Známe rozprávky: Fakty, ktoré ste si v detstve určite nevšimli!

-

Novinky

Známe rozprávky: Fakty, ktoré nepoznáte!

Klasické rozprávky vlastne nie sú také nevinné a úplne vhodné pre detského diváka, ako sme si doposiaľ mysleli. Známe rozprávky totiž majú fakty, o ktorých ste ani netušili. Laici vnímajú príbeh v nominálnej hodnote, výlučne pre zábavu, vedci a psychológovia však vidia príbehy nabité významami a symbolmi.

Zo strany Európskej únie je mnoho rozprávok tvrdo kritizovaných za propagovanie stereotypov a nenávistných prvkov. Ak je niekto zlý, vidno to na prvý pohľad – antagonista má krivý nos, bradavice, korpulentnú postavu, atď. Naopak, dobro reprezentuje vonkajšia krása. Princezné sú krásne, milé, dobrosrdečné a skromné. Ich odmenou za život plný bolesti je rovnako krásny princ, s ktorým žijú šťastne až do smrti. Takýto scenár vraj vsugeruje nereálne predstavy o živote.

Nachádzajú sa tam aj určité prvky rasizmu a xenofóbie. Literárny expert zhodnotil, že vo väčšine rozprávok vystupuje priveľa negatívnych postáv tmavej pleti. Zloduchovia nikdy nemajú blond vlasy a modré oči. „Čisté“ črty sú vyhradené pre anjelov, princezné a víly. Môže to byť však tým, že staré príbehy vznikali v dobe, kedy sa takáto ideológia považovala za bežnú.

Nielen rozprávky obsahujú podprahové signály

Podprahové signály ovplyvňujú naše vnímanie bez toho, aby sme o tom vedeli. Jedná sa o nevedomé vnímanie, na ktoré sa nadväzuje počas hypnózy alebo spánku. Osoba signál síce zaregistruje, ale v danej chvíli si to neuvedomuje, pretože obsah signálu prejde priamo do podvedomia. Najčastejšie takýto signál obsahuje obrázok zobrazený len na krátku chvíľu. Takáto technológia sa najčastejšie využíva v reklame a iných marketingových a propagačných operáciách. V niektorých krajinách sa v minulosti vyskytovala v takej vysokej miere až bola zakázaná.

Zašifrovať odkaz sa dá aj rôznou úpravou audio nahrávky. Asi najväčšie pobúrenie spôsobila slávna roková balada Stairway to Heaven od Led Zeppelin. Posledná sloha piesne pustená odzadu odhaľuje jasne napísané verše, ktoré predstavujú oslavu Satana, nechýba ani číselná symbolika. Existuje mnoho ďalších príkladov, ale vo vysokej miere ide len o konšpiračné teórie či paranoju.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prečo Autá 2 vôbec nie sú takým zlým filmom, ako sa o ňom hovorí?

Známe rozprávky – Pinocchio

Pinocchio je doposiaľ jedinou postavou od Disney, ktorá v deji reálne zahynie a v závere zlo ostane nepotrestané. Zatiaľ čo všetky ostatné kreslené filmy dá sa povedať zavádzajú, Pinocchio ukazuje pravdu na rovinu. Mnohí psychológia sa zhodli na neprimerane temnom podtexte – obchodovanie s deťmi, pedofília, vraždy a smrť. Príbeh je určite každému známy. Temná stránka sa však začína odhaľovať až pri uväznení Pinocchia v cirkuse. Kupec ho chce od jeho väzniteľov odkúpiť a prepraviť do zábavnej krajiny Pleasure Island (Ostrov potešenia), ktorého názov po zamyslení začína naberať úplne iný význam.  Zlí chlapci sú lákaní na zábavu v podobe fajčenia omamných látok, alkoholu, sladkostí a možnosť ničenia všetkého, čo sa im dostane pod ruku. Obchodník uzatvára obchod zo slovami: „Už nikdy sa nevrátia ako chlapci.“

Pedofília má tendenciu doživotne zjazviť obeť. Pinocchio je najlepším príkladom. Prežije mučenie a utečie skôr, ako to pre neho skončí najhorším scenárom. Jeho oslie uši a chvost mu ostanú. S tým, čo sa na ostrove stalo, sa nezverí ani otcovi. Ostatní chlapci z ostrova však zachránení nebudú. Akonáhle sa ukážu ako dosť zlí, premenia sa na somáre a začnú pracovať v baniach, kým od vyčerpania nezahynú. Po návrate z ostrova Pinocchio vyráža na pomoc svojmu otcovi, ktorý sa ho vydal hľadať. Počas jeho oslobodenia z brucha veľryby sa však chlapec utopí. Doma ho všetci oplakávajú, ale v závere ho Modrá víla za jeho statočné skutky premení na skutočného chlapca.

Červená čiapočka

Rozprávka zobrazuje univerzálne vývojové kroky v procese dospievania dievčat, obzvlášť vo vzťahu k opačnému pohlaviu. Mužstvo je vymedzené dobrom a zlom, ktoré sú zosobnené v postavách poľovníka a vlka.

Červená čiapočka predstavuje nevyzretú osobnosť, ktorá ešte nie je pripravená na sexuálnu aktivitu, ale zdravé sexuálne pocity sa v nej začínajú prebúdzať. Prezrádza to najmä farba jej šiat. Červená symbolizuje nevyzretú zvedavú erotiku alebo prvú menštruáciu. Červená čiapočka zodpovedá školskému veku, kde hlavnou témou je formovanie superega – prijatie varovania a zákazov týkajúcich sa sexuálnej zvedavosti a straty panenstva (rozbitie fľaše vína pre babičku, keď dievča prekvapí vlk). Z rozprávky tiež vyplýva rodičovská výchova a jej vplyv na dieťa  (mama kázala dievčaťu neschádzať z chodníka). Zbieranie kvetov, vnímania okolia a unášanie sa spevom vtákov je opäť považované ako pokušenie na ceste dospievania.

Snehulienka a sedem trpaslíkov

Príbeh zobrazuje nutnosť separácie a cestu nachádzania vlastnej identity. Z psychologického hľadiska sa tiež zaoberá žiarlivosťou medzi matkou a dcérou, rivalitou a bojom o lásku otca. Aby situácia nevzbudzovala v deťoch prílišnú úzkosť, ani priamo neohrozovala vzťah s vlastnou mamou, matka Snehulienky zomiera už pri jej pôrode a všetky negatívne aspekty sa prenášajú na macochu. Z vývojového hľadiska to znamená prechod od detstva k dospievaniu, kedy nie je rivalita voči rodičom neobvyklá. Takýto zvrat v deji nastáva, až keď sa Snehulienka začína meniť v ženu a macochinu mladšiu a pôvabnejšiu verziu.

Mužský princíp je zobrazený v postave otca kráľa, ktorý je slabý, ovplyvňovaný kráľovnou a v postave poľovníka, ktorý podobne ako v rozprávke o Červenej čiapočke zobrazuje sily schopné popasovať sa s asociálnou súčasťou osobnosti. V určitej vývojovej fáze je prirodzené, že dieťa pocíti túžbu stáť na vlastných nohách. Po tom, ako sa to Snehulienke podarí, Macocha ju opäť nájde a pokúsi sa ju o to pripraviť (otrávené jablko). Snehulienka upadne do hlbokého spánku, ktorý symbolizuje vnútorný prerod. Oslobodenie a dosiahnutie dospelosti umožňuje princ, ktorý sa stane novou osobou, s ktorou strávi novú etapu života.

Popoluška

Všetky verzie tejto rozprávky hovoria o rivalite a žiarlivosti. Opäť sa v nej stretávame s neprítomnosťou vlastnej matky a slabým otcovským princípom. Rivalita a žiarlivosť sa nevyskytuje len medzi súrodencami, ale tieto pocity sa v skutočnosti týkajú aj rodičov, ktorých niekedy deti môžu vnímať ako osoby stojace v ceste ich šťastiu a uspokojeniu momentálnych potrieb. Terapeutický princíp však spočíva v poukázaní na to, že všetko ťažké sa dá prekonať a dočkať sa šťastného konca.

Keď si stručne priblížime život Popolušky, žila spokojne, až kým jej nezahynula matka. Dovtedy chránená a milovaná, no nepripravená pre skutočný svet, je touto stratou zasiahnutá a utieka sa k otcovi. Ten sa však v snahe zabezpečiť dieťaťu novú matku znovu ožení, ale nová macocha s vlastnými deťmi nie je ochotná deliť sa o majetok ani lásku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Pomôžte zničenej Morave: Podporte obce, ktoré boli zasiahnuté tornádom

Janko a Marienka

Rozprávka odpovedá veku do 5 rokov, kedy sú hlavnými témami opustenie, odmietanie, strach zo separácie a zvýšená potreba pozornosti. I v tejto rozprávke sa stretávame so slabým otcovským a silným materským princípom. Hlavú úlohu v tomto prípade však zohráva súrodenecká láska. V popredí je symbolika domova v protiklade s medovníkovou chalúpkou. Doma nie je čo vziať do úst a chalúpka je symbolom pre fantazijné uspokojenie detských potrieb. Ježibaba je zhmotnením ničivých archaických bohýň, ktoré museli byť živené mladou krvou, aby sa predišlo nejakej strašnej pohrome (symbol Zeme a globálnych katastrof).

Bohatstvo, ktoré Janko a Marienka nachádzajú, predstavuje novozískanú nezávislosť v myslení a jednaní a taktiež novú sebadôveru v protiklade k pasívnej závislosti, v ktorej sa deti nachádzali na začiatku príbehu.

Páčil sa ti článok alebo vieš o nejakej rozprávke so skrytou symbolikou? Mali niektoré rozprávky fakty, ktoré vás prekvapili? Neváhaj a podeľ sa s nami v komentároch.

Zdroje: domov.sme.sk, the-artifice.com, youtube.com
Zdroj titulného obrázka: Walt Disney

Ďalšie novinky

Viac od autora