Systém Kepler-88 má exoplanétu 3x masívnejšiu ako Jupiter

-

Novinky

Hviezdny systém Kepler-88

Na základe 6-ročného sledovania bola objavená 3. exoplanéta patriaca pod hviezdny systém Kepler-88. Dostala pomenovanie Kepler-88 d a ide o plynového giganta 3x masívnejšieho ako náš Jupiter.

Gravitačný kráľ

Hviezdny systém Kepler-88 sa nachádza vo vzdialenosti 1250 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Lýry. Okrem novo objaveného obra má sústava ďalšie 2 detekované plynné exoplanéty – Kepler b a c. Obe objavené v roku 2013.

systém Kepler-88
Zdroj: space.com

Kepler-88 d vzbudzuje veľkú pozornosť. Je až 3-krát masívnejší ako Jupiter, najmasívnejšia a najväčšia planéta našej Slnečnej sústavy. Svojou obrovskou gravitáciou má rovnako ako Jupiter vplyv na okolité telesá. Predpokladá sa, že kráľ našej Slnečnej sústavy hral dôležitú úlohy pri jej vzniku. Okrem toho napríklad svojou gravitáciou k sebe priťahuje asteroidy a iné nebezpečné telesá, ktoré by mohli smerovať na Zem. A práve rovnakú úlohu by vo svojom systéme mohol hrať aj Kepler-88 d.

,,O mase troch Jupiterov, Kepler-88 bol v minulosti pravdepodobne vplyvnejším telesom ako Kepler-88 c, o ktorom sme si dlho mysleli, že je „kráľom“ danej sústavy,“ uviedla autorka štúdie Lauren Weiss.

Vedci si doteraz mysleli, že najmasívnejšou planétou v systéme Kepler-88 je Kepler c. Má približne veľkosť Jupitera a okolo svojej hviezdy obehne raz za 22 dní. Kepler-88 b je o niečo menší ako Neptún s obežnou dráhou len 11 dní. Obe planéty sú teda veľmi blízko ku svojej hviezde, ale aj k sebe. Väčší z dvojice pri každom priblížení k tomu druhému gravitačne svojho suseda ovplyvňuje, pričom vzniká efekt takzvanej dráhovej rezonancie.
Kepler-88 d je oveľa vzdialenejší a studenejší. Svoj obeh okolo materskej hviezdy dokončí raz za 4 pozemské roky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vedcom sa po prvýkrát podarilo spozorovať svetlo prichádzajúce spoza čiernej diery!

Objav Keplera 88-d pravdepodobne pomôže astronómov pri pochopení minulosti rôznych hviezdnych systémov. Masívne planéty majú tendenciu ovplyvňovať ich okolie ráznym spôsobom. V minulosti sa zistilo, že dokonca podporujú rozvoj skalnatých planét tým, že k nim môžu nasmerovať vodonosné kométy. V ďalekej minulosti bolo rozloženie planét v našej slnečnej sústave iné, a tak je teoreticky možné, že organický materiál sem prišiel práve zásluhou Jupitera.

Ďalší Keplerov objav

Objav tretej planéty bol vyhotovený skupinou astronómov pod vedením inštitútu astronómie na Hawajskej univerzite vďaka dátam nazbieraným Keplerovým vemírnym ďalekohľadom. Tento úspešný teleskop prestal NASA slúžiť pred dvoma rokmi, keď mu došlo palivo. Na svojom konte má však objavenie 2600 exoplanét, medzi ktorými sú aj kandidáti na život mimo Zeme.

Myslíte si, že Jupiter prispel pri vzniku života na Zemi? 

Zdroje: space.com, financialexpress.com

Ďalšie novinky

Populárne