pondelok, 14 júna, 2021

Kanada získala titul majstrov sveta! V dramatickom finále zdolala Fínsko!

-

-REKLAMA-
rikrek.com

Kanada získala titul majstrov sveta

84. Majstrovstvá v hokeji vyvrcholili. V poslednom finálovom zápase si zmerali sily výbery Kanady a Fínska. Po dvoch hokejových týždňoch sme spoznali držiteľa titulu v repríze finále spred dvoch rokov v Bratislave. Kanada získala titul majstrov sveta po piatich rokoch. Fínske mužstvo zdolali po predĺžení.

Cesta šampionátom

Kanada prehrala úvodné tri zápasy a ešte v posledný hrací deň sa Javorový list triasol o postup do štvrťfinále. Napokon sa Kanaďania medzi najlepšiu osmičku dostali z posledného miesta a 10 bodmi. Vo štvrťfinále zviedli zverenci trénera Gallanta súboj s Ruským olympijským výborom. Podľa priebehu šampionátu sa zrodilo ďalšie obrovské prekvapenie a aj napriek kanadským problémom postúpili do semifinále. V zámorskom boji o finále prestrieľali Američanov a po dvoch rokoch sa Kanada predstavila vo finálovom súboji.

-REKLAMA-

Štvrtý deň MS v hokeji 2021
Zdroj: iihf.com

Fínsko v tabuľke skupiny B obsadilo druhé miesto a prehrali iba proti Kazachstanu. So 17 bodmi sa vo štvrťfinále stretli s Čechmi a na postup im stačil gól Innalu. Priaznivý žreb im v semifinále pridelil Nemecko. Tesné víťazstvo o jeden gól posunulo Suomi do finále a po dvoch rokoch mali hráči Fínska možnosť obhájiť titul majstrov sveta. Vzájomný zápas odohralo Fínsko a Kanada v posledný hrací deň základných skupín šampionátu. Zrodila sa remíza 2:2 a po nájazdoch uspeli zverenci Jukku Jalonena.

Séria fínskych presiloviek

Úvodné buly vhodil o 20:15 lotyšského času český hlavný rozhodca Martin Fraňo. Po minúte hry sa v rýchlom protiútoku ocitol Danforth, ale fínska obrana mu nedovolila zakončiť. Kanaďania nasledujúcu časť tretiny aktívnou hrou dobýjali skalopevnú fínsku defenzívu, ale puky končili na Olkinuorovi. Ako prví si vyskúšali hru v početnej výhode Fíni. Justin Danforth odišiel na trestnú lavicu za narazenie. Tradičného fínskeho kolotoča sme sa dočkali až v závere presilovky, ale ku gólu to neviedlo.

-REKLAMA-

Kanada
Zdroj: iihf.com

Neubehla ani minúta a Kanada sa opäť dostala do oslabenia. Na dve minúty si odišiel za vysokú hokejku sadnúť Paul. Druhú presilovku sa Fínom taktiež nepodarilo využiť, no sekundu po naskočení Paula sa menil stav stretnutia. Mikael Ruohomaa zakončil pred brankárom Kuemperom v krkolomnej pozícii a otvoril skóre zápasu. V 12. minúte zlyhal sám pred kanadským brankárom Maatta. Hra sa pritvrdila. Bunting zákerným spôsobom zaútočil na fínskeho kapitána Anttilu. Fíni v 14. minúte dostali výhodu už tretej presilovky. Ani tretiu početnú výhodu Suomi nevyužili. Do kabín odchádzali hráči za stavu 1:0 pre Fínsko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Športový rok 2021: Dočkáme sa vrcholných šampionátov?

Rýchla odpoveď Kanady

Nazačiatku druhého dejstva si prvú presilovú hru zahrala Kanada. Hákovanie Ruotsolainena si rozhodcovia všimli a poslali ho na trestnú lavicu. Dorážka Comtoisa skončila na tyčke fínskej bránky. 12 sekúnd si Kanada dokonca zahrala presilovú hru o dvoch hráčov, nedovoleným spôsobom sa prezentoval Ohtamaa. Comtois si napravil chuť a dlhú presilovku dokázal využiť. Po štyroch minútach druhej tretiny prelomil z tesnej blízkosti čaro Olkinuoru.

Kanada získala titul majstrov sveta
Zdroj: iihf.com

Hra sa prelínala z jednej strany na druhú a najmä hráči v modrom nebezpečne útočili. V polovici tretiny si Fíni zahrali ďalšiu presilovú hru. Mladý obranca Power mal hokejku v tvári fínskeho útočníka. Suomi nevyužili ani štvrtú presilovú príležitosť. Kanada sa ujala vedenia v závere druhej tretiny. Strelu Browna dorazil do prázdnej bránky Henrique. Radosť bola predčasná. Gól kvôli ofsajdu nebol uznaný. Siréna ukončila druhú časť za stavu 1:1.

Dlhý hokejový večer

Tretie dejstvo charakterizoval urputný boj a množstvo osobných súbojov. Každá prípadná chybička mohla rozhodnúť zápas. Olkinuora spravil pri zákroku obrovské zaváhanie, ktoré nevyužil Pirri. Zákonite pravidlo nedáš dostaneš sa opäť potvrdilo. Lindbohm napriahol z ľavej strany a prestrelil bezmocného Kuempera. 11 minút dokonca tretej tretiny si Bjorninen výbornou prácou pri mantineli vybojoval už v poradí piate vylúčenie na kanadskej strane. Hriešnikom bol v tomto prípade Walker, ktorý k dvom minútam schytal aj osobný trest.

Zdroj: iihf.com

V oslabení zahrozil Paul. Olkinuora podržal svoje mužstvo počas presilovej hry. Fíni sa nestiahli po góle do obrany. Práve naopak, vytvorili si niekoľko sľubných príležitostí. Zastavila ich kanadská presilovka po faule strelca gólu Ruohomaa. Adam Henrique sa gólu nakoniec dočkal. V presilovej hre prekonal ležiaceho Olkinuoru. Začalo sa prakticky odznova. Dlhý hokejový večer pokračoval. V riadnej hracej dobe sa nerozhodlo a na rad prišlo predĺženie. V tom sa hralo vo formáte traja proti trom dvadsať minút.

Atraktívny formát odštartoval v obrovskej šanci Mangiapane. Dovtedy neviditeľný hráč vystrelil spoza fínskeho obrancu do lapačky Olkinuoru. Hlavní rozhodcovia začali púšťať tvrdé zákroky najmä na fínskych hráčov. Na druhej strane sa v obrovskej príležitosti ocitol Ruotsalainen. Kuemper puk reflexívne vytesnil. Hrdinom Kanady sa stal Paul. Hráči Javorového lista sa presadili z rýchleho protiútoku. V ich tíme vybuchla obrovská radosť, Fínom zostali iba oči pre plač. Kanada získala titul majstrov sveta po piatich rokoch aj napriek nevydarenému vstupu do turnaja.

Sledovali ste finále MS v hokeji? Nezabudnite si prečítať článok zápasu o tretie miesto

Zdroj: iihf.com 
Zdroj/foto: iihf.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img