streda, 19 januára, 2022

Sandman 4: Údobí mlh – Luciferov odchod z Pekla!

-

-REKLAMA-

Sandman 4: Údobí mlh

Sandman 4: Údobí mlh (v anglickom origináli ako The Sandman Vol. 4: Season of Mists) je štvrtá kniha zo série Sandman od Neila Gaimana (American Gods, Stardust). Ku Giamanovi sa opäť pripájajú jeho verní kresliči ako Mike Dringenberg (Spawn), Kelley Jones (Aliens), Malcolm Jones III (Young All-Stars) či Matt Wagner (Batman). Komiks obsahuje čísla #21-28, ktoré vychádzali v rokoch 19901991.

Pred 10 000 rokmi odsúdil Morfeus jeho partnerku Nadu do Pekla k večnému utrpeniu. Po všetkom tom čase ho stretnutie s jeho rodinnými príslušníkmi prinútilo zamyslieť sa nad svojím rozhodnutím. Morfeus začne svojho rozhodnutia ľutovať a zaumieni si, že Nadu z Pekla oslobodí. Peklu vládne Lucifer, ktorý kedysi prisahal, že jedného dňa Morfea zničí. Po Morfeovom príchode do Pekla však naňho nečaká žiadna armáda démonov, ani nič podobné. Nečaká naňho nikto. Peklo je prázdne. Lucifer uzamkol všetky brány, Morfea poprosil o odrezanie svojich krídel a dal mu kľúč od samotného Pekla. Teraz mu vládne Morfeus a je len na ňom, ako s týmto miestom naloží.

Sandman 4: Údobí mlh
Zdroj: zipcomic.com
-REKLAMA-

Peklo je bez vládcu a informácie sa šíria rýchlo. Postupne si veľa božstiev a bytostí začne na Peklo robiť chute. Za Morfeom cestujú bytosti ako Ódin, Anubis, démon Azazel, boh búrok Susanoo-no-Mikoto, anjeli Remiel a Duma, víly a rôzne iné. Všetky majú s Peklom vlastné plány a všetky prišli s niečím, čo Morfeus chce alebo potrebuje. Komu napokon pripadne Peklo je teda len na ňom.

Prázdne Peklo

Celá štvrtá kniha sa obsahovou štruktúrou blíži prvým dvom knihám. Údobí mlh začína prológom, v strede príbehu sa nachádza malá poviedka, pokračuje príbehom a končí epilógom. Prológ je bezpochyby jedno z najsilnejších čísel a jedným z najlepších začiatkov sandmanovských príbehov. Sledujeme v ňom stretnutie rodiny Večných. Ich interakcie, samotné dialógy a motivovanie Morfea na jeho cestu naprieč celým komiksom je parádnou podívanou. Všetko šľape ako má už od začiatku a je jasné, že pre nášho hlavného hrdinu to nebude ľahké dobrodružstvo.

Sandman 4: Údobí mlh
Zdroj: zipcomic.com

Ak by sme mali vybrať niečo, čím je Údobí mlh charakteristické, boli by to bezpochyby motívy zodpovednosti, povinností a rozhodnutia. Všetky zo spomenutých motívov zohrávajú vo štvrtej knihe svoju úlohu. Zodpovednosť pripadá Morfeovi za kľúč Pekla, s ktorým musí niečo spraviť a nemôže ho nechať upadnúť do zabudnutia. Už len z toho dôvodu, pretože všetky duše a démoni, ktorí opustili Peklo a teraz nemajú kam ísť, je Morfeovou povinnosťou nájsť im nový domov, alebo vybrať nového vládcu ich starému domovu. Rozhodnutie teda pripadá len na Vládcu snov. Každá z bytostí za ním prichádza buď s lukratívnou ponukou alebo s vyhrážkou. A všetky dávajú dokonalý zmysel. Lenže rozhodnutie musí padnúť a celá situácia je tak komplikovaná pre Morfea, ako aj pre nás čitateľov.

-REKLAMA-

Gaiman nám tu prelína existenciu viacerých božstiev – od egyptských, nórskych, kresťanských až po ázijské. Čo je však pozoruhodné je fakt, že do popredia kladie najmä to kresťanské, kde Boha uvádza ako Stvoriteľa. Veľké iné božské mená ako Ódin, Loki, Anubis, Amaterasu a pod. sú skôr len iné bytosti dožívajúce sa dlhého veku s podobne veľkými schopnosťami. Istým spôsobom sa tak v DC Universe, ktorého je Sandman súčasťou, vysvetlila existencia viacerých božstiev.

Sandman 4: Údobí mlh
Zdroj: zipcomic.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Komiksový výběr Spider-Man #5: Zápal pro věc, Hobgoblin a další!

Poviedka a spin-off

Uprostred knihy sa nachádza jednozošitová poviedka, ktorá pojednáva o dôsledkoch zamknutého Pekla. Duše mŕtvych nemajú kam ísť. Trinásťročný Charles Rowland sa prebúdza po boku Edwina Painea a rozpráva mu o jeho posledných dňoch života, než umrel. Táto poviedka je akýmsi úvodom do dobrodružstiev oboch chlapcov, ktorí sú v DC svete známi ako Dead Boy Detectives. Celý zošit doplňuje geniálne jednoduchá kresba od Matta Wagnera.

Zaujímavosťou o štvrtej knihe je, že otvorila dvere pre Luciferovu samostatnú sériu Lucifer od Mikea Careyho (X-Men, Hellblazer). Po tom, ako Lucifer opustil Peklo, sa vydal žiť na Zem. V epilógu Údobí mlh sa Lucifer nachádza v Austrálii. Kam však povedie jeho cesta, alebo kam ho zavedie osud, sa však dozvieme až v jeho samostatnej sérii.

Sandman 4: Údobí mlh
Zdroj: zipcomic.com

Čítali ste komiks Sandman 4: Údobí mlh? Ako sa vám páčil? Pre ďalšie recenzie komiksov nezabudnite sledovať náš portál Plotpoint!

Pokiaľ vás kniha zaujala, zakúpiť si ju môžete na nekonecno.sk.

Zdroj: DC Comics
Zdroj titulného obrázku: dccomics.com

-REKLAMA-
Samuel Michalíkhttp://plotpoint.sk
"No good deed goes unpunished"
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img