Husľový virtuóz Dalibor Karvay – Slovák vo svete klasiky

-

Novinky

Husľový virtuóz Dalibor Karvay

Husľový virtuóz Dalibor Karvay už od detstva preukazoval pozoruhodný hudobný talent. Vo veku troch rokov začal hrať na husliach pod vedením svojho otca. Už počas štúdia na Základnej umeleckej škole vo Vrútkach urobil niekoľko nahrávok pre Slovenský rozhlas v Bratislave. Absolvoval mimoriadne štúdium na Žilinskom konzervatóriu u prof. Bohumila Urbana a od roku 1999 študoval na Viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho prof. Borisa Kuschnira. Zúčastnil sa taktiež viacerých majstrovských kurzov u uznávaných pedagógov – Eduard Grach, Mintscho Mintschev, Herman Krebbers.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  IMT Smile a Dážď: Nela Pocisková na emotívnej domácej novinke týždňa!

Jeho najvýznamnejšie úspechy

Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), prvé miesto na súťaži Tibora Vargu (2003), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005), víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008).

Privátny koncert pre princa Charlesa

Pozoruhodný bol aj privátny koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča. Pre Dalibora to bol veľký zážitok a obrovská pocta spolupracovať s kapacitou ako Mstislav Rostropovič, ktorý je jeden z najuznávanejších umelcov klasickej hudby. Opakovane prijal pozvanie na Seiji Ozawa International Academy vo Švajčiarsku.

V roku 2009 získal cenu ministra kultúry Slovenskej republiky za vynikajúce umelecké výsledky a úspešnú medzinárodnú reprezentáciu slovenského interpretačného umenia. Nadácia Tatra banky mu v roku 2011 udelila cenu „Mladý tvorca” v kategórii hudba.

Množstvo významnej spolupráce

Ako sólista spolupracoval s renomovanými dirigentmi ako Leif Segerstam, Ion Marin, Hiroyuki Iwaki, Jaap van Zweden, Marek Janowski, Alexander Rahbari, Roman Kofman, Benjamin Wallfisch, Ondrej Lenárd, Oliver Dohnányi, Leoš Svárovský a ďalší.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Hudobné novinky z domácej scény #8! Hlási speváčka Tina comeback?

Medzi orchestre, s ktorými hral ako sólista, patria Rundfunk-Symfonie Orchester Berlin, English Chamber Orchestra, Camerata Salzburg, Orchestra Ensemble Kanazawa, Česká filharmonie, Nationaltheater-Orchester Mannheim, Radio-Symphonie Orchester Wien, Wiener Kammerorchester, Het Gelders Orkest, Solistes Européens, Luxembourg, Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátny komorný orchester Žilina a mnohé ďalšie.

Dalibor Karvay
Zdroj: daliborkarvay.com

Nová výzva

Od roku 2014 pôsobí pedagogicky na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien. No momentálne sa stal novým koncertným majstrom jedného z najkvalitnejších európskych hudobných telies. Uspel v náročnom konkurze a momentálne pôsobí u Viedenských symfonikov. Doposiaľ sa profiloval hlavne ako sólista, preto bude pre neho práca s orchestrom novou výzvou.

Viedenskí symfonici, ktorých domovom je Konzerthaus vo Viedni, píšu svoju históriu už od roku 1900. Momentálne je šéfdirigentom Philippe Jordan, v roku 2021 ho vystrieda Andrés Orozco-Estrada. V priebehu roka 2020 budú Viedenskí symfonici spolupracovať okrem iného s dirigentmi ako Gianadrea Noseda, Enrique Mazzola, Kent Nagano, Manfred Honeck či Bertrand De Billy.

Niečo na záver

Povedzme si pravdu, bohužiaľ, klasická hudba v dnešnej dobe nepatrí medzi najpopulárnejší hudobný štýl. No je to najťažšia voľba pre muzikanta vybrať sa touto cestou. Klasická hudba je veľmi náročná záležitosť či pre samotnú interpretáciu ba aj pre jej vnímanie. A čo sa týka svetovej scény, to ani nevravím. Medzi špičku sa dostanú naozaj len tí najlepší majstri svojho remesla. A mňa osobne teší, že jeden z najuznávanejších a najtalentovanejších je práve tento junák zo Slovenska.

Zdroj: operaslovakia.sk
Zdroj titulného obrázka: daliborkarvay.com

Ďalšie novinky

Populárne