utorok, 30 novembra, 2021

Sandman 5: Hra o tebe – Dospievanie zo svojich snov!

-

-REKLAMA-

Sandman 5: Hra o tebe

Sandman 5: Hra o tebe (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 5: A Game of You) je piata kniha zo série Sandman od Neila Gaimana (American Gods, Good Omens). S piatou knihou prichádza menšia výmena ilustrátorov. Pribudli mená ako Shawn McManus (Deadman), Colleen Doranová (Wonder Woman), Bryan Talbot (Fables) či Stan Woch (Hellblazer). Komiks obsahuje čísla #32-37, ktoré vychádzali v rokoch 19911992.

Dej Hry o tebe sa sústreďuje na Barbie, vedľajšiu postavu z knihy Domeček pro panenky. Barbie žije v New Yorku a po udalostiach z druhej knihy sa jej už nesnívajú žiadne sny. Predtým ale snívala. A veľmi. V jej snoch bola Barbie Princeznou Barbarou, vládla a kamarátila sa s jej vernými pomocníkmi, ako psom Martinom Desať Kostí, myšou Wilkinsonom, opicou Prinadom a vtákom dodo Luz. Hlavným nepriateľom bola pre Princeznú Barbaru v jej snoch istá bytosť známa len ako Kukačka. Ale tomu je už dávno. Lenže čo ak je Kukačka reálna a Barbie hrozí nebezpečenstvo? Plán Barbiiných pomocníkov je preto jasný. Poslať Martina Desať Kostí do New Yorku po Barbie a dostať ju do Zeme (resp. jej zeme snov), aby sa Kukačke postavila raz a navždy. Lenže za Barbie za do ríše snov vypravia aj jej kamarátky Wanda, Hazel, Foxglove a Thesália, aby jej pomohli. Hra o Barbiin život sa tak začína…

Sandman 5: Hra o tebe
Zdroj: zipcomic.com

Ukradnuté sny

-REKLAMA-

Nie je žiadnou záhadou, že práve táto piata kniha je u fanúšikov zaradená ako najmenej obľúbená. A práve preto ju má zase Gaiman zo všetkých najradšej. Za mňa osobne musím povedať, že Hra o tebe mi prišla zo všetkých štyroch kníh zatiaľ najkomplikovanejšia. Vezmime to ale po porade. Nachádza sa tu mnoho tém, ktoré Gaiman rozoberá a človek si ich môže vynaložiť rôzne.

Sandman 5: Hra o tebe
Zdroj: zipcomic.com

Za prvú bezpochyby považujem feminizmus ako taký. Celý dej sa sústredí na ženské postavy a mužských tu nájdeme len veľmi málo. Dejovo sledujeme ich životy, ale aj rast, čo v konečnom dôsledku pôsobí vierohodne, pretože udalosti z tejto knihy mali na všetky postavy silný dopad a posunuli ich niekam, kam ani netušili, že by ich cesta niekedy smerovala. Všetky charaktery sú napísané pútavo, vieme sa s nimi stotožniť, fandíme im a zaujímame sa o ne. Oproti predchádzajúcej knihe Údobí mlh pôsobí Hra o tebe omnoho osobnejšie. Tým, že našimi hlavnými postavami sú vlastne len obyčajní ľudia, teda Barbie a jej kamarátky, sú stávky až príliš vysoké, ako sa hovorí. A nie všetky charaktery sú v bezpečí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Batman Beyond: Hraná adaptácia má k realizácií bližšie než myslíte!

Sny vs. realita?

O osobnejší dej ide aj z pohľadu samotnej osobnosti človeka, s ktorou sa Gaiman pekne vyhráva. Zaoberá sa silnými témami ako pocit viny, empatia, identita či sexualita. Nie každý človek je zákonite taký, akým vyzerá byť. Každý jeden človek je vo svojej mysli niekým úplne iným, pričom jeho vzhľad o ňom neudáva absolútne nič. Dnes v modernom svete ide už o samozrejmé témy, ale späť v 90. rokoch nájsť takéto témy rozoberané v komiksoch bolo isto nezvyčajné. Takéto hľadanie samého seba, svojej identity, je taktiež jednou z hlavných tém tohto komiksu.

Sandman 5: Hra o tebe
Zdroj: zipcomic.com
-REKLAMA-

S ďalšou zaujímavou myšlienkou, s ktorou sa Gaiman zahráva je, že v sandmanovskom svete mnohokrát príšery v našich snoch nepatria nám, ale Sneniu (=ríši snov). Veľa našich démonov si vytvárame sami a to, čo sa s nimi stane už nezávisí na nás. Gaiman sa na túto záležitosť pozerá z pohľadu, že to MY v skutočnosti väzníme démonov a vyberáme si MY ich. A nie oni nás. Reverzný pohľad na vzťah ľudí s démonmi či monštrami je podľa mňa úžasný. Sandmanovské komiksy kritizujú ľudské vlastnosti už od samého začiatku, pokračujú v tom aj naďalej a kto vie? Možno skutočne za všetko zlé si môžeme vlastne sami.

Sandman 5: Hra o tebe
Zdroj: zipcomic.com

Verdikt

Vďaka všetkým témam a záležitostiam, ktorým sa komiks venuje sa u mňa zaradil ako zatiaľ najoriginálnejší spomedzi celej série spolu s Krajinou snov. Opäť ide o príbeh, ktorý nie je úplne o Sandmanovi, ale opäť to nevadí. Tematicky bohatý, pútavo nakreslený a príbehovo zaujímavý. Príbeh síce dokázal v určitých momentoch trochu kolísať a pôsobiť jemne spomalene, ale po pár stránkach sa dokázal dať znovu dokopy a už to išlo tak, ako má. Emočne ide o najsilnejší komiks zo všetkých piatich, najmä vďaka poslednému číslu. Viac už ale nemôžem, ak sa chcem vyhnúť spoilerom.

7,5/10

Čítali ste komiks Sandman 5: Hra o tebe? Páčil sa vám? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Ak vás kniha zaujala, môžete si ju zakúpiť cez nekonecno.sk!

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

-REKLAMA-
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img