraj Minčík. Striebro si z austrálskych bazénov vylovila plavkyňa Martina Moravcová a to dokonca dvakrát. Najprv na 100- metrovej trati motýlik a neskôr voľným spôsobom na 200 metrov. Druhú medailu strieborného lesku pridal do svojej zbierky stále v tom čase mladík Michal Martikán v C1. Zlatá medaila prischla bratom Hochschornerovcom v C2 kategórii a zápasníkovi Davidovi Museľbesovi, ktorého pôvod korení v Rusku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Chárova rozlúčka s hokejom? Fehérváry či Černák zabojujú o Stanley Cup!

Atény 2004

Kolíska novodobých olympiád privítala v roku 2004 28. letné olympijské hry. Zúčastnilo sa na nej 64 slovenských športovcov a vlajka viala počas otváracieho ceremoniálu nad hlavou vodného slalomára Michala Martikána. Počet medailí sa vyšplhal na celkový počet 6.

slovenská olympijská história
Zdroj: pofis.sk

O bronzovú radosť sa opäť postaral Jozef Gönci v rovnakej disciplíne ako v Atlante. Okrem neho sa z bronzu radoval aj 4-kajak v zložení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Bača. Striebro sa zablyslo na krku Michala Martikána v C1 a džudistovi Jozefovi Krnáčovi. Vodnoslalomári úradovali aj v Aténach. Na najvyšší stupienok vystúpili bratia Hochschornerovci a Elena Kaliská.

Peking 2008

Olympijské hry v čínskom Pekingu priniesli najúspešnejšiu olympiádu pre slovenskú výpravu. Celkovo sa našinci tešili zo 6 medailí z toho 3 zlatých. Výprava pozostávala z 57 ľudí a vlajkonosičkou sa v Pekingu stala Elena Kaliská.

slovenská olympijská história
Zdroj: sport-pravda.sk

Bronz získal zápasník David Musuľbes v kategórii do 120 kg. Striebornou radosťou prispela strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková a 4-kajak v podobnom zložení ako v Aténach, no Juraja Baču vystriedal Juraj Tarr. 3 zlaté medaile zabezpečili pre slovenský výber v pekingskom vodnoslalomárskom areáli bratia Hochschornerovci, Michal Martikán a Elena Kaliská. 

Londýn 2012

Pred 8 rokmi v hlavnom meste Anglicka odštartoval s vlajkou v ruke počas úvodného ceremoniálu púť slovenských olympionikov Jozef Gönci. Zúčastnil sa na nej rekordne nízky počet Slovákov a to len 47, čo sa odzrkadlilo aj na medailovej bilancii 4 cenných kovov.

londýn 2012
Zdroj: sport-aktuality.sk

O 3. miesto sa v Skeete sa postarala dnes už predsedkyňa MOV, Danka Barteková. K bronzu Bartekovej sa pridali Michal Martikán, pre ktorého bol Londýn nateraz posledná olympiáda a bratia Hochschornerovci. Najcennejší kov pre Slovákov na Britských ostrovoch získala Zuzana Rehák Štefečeková v trape. Zlatá medaila nevisela na krku žiadneho slovenského športovca v Londýne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  ZPH 2022 (súhrn): Medailová žatva lyžiarov aj zemiakoví curleri!

Rio 2016

Posledné účinkovanie športovcov pod 5 kruhmi na letnej olympiáde sa uskutočnilo v brazílskom Rio. Karnevaly a oddychovanie na plážach vystriedal tvrdý boj o cenné kovy. Slovenská výprava vyslala do Brazílie 51 športovcov. Medailu získali 3 jednotlivci a 1 posádka. Vlajkonosičom slovenskej výpravy bola strelkyňa Danka Barteková. 

Matej Toth
Zdroj: sport-sme.sk

Bronzový úspech pre Slovensko v Riu neprišiel. O striebornú medailu sa postaral 4-kajak v omladenom zložení Juraj Tarr, Erik Vlček, Tibor Linka a Daniel Myšák. Ku kanoistom sa pridal aj vodný slalomár Matej Beňuš. Zlatý úspech priniesli bratranci Škantárovci a chodec Matej Tóth na 50-kilometrovej trati.

Slovenská olympijská história počas letných olympiád priniesla celkovo 28 medailí z toho 9 zlatých, 12 strieborných a 7 bronzových.

Na ktorú olympiádu si spomínate vy? Ak sa vám článok páčil, nezabudnite si pozrieť, v akom časovom intervale sa odohrajú najbližšie 2 olympiády. 

Zdroj: olympic.sk 

Ďalšie novinky

Populárne