utorok, 30 novembra, 2021

Remaster GTA Trilogy je prepadák, plno problémov a zlé hodnotenie

-

-REKLAMA-

Prepadák, inak povedané remaster GTA Trilogy

Len nedávno sa na trh dostala remaster verzia legendárnej GTA trilógie, ktorá zahŕňa známe tituly San Andreas, Vice City a GTA III. Očakávaná novinka pod názvom GTA: The Trilogy – The Definitive Edition mala priniesť oživenie týchto legiend v podobe nových textúr, zlepšeného modernizovaného ovládania či všeobecných vylepšení. Trilógia je vonku ešte len pár dní, no namiesto radi prichádza na strane hráčov veľké sklamanie. Remaster GTA Trilogy je skrátka prepadák. Čo za to môže?

-REKLAMA-

Problémy, problémy a ešte viac problémov. Staronové hry sa potýkajú s nespočetným množstvom bugov, glitchov či iných otrasných rozhodnutí týkajúcich sa herného dizajnu. Ako píše Den of Geek, hry majú toľko problémov, že sa to nedá ani len zrátať. Doposiaľ sa však ukázali také najväčšie a najokatejšie problémy, no s istotou sa dá povedať, že problémov je ešte viac než dosť zatiaľ skrytých. Poďme sa teda pozrieť, aké sú najväčšie problémy dlho očakávanej remaster trilógie.

Otrasné modely postáv

Mysleli ste si, že modely postáv z 90. rokov vyzerajú dnes už veľmi zle? Tak to ste ešte asi nevideli nové modely v remasteroch. Ak si vravíte, že však museli spraviť novšie modely, aby sa priblížili dobe a zároveň zachovali nádych nostalgie, tak vás sklamem. Tu nejde o to, že niekto by vytvoril postavy podľa vlastného umeleckého štýlu, to zďaleka nie. Nevieme, čo sa stalo v Rockstare, ale niečo sa tu pokazilo, toto je skrátka odfláknutá robota.

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  GTA KVÍZ: Poznáš hernú sériu Grand Theft Auto? Otestuj sa!

Veľké problémy s FPSkami

Človek by čakal, že remaster 20 rokov starých hier bude bežať celkom stabilne. Opak je však pravdou. Samotná trilógia má plno technických problémov, ktoré by sa dali prehliadnuť, no pokiaľ ide o FPS, tak sa tu bavíme o problém, ktorý si jednoznačne zaslúži pozornosť.

Najväčší kameň úrazu prichádza, ak si chcete zahrať tituly trochu dlhšie. Ak hráte dlhší čas, tak hry začnú bojovať s neustálym padaním snímkov. Najhoršie je na tom údajne GTA III, ale tento fakt platí pre všetky tituly tejto trilógie. Nižšie môžete vidieť video, ktoré tvrdenie o snímkoch potvrdzuje.

Remaster GTA trilógie dokonca z PC dočasne zmizol

Myslím si, že tento článok ako aj plno ďalších na internete značne upozorňuje, prečo by ste si Definitive Edition nemali kúpiť, aspoň zatiaľ. PC hráči majú v tomto ešte na vrch, ani len si ju kúpiť nemôžu. Teda nemohli. Rockstar sa nedávno rozhodol trilógiu z tejto platformy úplne stiahnúť preč. No dnes ju tam čiastočne “opravenú” vrátil.

Podľa všetkého sa PC verzia Definitive Edition nachádzala v stave, kedy nebola kompatibilná s Rockstar Games Launcherom. Sranda je, že to až do takéto štádia, že hry boli doslova nehrateľné. Datamineri vraj dokonca zistili, že niektoré dáta, ktoré sú v tejto verzii nikdy nemali byť jej súčasťou. Údajne tam našli v kóde poznámky vývojárov, ktoré v konečnom produkte nemali čo robiť.

GTA Trilogy Definitive Edition
PC verzia je už znova dostupná | Zdroj: store.rockstargames.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Virtuálny escape room ako novodobé bludisko? Dnes už je to realita!

Nintendo Switch to schytalo asi najviac

V zásade je jedno, kde novú trilógiu hráte, všade budete podľa všetkého bojovať s technickými problémami. Najhoršie na tom však sú tí, ktorí vlastnia Nintendo Switch. Zrejme si poviete, veď Switch dokáže rozbehnúť updatnuté staré hry. Opak je však pravdou. Textury sú rozbité, hra vyzerá skôr ako prezentácia v PowerPointe než hra. Podľa všetkého ide o jeden z najhorších portov pre Switch. Treba stále myslieť na to, že Rockstar si pýta celkom veľkú sumu.

Staré hry a ich modované verzie už nie sú dostupné

Rockstar už predčasom každého varoval, že originálne verzie GTA III, Vice City a San Andreas budú zmazané z digitálnych obchodov. Nahradila ich Definitive Edition. Hráči boli naštvaní hneď po oznámení, no napriek tomu väčšina dúfala, že to nebude až tak vadiť. Očakávali totižto, že remaster trilógie bude naozaj vydarený.

Nuž, ako sa nám už potvrdilo, tak o vydarených tituloch hovoriť nemôžeme. O to viac sú teda hráči naštvaní, že prišli o možnosť kúpiť si staré klasiky. Nielenže majú remastrované verzie veľké problémy, ale taktiež ani len nepodporujú fanúšikmi vytvorené módy, ktoré tu boli dostupné doslova roky. Je to proste sklamanie.

GTA Trilogy Definitive Edition
Zdroj: youtube.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Activision ruší stránku, ktorá zobrazuje Call of Duty Warzone štatistiky!

Zlepšenia v skutočnosti ničia hru

Ako ste už mohli vidieť vyššie, modely postáv v hre vyzerajú otrasne. Ani nebolo málo, podobne je na tom aj bežný herný svet. Vďaka novej A.I. technológii, ktorá má za úlohu renderovanie dochádza k problémom, kedy sa stáva, že text sa nevykresľuje správne.

Poukázal na to napríklad jeden z uživateľov na reddite, na príklade jedného obchodu v hre. Má tam byť napísané “Air Guitars From $199”, ako však môžeme vidieť, tak tam chýba jedno písmeno. Nejde o nejakú chybu, kvôli ktorej by sa išiel zrútiť celý svet, ale takýchto maličkostí, ktoré spôsobuje zlý rendering je tam až príliš veľa. Zrazu sa z mnoha maličkostí stáva veľký problém.

GTA Trilogy Definitive Edition
Zdroj: denofgeek.com

“Vylepšený” render distance zapríčiňuje, že GTA: San Andreas vyzerá škaredo

Mnohí by si povedali, že však väčší render distance môže byť fajn. V prípade San Andreas je to však trošku inak. V starej hre sme mohli vidieť v ďialke hmlu, no v remastrovanej verzii už nie je. Vo Vice City a GTA III nové renderovanie v diaľke funguje bez problémov, keďže ide o samotné mestá. V San Andreas máme ale samostatný štát. Ako ukazuje nižšie pohľad z helikoptéry, mapa zrazu vyzerá veľmi chabo. To opäť potvrdzuje fakt, že herný dizajn bol v originálnej verzii ďaleko lepší.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Apex Legends predstavuje trailer na novú sezónu Legacy! Čo ukázal?

Nefunkčné misie či minihry

Samozrejme veľkou súčasťou každej hry sú misie, prípadne občas narazíme aj na nejaké minihry. Najmä to, aby fungovali ako majú. Remaster GTA trilógie má s týmto žiaľ veľmi veľký problém. Niektoré misie a minihry nefungujú, tak ako by mali.

Ničia ich rôzne bugy. Stáva sa, že niekde úplne chýbajú riadne značenia, inde zas vzniká obrovský input lag či hráči sa ocitajú zaseknutý v prostredí budov a podobne. Všetko ukazuje na to, že najväčší problém má s týmto San Andreas.

Dážď robí hru takmer nehrateľnou

Ak vám niekedy vadil dážď v hre, tak mi verte, že to nebola zďaleka tak, ako je to pri GTA Trilogy: Definitive Edition. Vďaka dažďu sú staronové tituly takmer nehrateľné. V minulosti bol dážď v originálnych tituloch skrátka len jednoduchý efekt, ktorý len dotváral atmosféru hry. Po novom je to však peklo. V Definitive Edition je nová verzia tohto efektu, ktorá vyzerá otrasne a nie je cez neho takmer nič vidieť. Veď posúďte sami.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Spoločnosť Activision plánuje rozširovať svoje tímy! Prečo?

Audio je skrátka otrasné

Vedeli sme, že v Definitive Edition asi nedostaneme všetky naše obľúbené skladby, ktoré prinášajú nostalgiu a tvoria jedinečnú atmosféru. Napriek tomu sme dúfali, že aspoň z časti nastane nejaké zlepšenie, čo sa týka všeobecne audia a hudby, ktorá je v hre. Hah. Dobre sme sa nechali nachytať.

Niektoré zvukové efekty znejú v Definitive Edition horšie ako v starých hrách. Zvuky zbraní sú veľmi divné a celkové audio pôsobí tak, že bolo nejak divne skomprimované, čo ničí celý zážitok z hier.

Aby sme sa ešte čiastočne vrátili naspäť k pesničkám, tak jedna vtipná informácia. V hre údajne ostali všetky skladby použité v originálnych hrách, kde na ne bola licencia. Bohužiaľ, Rockstar už tieto licencie nemá. Skladby v hre nechal, len ich prístup vraj vypol pomocou skriptu. Je teda vidieť, koľko práce a námahy si s celou hrou dali.

Zhodnotenie je jasné, remaster GTA Trilogy je prepadák

A viete čo je na tomto celom to najvtipnejšie? Rockstar sa postaral o to, aby z internetu zmizli modované verzie starých GTA hier, ktoré upravovali hry tak, že vyzerali ako dnešné tituly. Fajn, poviete si, že “veď na to majú právo,” tu však prichádza ten “mierny” zádrhel. Človeku by to bolo asi celkom jedno, že modované verzie zmizli, avšak smutný fakt je ten, že tieto verzie vytvorené fanúšikmi vyzerali ďaleko lepšie ako to, čo prinieslo Rockstar v ich Definitive Edition.

Remaster GTA Trilogy prepadák
Zdroj: rockstargames.com

Ak by som mal staronovú trilógiu zhodnotiť jedným slovom, tak je to určite “sklamanie.” Vhodnými synonymami by boli taktiež: tragédia, trapas, prepadák či iné podobné výrazy. Rockstar zas ukázal, ako moc kašle na svojich fanúšikov. Podobne ako s ostatnými legendami herného priemyslu, to ide aj s Rockstarom výrazne dole vodou. Priniesť nedorobenú trilógiu plnú bugov, glitchov a nefunkčných systémov a pýtať si za to 60€ je fakt na zaplakanie.

Tento článok zhrnul len pár najznámejších bugov, ktoré sa najčastejšie ukazujú na internete. Hry ich majú určite ďaleko viac. Popravde, som tak znechutený z toho, čo vypustil Rockstar, že už ani nemám chuť to ďalej rozpisovať. Modlím sa, aby stálo GTA 6 za to a nedopadlo to tak ako táto “vydarená” novinka.

Ak by ste si chceli sa chceli o problémoch novej trilógie dozvedieť viac, odporúčam video od Bellulara.

Je podľa vás remaster GTA Trilogy prepadák? Myslíte si, že Rockstar sa pokúsi dať aktuálnu situáciu dokopy alebo sa vykašlú na hráčov úplne?

Zdroje: denofgeek.com, youtube.com
Zdroj titulného obrázka:

-REKLAMA-
Viliam Šuškahttps://plotpoint.sk
“Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger; anger leads to hate; hate leads to suffering.” — Yoda
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img