pondelok, 16 mája, 2022

Spider-Man a jeho možné svety – Čo to všetko znamená?

-

-REKLAMA-

Spider-Man a jeho možné svety

Spider-Manova totožnosť bola odhalená! Peter Parker už nedokáže oddeliť zodpovednosť superhrdinu od svojho bežného života. Kvôli tomu sa jeho najbližší ocitajú vo veľkom nebezpečenstve. Spider-Man požiada o pomoc Doktora Stranga avšak jeho kúzlo spôsobí v realite obrovskú trhlinu. Multiverzum sa rozpadá a Peter Parker musí prekonať svoju doposiaľ najväčšiu výzvu, ktorá zmení nie len jeho budúcnosť, ale aj budúcnosť paralelných svetov.

Čo to všetko znamená?

Keď sa povie paralelný vesmír zväčša si ho spojíme so žánrom sci-fi v ktorom sa s týmto konceptom často pracuje. Vychádza sa pri tom z voľného umeleckého spracovania vedeckých poznatkov. Avšak k tejto veci má čo povedať aj filozofia. Vo filozofii sa síce nikde neriešia paralelné vesmíry, avšak existuje oblasť filozofie, ktorej sa hovorí analytická, ktorá pracuje a rozoberá napríklad aj pojem možnosti a nemožnosti, s čím je spojené niečo čomu sa hovorí funkcia možných svetov.

-REKLAMA-

Koncept možných svetov v logike umožňuje pekne definovať povahu rôznych tvrdení. Tak napríklad ak povieme že niečo je nevyhnutne pravdivé je to pravdivé vo všetkých možných svetoch. Teda nech by svet bol usporiadaný akýmkoľvek z predstaviteľných spôsobov vždy by to bola pravda. A taktiež nám tento koncept pomáha porozumieť tomu ako funguje pravdepodobnosť. Tvrdenie, aby bolo pravdepodobné musí byť pravdivé aspoň v jednom z možných svetov.

Veľkým problémom je to keď sa snažíme objasniť akú presne povahu majú tieto svety. Aké sú vzťahy medzi možnými svetmi a našim skutočným svetom? Je to len naša predstava alebo nejakým spôsobom naozaj existujú?

Viac vo videu!

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  MORBIUS: Nový trailer ukazuje Jareda Leta ako krvilačného upíra!

Po pozretí videa máme na Vás túto otázku: V akom vzťahu je podľa Vás aktuálny svet k možnému?  Alebo teda aby sme to povedali filozofickejšie – Ako spolu súvisí To, čo je a To, čo by mohlo byť?

Ak sa chcete dozvedieť viac o filozofií navštívte kanál Čo to všetko znamená na youtube. A ak Vás zaujíma spojenie filmov a filozofie určite si pozrite aj článok o filozofickej interpretácii Matrixu!

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img